Trwa ładowanie...

Jak uniknąć ataku astmy?

Astma jest chorobą przewlekłą, w której przebiegu co jakiś czas dochodzi do ataku jej objawów. Zazwyczaj przyczyną napadów astmy jest kontakt z alergenem. W takiej sytuacji nadreaktywne oskrzela chorego gwałtownie się kurczą, co powoduje problemy z oddychaniem, ciężar w klatce piersiowej oraz kaszel i świszczący oddech. W profilaktyce astmy ogromne znaczenie ma unikanie czynników drażniących. Osoba cierpiąca na astmę musi regularnie przyjmować leki i nauczyć się co w jej przypadku wywołuje napad astmy oskrzelowej.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Przyczyny napadów astmy

Różni ludzie wykazują nadwrażliwość na różne alergeny i substancje drażniące. Istnieją jednak pewne czynniki, które mogą wywołać napady astmy niemal u każdego astmatyka. Są to między innymi:

 • spaliny samochodowe i zanieczyszczenie powietrza;
 • niskie stężenie ozonu w powietrzu;
 • duże wahania temperatury;
 • kurz i roztocza;
 • pyłki traw i drzew;
 • naskórek i sierść zwierząt domowych, w tym kotów, psów, świnek morskich, chomików oraz królików;
 • dym tytoniowy;
 • pleśń i zarodniki pleśni;
 • alergeny pokarmowe;
 • inne choroby, w tym przeziębienie i zapalenie oskrzeli;
 • silne emocje i stres.
Astma (prezentacja edukacyjna)
Astma (prezentacja edukacyjna) [17 zdjęć]

Czym jest astma? Astma wiąże się z przewlekłym stanem zapalnym, obrzękiem i zwężeniem oskrzeli (dróg...

zobacz galerię

2. Zapobieganie atakom astmy

W zapobieganiu napadom astmy najważniejsze jest unikanie alergenów. Warto unikać czynników, które są najczęstszą przyczyną ataków astmy, jednak istotne jest także poznanie własnej choroby i obserwowanie reakcji organizmu na poszczególne czynniki. Dzięki temu można nauczyć się szybko reagować na sytuacje, które grożą wystąpieniem napadu astmy oskrzelowej.

Osoby cierpiące na astmę mogą dostać ataku w nocy. Często przyczyną takich napadów jest tzw. zespół aspiracyjny, czyli sytuacja, gdy odrobina treści pokarmowej z żołądka dostaje się do przełyku, a następnie do dróg oddechowych. Może do tego dojść na przykład, gdy kładziemy się spać z pełnym żołądkiem, a gdy leżymy płasko nasze odruchy kaszlowe są osłabione. Aby zapobiec zespołowi aspiracyjnemu warto spać z głową i ramionami lekko uniesionymi w stosunku do reszty ciała. Pomocny może się również okazać przyjęty przed snem środek zobojętniający nadmiar kwasów żołądkowych.

3. Leczenie astmy

Ogromne znaczenie w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia napadów astmy ma stosowanie się do zaleceń lekarza i przyjmowanie przepisanych leków. Osoba cierpiąca na astmę powinna zawsze nosić przy sobie inhalator, który rozszerza oskrzela w przypadku ataku astmy. Niezwykle ważne jest również właściwe stosowanie leku w tej formie. Aby lek zadziałał należy przytrzymać aparat w pobliżu otwartych ust, a następnie wziąć głęboki wdech niemal jednocześnie naciskając spust inhalatora, po czym trzeba wstrzymać oddech na 3-5 sekund. Nie należy kilkakrotnie szybko naciskać przycisku inhalatora, gdyż w ten sposób lek może okazać się nieskuteczny. W leczeniu astmy pomaga również witamina B6. Odpowiednia jej dawka zmniejsza nasilenie napadów.

Napady astmy są często kwestią indywidualną. Astmatyk powinien unikać miejsc, w których może się spodziewać kontaktu z czynnikiem, który pogarsza jego stan. Jeśli zaś nie da się uniknąć kontaktu z alergenem, warto mieć przy sobie inhalator.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.