Trwa ładowanie...

Depresja i lęk powodują zmiany w mózgu. "Nie doszacowaliśmy wagi tego zjawiska"

Avatar placeholder
14.08.2020 13:50
Depresja i stany lękowe pozostawiają w mózgu trwałe zmiany
Depresja i stany lękowe pozostawiają w mózgu trwałe zmiany (Australian National University)

Opublikowano najnowsze badania naukowców z Australian National University, które mogą okazać się przełomowe. Okazuje się, że występowanie depresji, zwłaszcza w połączeniu ze stanami lękowymi, może mieć głęboki wpływ na obszary mózgu związane z pamięcią i przetwarzaniem emocjonalnym.

1. Depresja i lęki pozostawiają zmiany w mózgu

Wyniki badań zostały opublikowane w "The Journal of Psychiatry and Neuroscience". Naukowcy obserwowali osoby z depresją i lękiem, aby poznać wpływ obu zaburzeń na mózg. Łącznie przebadanych zostało 10 tys. osób.

Dr  Daniela Andrea Espinoza Oyarce
Dr Daniela Andrea Espinoza Oyarce (Australian National University)

Odkrycia naukowców potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że osoby cierpiące na depresję mają mniejszą objętość mózgu. Szczególnie dotyczy to hipokampu, odpowiadającego za pamięć i uczenie się. Jak podkreślają autorzy badania, odkrycie to jest bardzo istotne ze względu na to, że mniejszy hipokamp jest czynnikiem ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera i może przyspieszyć rozwój demencji.

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

Drugie odkrycie ujawniło, że u osób, cierpiących na depresję i stany lękowe jednocześnie, hipokamp kurczy się, ale zmianom ulega ciało migdałowate. Ta część mózgu, odpowiadająca za emocje zwiększa się o ok. 3 proc.

2. Badania nad depresją

Jak powiedziała główna autorka badań dr Daniela Espinoza Oyarce z Center for Research on Aging, Health and Wellbeing, Research School of Population Health, wyniki wskazują na to, że prawdziwy efekt depresji i stanów lękowych był niedoceniany.

"Badania pokazują, że z powodu niepokoju cześć mózgu nieustannie pracuje i tworzy coraz więcej połączeń. Dlatego ostatecznie staje się większa" - tłumaczy badaczka.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania, gdyż wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi. Nie mniej jednak Daniela Espinoza Oyarce ma nadzieję, że wyniki ich pracy przybliżą naukowców do wynalezienia bardziej precyzyjnych leków.

Zobacz także: Życie w izolacji i lęk przed wychodzeniem z domu mogą prowadzić nawet do depresji. Jak pokonać agorafobię i strach w dobie pandemii koronawirusa?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze