Trwa ładowanie...

Rekordzista hospitalizacji na COVID-19 opuścił oddział intensywnej terapii. Przebywał tam 158 dni

Avatar placeholder
10.09.2020 12:16
Angel Rodriguez De Guzman wraz z lekarką
Angel Rodriguez De Guzman wraz z lekarką (REAL PRESS)

Angel Rodriguez De Guzman, 70-letni Hiszpan, po 158 dniach opuścił oddział intensywnej terapii w madryckim szpitalu, gdzie był leczony na COVID-19. Jest jednym ze światowych rekordzistów.

1. Rekordzista COVID-19

Angel Rodriguez De Guzman trafił do szpitala Gregorio Maranon w Madrycie ponad pięć miesięcy temu, dokładnie 17 marca, w związku z diagnozą COVID-19. Miał objawy silnej niewydolności oddechowej, a jego organizm był bardzo osłabiony. Lekarze opisują go jako ”bardzo szczególny przypadek”.

”Nie wszyscy pacjenci, którzy trafiają do nas w takim stanie, jak Angel, wychodzą z choroby. Mężczyzna przyjechał do szpitala z ogromnym osłabieniem, które utrzymywało się przez długi czas. Jego organizm był bardzo wrażliwy na różne bodźce. To bardzo szczególny przypadek” – powiedział dr Alex Jaspe ze szpitala Gregorio Maranon.

Angel Rodriguez De Guzman z córką
Angel Rodriguez De Guzman z córką (EAST NEWS)
Zobacz film: "Nowe testy na koronawirusa. Minister zdrowia Łukasz Szumowski komentuje"

Pacjent cierpiał na ostrą niewydolność oddechową. Jedno płuco praktycznie przestało pracować. Konieczne było podpięcie go do respiratora.

”Wielokrotnie mówiono nam, że ojciec jest w bardzo złym stanie. Najgorsze było czekanie na telefon z dobrymi wiadomościami. Lekarze nieustannie powtarzali nam, że ojciec walczy o życie, a my musimy być dobrej myśli” – wspomina Cristina Rodriguez, córka Angela.

24 kwietnia lekarze przekazali rodzinie Angela wiadomość, że ojciec może nie dożyć kolejnego miesiąca. Okazało się jednak, że kilka dni później płuco zaczęło powracać do normalnego działania. 15 maja Angel się wybudził.

2. COVID odciska piętno fizyczne i psychiczne

Długi okres podpięcia do respiratora bardzo źle wpłynął na stan psychiczny pacjenta. Zaczął mieć lęki i wpadać w stany depresyjne. Konieczna była interwencja psychiatry, który włączył do leczenia środki uspokajające i antydepresyjne. Pacjent wymaga również rehabilitacji, ponieważ jego mięśnie kompletnie zwiotczały po pięciomiesięcznym leżeniu praktyczne w bezruchu.

3. Wiwat i kwiaty od personelu medycznego

Podczas wielomiesięcznej hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii pacjent zżył się z personelem szpitala i odwrotnie. Pracownicy oddziału, na którym leżał Angel Rodriguez De Guzman, postanowili pożegnać go z pompą. Angel otrzymał kwiaty i oklaski. Jego pożegnanie uwieczniono również na filmie. ”To dla nas niezaprzeczalny sukces i ogromna satysfakcja, że Angel opuszcza szpital. Niewielu jest pacjentów na świecie, którzy opuścili żywi oddział intensywnej terapii po tak ciężkim przebyciu COVIDU” – mówił dr Alex Jaspe.

Pacjent z personelem medczynym oddziału intesywnej terapii w szpitalu Gregorio Maranon w Madrycie
Pacjent z personelem medczynym oddziału intesywnej terapii w szpitalu Gregorio Maranon w Madrycie (EAST NEWS)

4. ”To jeszcze nie koniec wojny z COVIDEM”

”Angel wciąż ma dużo do zrobienia. Wygrał bitwę, ale to jeszcze nie koniec wojny z chorobą” - mówił dr Alex Jaspe. Mężczyzna nie opuszcza jeszcze szpitala, a na razie tylko oddział intensywnej terapii. Teraz trafi w ręce fizjoterapeutów, którzy pomogą wrócić mu do sprawności ruchowej.

Zobacz także: Nowa strategia walki z koronawirusem w Polsce. Prof. Flisiak: "Taki system powinien działać od samego początku epidemii"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze