Trwa ładowanie...

Jak opinie innych ludzi mogą wpływać na podejmowane przez nas decyzje?

Avatar placeholder
15.12.2016 14:00
Jak opinie innych ludzi mogą wpływać na podejmowane przez nas decyzje?
Jak opinie innych ludzi mogą wpływać na podejmowane przez nas decyzje?

Bardzo często mierzymy się z podejmowaniem trudnych decyzji. Czasem wybory te są trafione lub nie. Często wpływ na nasze decyzje mają różne czynniki. Z najnowszych wyników badan wynika, że niektórzy ludzie mogą wkraczać w to, jakie decyzje podejmujemy, a dzieje się to poza naszą świadomością.

Jak dowodzą naukowcy, mózgi ludzkie mają obszar, który odpowiada za to, że bierzemy na poważnie opinie i słowa innych ludzi, co może przyczyniać się do zmian naszych przekonań i wyborów.

Badania, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Neuroscience” i prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Sussex w Anglii głównie przez psychologa dr Daniela Campbell-Meiklejohn, wskazały rejon mózgu, który reaguje na opinie pewnych siebie innych ludzi przy podejmowaniu naszych decyzji.

Jak dowodzą wyniki badań, na nasze decyzje często mają wpływ opinie innych osób
Jak dowodzą wyniki badań, na nasze decyzje często mają wpływ opinie innych osób (123rf)
Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Naukowcy zbadali mózgi 23 zdrowych ochotników i stwierdzili, że osiągnięcie sukcesu może być uzależnione od trzech kluczowych elementów: osobistych doświadczeń, uczenia się, w co większość ludzi wierzy, a co najważniejsze, duży wpływ ma to, w co inni  ludzie wierzą.

Pierwsze dwa czynniki, o których mowa miały daleko idące skutki układu nagrody w mózgu, który mówi, jak zadowoleni będziemy, kiedy wybierzemy coś. Opinie ludzi jednak miały dodatkowy wpływ na ten system nagradzania  i tylko w tej części mózgu, która ukazała się pod koniec naszej ewolucji.

"Bardzo prawdopodobne jest to, że ten dodatkowy efekt wydaje się być mechanizmem, w którym zaufanie innych może dać nam pewność w naszych działaniach. Nasze odkrycia sugerują, że przekonania i preferencje społeczeństwa mogą mieć wpływ na nasze decyzje” – powiedział dr Campbell-Meiklejohn podczas omawiania badań.

ZOBACZ TAKŻE

5 sposobów na podejmowanie trafnych decyzji

Naukowcy zaobserwowali, że ta dodatkowa aktywność występuje obok obszaru mózgu, który pomaga nam w zastanawianiu się nad tym, co myślą inni. Jest to ważne odkrycie w celu następnego kroku badań, jakim jest wiedza na temat tego, co rzeczywiście dzieje się w mózgu, kiedy obserwujemy pewnych ludzi.

"Teraz możemy uznać, że ta część mózgu może odpowiadać za wyciąganie prawidłowych bądź nieprawidłowych wniosków na temat jakości i wagi informacji usłyszanych od danej osoby w celu podjęcia decyzji, czy można pozwolić sobie, aby ta osoba zmieniła nasze przekonania” -  dodaje dr Campbell-Meiklejohn.

"W dzisiejszej sytuacji politycznej w szczególności powinniśmy mieć świadomość, że gdy fakty nie są jasne, możemy być nieco manipulowani przez to, że niektórzy ludzie mogą próbować mieć wpływ na nasze przekonania” - podsumowuje naukowiec

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, Uniwersytetu w Londynie i Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze