Rozgrzewka – zalety, efekty, zajęcia WF, etapy

Rozgrzewka jest bardzo często pomijanym elementem ćwiczeń. Wiele osób je pomija uważając, że to strata czasu. Niestety takie podejście do rozgrzewki przed treningiem głównym to bardzo duży błąd. Jej brak może skutkować wieloma nieprzyjemny dolegliwościami i kontuzjami.

Rozgrzewka – zalety

Rozgrzewka to nic innego jak zestaw ćwiczeń wykonywanych przed właściwym treningiem. Rozgrzewka ma na celu zwiększenie zaangażowania głównych grup mięśniowych do intensywnej pracy. W trakcie rozgrzewki w organizmie zaczyna szybciej krążyć krew, a także zwiększa się temperatura ciała, mięśni i stawów, zwiększa się również ich sprężystość i elastyczność.

Zobacz film: "Spine Stretch"

Rozgrzewka – efekty

Co daje organizmowi odpowiednia rozgrzewka?

 • Podnosi temperaturę ciała nawet o 1 - 2 stopnie. W tym czasie w mięśniach wytwarza się ciepło, które przenosi krew i rozprowadza po całym ciele zwiększając skuteczność wszystkich reakcji chemicznych zachodzących w organizmie.
 • Rozciąga i zwiększa napięcie mięśniowe.
 • 10 porannych motywatorów do ćwiczeń

  Zamiast budzić się z rana i myśleć o tym, że trzeba trochę poćwiczyć, lepiej po prostu przystąpić do działania. Dzięki temu poranny trening stanie się...

 • Przygotowuje organizm do wysiłku fizycznego. To znaczy, że czasie rozgrzewki organizm przestraja się z poziomu spoczynkowego na poziom wysiłkowy. Tym samym w czasie rozgrzewki reguluje się oddech, zwiększa się procentowe wykorzystywanie gospodarki wodnej, węglowodanów i elektrolitów.

 • Poprawia efektywność treningu.
 • Zwiększa produkcję adrenaliny, która następnie pozwala nam na intensywniejszy trening, a także zwiększa stężenie większości hormonów we krwi.
 • Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, a także polepsza połączenia nerwowo - mięśniowe.
 • Przyspiesza procesy metaboliczne.

Rozgrzewka – zajęcia WF

Rozgrzewka na WF jest bardzo istotnym elementem zajęć. Nauczyciele nigdy nie powinny o niej zapominać. Nie wykonanie rozgrzewki przed każdymi zajęciami z WF może doprowadzić osoby biorące udział w zajęciach do kontuzji. Nie każdy jest aktywnie fizycznie, dlatego rozgrzewka na WF powinna być podstawą zajęć.

Rozgrzewka na WF musi być dokładnie wykonana, w taki sposób, by każdy mięsień był przygotowany do dalszego wysiłku. Po rozgrzewce nauczyciel może przejść do wykonywania treningu głównego.

Rozgrzewka – etapy

Profesjonalna rozgrzewka powinna składać się dwóch etapów: ćwiczeń ogólnych, zwanych inaczej rozgrzewką pasywną i ćwiczeń cardio, czyli rozgrzewki aktywnej. Pierwsza część to lekkie ćwiczenia ogólne, których zestaw może wyglądać następująco:

 • krążenie głową w jedną i drugą stronę;
 • ruchy okrężne przedramionami w obydwie strony;
 • skręty tułowia w prawo i lewo;
 • okrężne ruchy rękami, tzw. wiatrak;
 • ruchy okrężne biodrami w obydwie strony;
 • skłony (do przodu, do tyłu, w prawo i lewo);
 • krążenie nadgarstkami i stawami skokowymi;
 • wykroki w miejscu;
 • półprzysiady i skłony;
 • wymachy nogami.

Zadaniem rozgrzewki pasywnej jest przestawienie organizmu ze stanu spoczynku i przygotowanie go do wysiłku. Ten etap należy wykonywać spokojnie i powoli. To rodzaj aktywność o niskiej intensywności wykonywanych ćwiczeń. Druga część rozgrzewki to ćwiczenia cardio trwające około 10-15 minut. Mogą to być takie ćwiczenia, jak szybki chód, trening w biegu, czy skakanie na skakance.

Zadaniem rozgrzewki aktywnej jest już skupienie się na konkretnych partiach ciała, które będą angażowane do dalszego wysiłku. W tym czasie aktywują się włókna mięśniowe, a jej zadaniem jest zaopatrzenie organizmu w tlen. Ta cześć często jest dostosowywana do indywidualnych ćwiczeń, które mają być wykonywane w treningu głównym.

Niezalenie od tego czy dopiero zaczyna się swoja przygodę z ćwiczeniami, czy jest się już profesjonalnym sportowcem, każdy organizm wymaga pobudzenia za pomocą rozgrzewki. Do swoich możliwości można jedynie dostosować jej stopień skompilowania, intensywność i długość.

Komentarze (1)
~FitGirl
~FitGirl około miesiąca temu

mój trener zawsze mi powtarzał, że bez rozgrzewki nie ma treningu. Dlatego dzięki jego poradom nie narobiłam sobie kontuzji. Patryk Zandecki na fb sprawdźcie, bo warto, jest przede wszystkim trenerem z pasji do sportu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ćwiczenia - rodzaje, step
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Ćwiczenia - rodzaje, step
Ćwiczenia odchudzające - fat burning, aerobik, step, trening ciała, spalanie kalorii

Trening dla początkujących - zasady, dieta, zalety

zapisania się na treningi dla początkujących do klubu fitness, tam zajęcia podzielone są często na etapy: początkujący, średniozaawansowany (...) już na starcie gwarantuje efekty. Zalety...

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Sprawdzone porady dla początkujących biegaczy

Sprawdzone porady dla początkujących biegaczy

Dla wielu jest to oczywista oczywistość, natomiast porada ta po prostu musi być powtarzana za każdym razem. A to dlatego, że odpowiednia rozgrzewka (...) rzutuje na kolejne etapy treningu, a w końcu - na jego efektywność....

Warzywa - dzienna dawka, właściwości odżywcze, kaloryczność

Zalety spożywania papryczek jalapeno

Zalety spożywania papryczek jalapeno

, w szczególności tych odpowiedzialnych za raka piersi. ** Tematem kapsaicyny zajęli się też badacze z Uniwersytetu w Maryland. Według (...) nich, to właśnie ona ma pozytywny wpływ na przerzuty nowotworów. Jakie jeszcze zalety...

Taniec - odpowiedni wybór, tańce latynoamerykańskie, tańce standardowe, taniec nowoczesny

Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej

Tańcz i chudnij - sprawdź, dzięki którym tańcom schudniesz najwięcej

i szybkie - odpowiednio dostosowane do rytmu muzyki. Zajęcia zumby przez 45 minut dziennie i odpowiednia dieta sprawią, że pozbędziesz (...) jest w filmach niezbyt pochlebnie, ale dzisiaj jego reputacja staje się lepsza ze względu na...

Tańce latynoamerykańskie

Efekty zumby - zajęcia, zalety, spalanie kalorii

efekty, o których marzy wiele kobiet. Efekty zumby - zajęcia Zumba, to połączenie elementów aerobiku, sztuk walki, tudzież tańca. Zajęcia zumby (...) . Efekty...

Tłuszcze - budowa i właściwości, podział, zapotrzebowanie, niezbędne w diecie, niezdrowe kwasy tłuszczowe

Czym różnią się oleje rafinowane od tych tłoczonych na zimno?

Czym różnią się oleje rafinowane od tych tłoczonych na zimno?

na organizm. Pierwszy etap to tłoczenie, potem oczyszczanie, sedymentacja i na koniec wirowanie. Proces odbywa się na zimno, nie w wysokiej (...) pozbawiony nie tylko zanieczyszczeń, ale i ważnych składników. Rafinacja to proces bardziej...

Mieszkaj zdrowo

Zmywarki w domu

Zmywarki w domu

Zalety zmywarek Odpowiednie korzystanie ze zmywarek może wspomóc oszczędzanie czasu oraz energii.

Rozwój osobisty

Kolorowanki dla dorosłych - jakie mają zalety dla zdrowia?

Kolorowanki dla dorosłych - jakie mają zalety dla zdrowia?

. Podczas wypełniania konturów różnymi kolorami, mózg odpoczywa. Uzyskujemy podobny efekt jak przy medytacji - czujemy się szczęśliwsi, spokojniejsi (...) są znane od lat. Lekarze często polecają zajęcia plastyczne pacjentom...

Miastenia

Pacjent chory na miastenię

Pacjent chory na miastenię

W początkowej fazie miastenii pojawia się opadanie powiek i podwójne widzenie. Następne etapy choroby atakują mięśnie gardła i krtani.