Połączenia w mózgach biegaczy mogą być bardziej rozbudowane

Jeśli myślisz o postanowieniach noworocznych i skąd weźmiesz do nich motywację, rozważ to: badania wskazują, że mózgi biegaczy mają większą łączność funkcjonalną niż mózgi osób nie uprawiających aktywności fizycznej.

Więcej połączeń między różnymi obszarami mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Arizony porównali skany mózgu młodych biegaczy do mózgów osób, które nie angażują się w regularną aktywność fizyczną. Biegacze, ogólnie rzecz biorąc, mieli większą łączność - funkcjonalne powiązania pomiędzy odrębnymi regionami mózgu, w ramach kilku obszarów, w tym w korze czołowej, co jest ważne dla funkcji poznawczych, takich jak planowanie, podejmowanie decyzji i możliwość przełączania uwagi między różnymi zadaniami.

Chociaż potrzebne są dodatkowe badania w celu ustalenia, czy te różnice fizyczne w mózgu przekładają się różnice w funkcjonowaniu poznawczym, obecne odkrycia, opublikowane w czasopiśmie „Frontiers in Human Neuroscience”, pomagają naukowcom lepiej zrozumieć, jak aktywność fizyczna wpływa na mózg, zwłaszcza u osób młodych.

David Raichlen, profesor antropologii, współtworzył badania z profesorem psychologii Gene Alexander, który bada proces starzenia się mózgu i chorobę Alzheimera jako członek Instytutu Mózgu Evelyn F. McKnight.

"Jednym z powodów, dla których podjęliśmy tę współpracę było to, ciągu ostatnich 15 lat że doszło do rozprzestrzenianie badań, które wykazały, że aktywność fizyczna i ćwiczenia mogą mieć korzystny wpływ na mózg, ale większość z tych prac została wykonana u osób starszych” – mówi Raichlen.

"Nie tylko jesteśmy zainteresowani tym, co dzieje się w mózgach młodych osób, ale wiemy, że są rzeczy, które można zrobić w czasie całego swojego życia, które mogą mieć wpływ na to, co dzieje się w mózgu wraz z wiekiem. Dlatego tak ważne jest, aby zrozumieć, co dzieje się w mózgu u tych młodszych grup wiekowych " - dodał

Biegacze mają więcej połączeń w mózgu

Raichlen  i Alexander porównali skany MRI grupy męskich biegaczy do skanów młodych mężczyzn, którzy nie byli zaangażowani w jakąkolwiek aktywność sportową przez co najmniej rok. Uczestnicy byli mniej więcej w tym samym wieku, od 18 do 25 lat, mieli porównywalny wskaźnik masy ciała i poziom edukacji.

Skany zmierzyły stan spoczynku łączności funkcjonalnej, czyli co się dzieje w mózgu, gdy uczestnicy są na jawie, ale w stanie spoczynku, nie angażują się w żadne konkretne zadanie.

Odkrycia rzucają nowe światło na wpływ, jaki ma bieganie na mózg.

Wcześniejsze badania wykazały, że działania, które wymagają precyzyjnej kontroli układu motorycznego, takie jak gra na instrumencie muzycznym, albo wymagają wysokiego poziomu koordynacji ręka-oko, takie jak gra w golfa, mogą zmienić strukturę i funkcje mózgu.

Jak dbać o mózg?

Prawidłowo funkcjonujący mózg to gwarancja dobrego zdrowia i samopoczucia. Niestety, wiele chorób z nim związanych rozwija się w sposób bezobjawowy lub...

Jednak mniej badań oceniało skutki bardziej powtarzalnych zajęć sportowych, które nie wymagają takiego precyzyjnego sterowania ciałem, jak na przykład bieganie. Odkrycia Raichlena Alexandra sugerują, że te inne rodzaje aktywności mogą mieć podobny efekt.

"Te działania, które ludzie uważają za powtarzalne, faktycznie obejmują wiele złożonych funkcji poznawczych, podobnych do planowania i podejmowania decyzji, które mogą mieć wpływ na mózg" – mówi Raichlen.

Poznaj zaskakujące korzyści z biegania

Jeżeli nie biegasz regularnie, koniecznie zacznij. Bieganie zapewnia korzyści zdrowotne całemu ciału. Jednakże jeśli to cię nie przekonuje, przeczytaj...

„Ponieważ łączność funkcjonalna często wydaje się być zmieniona u starzejących się dorosłych, a szczególnie u osób z chorobą Alzheimera i innymi chorobami neurodegeneracyjnymi, jest to sprawa do rozważenia” – mówi  Alexander. A to, czego naukowcy uczą się na mózgach młodych osób, mogą mieć znaczenie dla ewentualnego zapobiegania związanej z wiekiem utraty funkcji poznawczych.

"Jednym z kluczowych pytań, które stawiają te wyniki, jest to, czy to, co widzimy u młodych dorosłych w zakresie łączności, daje pewne korzyści w późniejszym okresie życia.

Obszary mózgu, gdzie widzieliśmy więcej połączeń, to te same obszary, które są niszczone, kiedy się starzejemy, więc to naprawdę rodzi się pytanie, czy ich rozbudowanie w młodym wieku mogłoby być potencjalnie korzystne i może zapewnić pewną odporność przed skutkami starzenia i choroby” - dodaje Alexander.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...