Rodzaje deskorolek

Deskorolki to dla wielu ludzi nie tylko sport, ale także styl życia. Skateboarding jest obecnie bardzo popularny wśród młodzieży w Polsce, a przyszedł do nas ze Stanów Zjednoczonych. Istnieją bardzo różne rodzaje deskorolek: od typu fingerboard, czyli do jeżdżenia na nich palcami, do longboardów, pozwalających na surfowanie po betonie zamiast wodzie. Aby dobrze wybrać swoją pierwszą deskorolkę, należy poznać ich podstawowe rodzaje.

Deskorolki dla początkujących Aby orientować się w podstawach skateboardingu, należy zapoznać się z najważniejszymi rodzajami deskorolek:

  • deskorolki krótkie (skateboard),
  • deskorolki długie (longboard),
  • deskorolki miniaturowe (fingerboard),
  • deskorolki dla dzieci,
  • deskorolki wyczynowe.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Deskorolki krótkie to wszystkie te wykorzystywane do skateboardingu, czyli do wykonywania na nich różnych akrobacji. Są one najpopularniejszym typem deskorolek. Skateboarderzy to osoby, które uprawiają ten sport w skateparkach, skateplazach (czyli miejscach specjalnie przeznaczonych do jeżdżenia na deskorolce, rowerze czy rolkach) i w przestrzeni miejskiej. Używają do tego schodów, poręczy, ramp i innych przeszkód.

Deskorolka długa jest nazywana longboard, w odróżnieniu od popularniejszej, krótkiej skateboard. Te deskorolki mogą mieć nawet do 2 m długości i są dość ciężkie – nie nadają się do wykonywania na nich akrobacji. Zamiast tego można na nich jeździć dużo szybciej niż na krótkich deskorolkach. Jeździ się nimi w slalomach, po wzniesieniach i na dużych odległościach.

Fingerboard to zabawa na deszczowe dni dla każdego fana deskorolek. Miniaturowa deskorolka nie różni się niczym od normalnej deskorolki, oprócz rozmiaru. Ze względu na tę miniaturowość, ewolucje wykonywane są palcami. Do jazdy na desce wykorzystujemy palec wskazujący i środkowy, lub wskazujący, środkowy i serdeczny. Reszta wygląda podobnie jak w przypadku klasycznego skateboardingu, ale można uprawiać go w domu. Ten rodzaj deskorolek to zarówno deskorolki dla dzieci, jak i dla zapalonych skateboardowców, chcących dobrze zaplanować swoje wyczyny na normalnej wielkości deskorolce.

Deskorolki dla dzieci a profesjonalne deskorolki

Deskorolki dla dzieci mają mniejsze rozmiary niż ich klasyczne odpowiedniki. Jednak ich budowa jest niemal identyczna jak deskorolek dla dorosłych. Bardzo ważne jest, aby deskorolka dla dziecka była wytrzymała – zmniejsza to ryzyko kontuzji.

Deskorolki wyczynowe to krótkie, profesjonalne deskorolki, ale wykonane z lepszych materiałów. Mają także bardziej uniesiony tył i przód, co pozwala na wykonanie więcej ewolucji. Takie deskorolki są jednak dość trudne do jeżdżenia i nie są polecane dla początkujących.

Dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować tego ciekawego sportu, polecamy kursy jazdy na deskorolce lub, po prostu, samodzielne próby skateboardingu. Zanim wskoczysz na deskorolkę, pamiętaj, aby zaczynać naukę jazdy stopniowo – od odpychania się od podłoża, do skręcania i akrobacji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Skating
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Skating
Skating

Ochraniacze na deskorolkę

na deskorolce. Na głowie warto mieć kask, zwłaszcza jeśli lubimy szybki i agresywny skating.

Skating

Jeżdżenie na deskorolce

Jeżdżenie na deskorolce

Skating to, oprócz wykonywania tricków na deskorolce, specyficzny styl życia obejmujący ubiór i muzykę.

Skating

Inline skating

Łyżworolki to stosunkowo nowy wynalazek. Jazda na nich, czyli inline skating, jest popularna także w Polsce. Jak wyglądają łyżworolki? Konstrukcja (...) dla ciała i ducha. Inline skating to sposób na aktywny wypoczynek,...

Skating

Jazda na deskorolce

kolejnych nowych trików skatingu, zarówno na rampie, jak i na równym podłożu. Opanowanie podstaw jazdy na desce stwarza możliwość aktywnego wypoczynku

Skating

Nauka jazdy na deskorolce

parki, gdzie są przygotowane specjalne tory do jeżdżenia. Dzięki temu będziesz mógł podglądać bardziej doświadczonych kolegów uprawiających skating

Skating

Triki na deskorolce

, w celu wylądowania. Triki na desce nie należą do łatwych, a częste kontuzje i stłuczenia zniechęcają do dalszej nauki. Jeśli jednak chce się osiągnąć wysoki poziom zaawansowania w skatingu, niezbędne są ciągłe ćwiczenia.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Klasyfikacja narkotyków

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Różne rodzaje środków psychoaktywnych

Narkotyki dzieli się na miękkie i twarde. Te drugie - brane często - powodują silne uzależnienie. Unikanie terapii odwykowej może zakończyć się trwałym uszkodzeniem zdrowia lub śmiercią.

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Scyntygrafia - rodzaje, przebieg badania

Scyntygrafia - zdjęcie

Scyntygrafia - zdjęcie

Obraz scyntygraficzny uzyskuje się dzięki niewielkim dawkom izotopów promieniotwórczych.