Reklamy telewizyjne powodują podjadanie u dzieci od 2 lat

Bezmyślne podjadanie przed telewizorem może rozpocząć się na długo przed tym, jak dzieci zaczną zdawać sobie sprawę z tego, co oglądać w telewizji i że podjadanie jest złe. Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z USA dowodzą, że oglądanie telewizji, a w szczególności reklam wzmaga chęć do podjadania w trakcie dnia.

W badaniu wzięło udział 60 dzieci w wieku od 2 do 5 lat.

Naukowcy postanowili skoncentrować się na tym, jak reklama wpływa na to, co jest znane jako jedzeniu w przypadku braku głodu.

Wszyscy mali uczestnicy eksperymentu otrzymali wcześniej zdrowe przekąski tak, aby dzieci z pewnością były najedzone i nie odczuwały głodu. Następnie, dzieci oglądały program telewizyjny oferujący płatki kukurydziane.

Wszystkie dzieci miały postawione przed sobą chipsy kukurydziane podczas oglądania telewizji. Okazało się, że dzieci, które widziały reklamę z płatkami kukurydzianymi, zjadły 127 kalorii średnio. Natomiast dzieci, które nie widziały tej reklamy podczas oglądania tv, spożyły zaledwie 97 kalorii.

„Są to pierwsze badania, które wskazują, że ekspozycja produktów żywnościowych w telewizji wzmaga chęć do podjadania. Dotyczy to również małych dzieci, które spożywają przekąski podczas wpatrywania się w ekran, niezależnie od tego, czy są głodne” - powiedział główny autor badania Jennifer Emond z Uniwersytetu Medycznego w stanie New Hampshire w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych.

„Małe dzieci spędzają średnio do trzech godzin dziennie oglądając telewizję" – wyjaśnia Emond.

„Jeśli dzieci w trakcie oglądania tv, przyglądają się również produktom żywnościowym w reklamach, wzmacnia to ich chęć do podjadania przekąsek w tym czasie. Może to w konsekwencji prowadzić do niekontrolowanego zwiększania masy ciała wśród dzieci na skutek spożywania niezdrowych kalorii, co może prowadzić do nadwagi i otyłości” – wyjaśnia naukowiec.

Ponad jedna trzecia dzieci ma nadwagę lub otyłość, zgodnie z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańska Akademia Pediatrii odradza spędzania wolnego czasu przed telewizorem wśród dzieci poniżej 18 roku życia. Ponadto zaleca się dzieciom w wieku od 2 do 5 lat spędzanie przed ekranem telewizora nie więcej niż godzinę dziennie. Zalecenie to ma na celu wspieranie rozwoju języka dzieci, zdrowego nawyku odpowiedniej ilości snu i ograniczanie siedzącego trybu życia. Ma to zapobiegać szerzeniu się otyłości wśród dzieci.

Jak twierdzą naukowcy, ważny jest także rodzaj oglądanych programów w telewizji. Amerykańska Akademia Pediatrii zachęca do oglądania programów edukacyjnych wśród dzieci, takich jak np. „Ulica sezamkowa”. Mają one pomagać w nauce języków obcych.

 

Natalia Kulik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz Anny Przybylskiej ukarany

Lekarz, który zajmował się Anną Przybylską został ukarany upomnieniem. Okręgowy Sąd Lekarski w Gdańsku stwierdził, że medyk złamał tajemnicę lekarską, gdy publicznie opowiadał o chorobie aktorki. W 2014 roku, po śmierci Przybylskiej, lekarz wystąpił...

Newsy

Narciarski mistrz olimpijski Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat

Były francuski mistrz olimpijski i przedsiębiorca Jean Vuarnet zmarł w wieku 83 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina. Środowisko narciarskie we Francji jest w żałobie po śmierci mistrza olimpijskiego, narciarza, Jeana Vuarneta. Zmarł on w poniedziałek...

Newsy

Wpływ marihuany na psychikę

Najnowsze badania analizują, jaki wpływ ma długotrwałe stosowanie marihuany na zdrowie psychiczne. Jak wskazują doniesienia, marihuana zmniejsza poziom dopaminy ****w mózgu, hormonu, który ma wpływ na proces nauki, motywację, emocje i ruch. Jej niski...