Jak opinie innych ludzi mogą wpływać na podejmowane przez nas decyzje?

Bardzo często mierzymy się z podejmowaniem trudnych decyzji. Czasem wybory te są trafione lub nie. Często wpływ na nasze decyzje mają różne czynniki. Z najnowszych wyników badan wynika, że niektórzy ludzie mogą wkraczać w to, jakie decyzje podejmujemy, a dzieje się to poza naszą świadomością.

Jak dowodzą naukowcy, mózgi ludzkie mają obszar, który odpowiada za to, że bierzemy na poważnie opinie i słowa innych ludzi, co może przyczyniać się do zmian naszych przekonań i wyborów.

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Neuroscience” i prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sussex w Anglii głównie przez psychologa dr Daniela Campbell-Meiklejohn, wskazały rejon mózgu, który reaguje na opinie pewnych siebie innych ludzi przy podejmowaniu naszych decyzji.

Naukowcy zbadali mózgi 23 zdrowych ochotników i stwierdzili, że osiągnięcie sukcesu może być uzależnione od trzech kluczowych elementów: osobistych doświadczeń, uczenia się, w co większość ludzi wierzy, a co najważniejsze, duży wpływ ma to, w co inni  ludzie wierzą.

Pierwsze dwa czynniki, o których mowa miały daleko idące skutki układu nagrody w mózgu, który mówi, jak zadowoleni będziemy, kiedy wybierzemy coś. Opinie ludzi jednak miały dodatkowy wpływ na ten system nagradzania  i tylko w tej części mózgu, która ukazała się pod koniec naszej ewolucji.

"Bardzo prawdopodobne jest to, że ten dodatkowy efekt wydaje się być mechanizmem, w którym zaufanie innych może dać nam pewność w naszych działaniach. Nasze odkrycia sugerują, że przekonania i preferencje społeczeństwa mogą mieć wpływ na nasze decyzje” – powiedział dr Campbell-Meiklejohn podczas omawiania badań.

Naukowcy zaobserwowali, że ta dodatkowa aktywność występuje obok obszaru mózgu, który pomaga nam w zastanawianiu się nad tym, co myślą inni. Jest to ważne odkrycie w celu następnego kroku badań, jakim jest wiedza na temat tego, co rzeczywiście dzieje się w mózgu, kiedy obserwujemy pewnych ludzi.

"Teraz możemy uznać, że ta część mózgu może odpowiadać za wyciąganie prawidłowych bądź nieprawidłowych wniosków na temat jakości i wagi informacji usłyszanych od danej osoby w celu podjęcia decyzji, czy można pozwolić sobie, aby ta osoba zmieniła nasze przekonania” -  dodaje dr Campbell-Meiklejohn.

"W dzisiejszej sytuacji politycznej w szczególności powinniśmy mieć świadomość, że gdy fakty nie są jasne, możemy być nieco manipulowani przez to, że niektórzy ludzie mogą próbować mieć wpływ na nasze przekonania” - podsumowuje naukowiec

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, Uniwersytetu w Londynie i Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych.

Natalia Kulik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...