Sauna fińska - charakterystyka, korzyści

Sauna fińska to tzw. sucha sauna. Jest to niewielkich rozmiarów pokój ogrzewany do wysokiej temperatury (około 80-100 stopni Celsjusza). W jego obrębie zlokalizowane są schodkowo ułożone drewniane ławy. Jest to idealna metoda na detoksykację organizmu, która jednocześnie umożliwia odpoczynek psychiczny i fizyczny. Jednak korzystanie z sauny w nieodpowiedni sposób może, zamiast przynieść korzyści, źle oddziaływać na organizm.

1. Sauna fińska - charakterystyka

Historia sauny sięga czasów starożytnych. Sauna fińska jest ważną częścią fińskiej tradycji i stała się popularna na całym świecie. Obecnie w Finlandii istnieje około 1 200 000 prywatnych saun. Prawie każda fińska rodzina posiada w domu saunę. Z dobroczynnego wpływu sauny korzystają zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Z reguły specjalne ośrodki wyposażone w tego rodzaju pomieszczenie posiadają oddzielne sauny dla pań i oddzielne dla panów. Dzięki temu każdy może sobie bez problemu pozwolić na to, aby nago wejść do sauny. Jeżeli jednak ktoś czuje się skrępowany, dopuszcza się okrycie ręcznikiem.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Jedyne, czego potrzebujesz, podczas gdy wybierasz się do sauny fińskiej, to ręcznik i zapas czasu (co najmniej 30 minut). Przed wejściem do silnie ogrzewanego pomieszczenia należy wziąć szybki prysznic. Następnie można wejść do wnętrza sauny. Pamiętaj o tym, żeby twoje ciało otulał jedynie ręcznik. Po upływie kilku minut, gdy masz już dosyć oddziaływania wysokiej temperatury, wyjdź z sauny fińskiej i weź orzeźwiający prysznic. Przez chwilę daj organizmowi ochłonąć. Po tym czasie ponownie wejdź do sauny. Pamiętaj o tym, aby czas odpoczynku był nie krótszy niż czas, który spędziłaś w środku sauny.

2. Sauna fińska - korzyści

Sauna fińska w istotny sposób wpływa na organizm człowieka. W efekcie działania wysokiej temperatury dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi, zwiększenia czynności serca oraz wymywania toksyn z wnętrza organizmu. Ponadto sauna relaksuje mięśnie i działa odstresowująco. Zanim wybierzesz się do sauny, pamiętaj jednak, że istnieją pewne przeciwwskazania. Sauna fińska obniża ciśnienie krwi – z tego względu zabieg ten nie jest wskazany dla osób, które na co dzień mają problem z niskim ciśnieniem krwi. Niewskazane jest także korzystanie z sauny w trakcie ciąży. Wysoka temperatura ma bardzo niekorzystny wpływ na płód, mogłaby również spowodować poronienie.

Sauna fińska to idealna metoda umożliwiająca oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawę ogólnej wydolności organizmu, a także stanu zdrowia. Jest to świetna forma hartowania ciała w stanie obniżonej odporności. Stosując się do zaleceń dotyczących korzystania z sauny, przyniesiesz swojemu organizmowi wiele korzyści.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy