Trwa ładowanie...

Ruszyła kampania o nieznanym nowotworze NET

Avatar placeholder
24.11.2018 17:35
Ruszyła kampania o nieznanym nowotworze NET
Ruszyła kampania o nieznanym nowotworze NET (Ilustracja / Shutterstock)

Kilka dni temu ruszyła kampania „NET to wyzwanie” prowadzona na rzecz podnoszenia społecznej  świadomości na temat nowotworów neuroendokrynnych. Choć leczenie tych guzów przebiega w Polsce dość sprawnie, ogromnym problemem jest ich wczesne wykrywanie. Nieswoistość objawów sprawia, że schorzenie bardzo często mylone jest z chorobami innego typu.

spis treści
10 najczęstszych powodów zachorowania na nowotwór
10 najczęstszych powodów zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

1. NET: Nieznany – Endokrynny – Trudny w diagnozie

Inicjatywa stworzenia kampanii wyszła od lekarzy i samych pacjentów, którzy za cel postawili sobie zwrócenie uwagi na niedostatecznie znaną odmianę nowotworu jakim są guzy neuroendokrynne atakujące przede wszystkim narządy układu pokarmowego – najczęściej żołądek, jelita i trzustkę. Guzy powstają z komórek neuroendokrynnych, które produkują i magazynują hormony oraz inne substancje czynne.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ich rozwojowi mogą towarzyszyć napadowe zaczerwienienia twarzy i górnych partii ciała, zaburzenia wypróżniania w postaci nawracających biegunek, bóle brzucha, a także zmiany skórne i ataki astmy. Nie są to objawy charakterystyczne, dlatego właściwe postawienie diagnozy jest bardzo problematyczne. U chorych częściej podejrzewa się zapalenie śluzówki żołądka, zespół jelita drażliwego czy kamicę nerkową. W związku z tym leczenie pacjenta może być niewłaściwie ukierunkowane przez wiele lat, zwłaszcza że ta odmiana raka rozwija się powoli, nie doprowadzając przy tym do wyniszczenia organizmu chorego. Przez ten czas samopoczucie pacjenta także nie ulega drastycznej zmianie, nie dając mu powodów do większych obaw.

Do odkrycia ognisk chorobowych w wielu przypadkach dochodzi przez przypadek, podczas wykonywania rutynowych badań wykonywanych w diagnostyce chorób układu pokarmowego, np. podczas USG jamy brzusznej. Stadium choroby jest już zwykle zaawansowane, co paradoksalnie ułatwia postawienie odpowiedniej diagnozy – pojedyncze zmiany bardzo często bywają bowiem mylone ze stosunkowo niegroźnym naczyniakiem.

2. Na ratunek życiu

Dzięki zwiększeniu świadomości na temat guzów neuroendokrynnych możliwa będzie bardziej efektywna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia we wcześniejszym stadium choroby
Dzięki zwiększeniu świadomości na temat guzów neuroendokrynnych możliwa będzie bardziej efektywna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia we wcześniejszym stadium choroby

Kampania „NET to wyzwanie” to efekt współpracy Stowarzyszenia Pacjentów i Osób Wspierających Chorych na Guzy Neuroendokrynne oraz Polskiej Sieci Guzów Neuroendokrynnych. Organizatorzy za cel stawiają sobie dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców – świadomość istnienia tego typu schorzenia to warunek wczesnej diagnozy i szybkiego skierowania pacjenta na odpowiednią terapię, co w wielu przypadkach jest równoznaczne z ocaleniem jego życia. Zwłaszcza, że leczenie tych nowotworów przebiega w Polsce bardzo efektywnie – choć dotąd możliwe było jedynie ustabilizowanie choroby i zredukowanie towarzyszących jej objawów, dziś wiadomo, że wykorzystanie analogów somatostatyny skutecznie spowalnia postęp schorzenia, hamując jej objawy i znacznie poprawiając jakość życia pacjenta.

Źródło: materiały prasowe

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze