Trwa ładowanie...

Sezonowe infekcje zbiorą śmiertelne żniwo. Według badaczy grypa może zabić nawet 60 000 osób

 Karolina Rozmus
16.07.2021 09:31
Sezonowe infekcje zbiorą śmiertelne żniwo. Według badaczy grypa może zabić nawet 60 000 osób
Sezonowe infekcje zbiorą śmiertelne żniwo. Według badaczy grypa może zabić nawet 60 000 osób (GettyImages)

Brytyjscy badacze apelują do NHS, by przedsięwziął odpowiednie kroki przed sezonem jesienno-zimowym. Powodem są ponure prognozy dotyczące zachorowań i zgonów z powodu infekcji, takich jak grypa. Podobna sytuacja jest w Polsce - przez lockdown nie nabyliśmy odporności.

spis treści

1. Atak grypy zimą

Akademia Nauk Medycznych (AMS) na podstawie modeli wykonanych przez badaczy ostrzega przed nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym. Naukowcy szacują, że zimą z powodu infekcji sezonowych, zwłaszcza grypy, może umrzeć od 15 000 do nawet 60 000 osób.

Fala chorób, takich jak grypa, ale też COVID-19 i choroby spowodowane przez wirusa RSV mogą doprowadzić do skrajnej niewydolności systemu opieki zdrowia – prognozują naukowcy.

Zobacz film: "Koronawirus kontra grypa. Tym różnią się te dwie choroby"

Grypa zabija co roku od 10 do 30 000 osób. To oznacza, że prognozy naukowców, wskazujące dwukrotnie wyższe wartości, są wyjątkowo ponure.

2. Znoszenie obostrzeń będzie sprzyjać rozwojowi infekcji

Co sprawiło, że modelowanie jest tak pesymistyczne i zakłada gwałtowny wzrost zachorowań i zgonów tej zimy?

Raport obejmujący wnioski 29 ekspertów NHS – immunologów, wirusologów, lekarzy – wskazuje na konieczność podjęcia działań jeszcze przed nadejściem zimy. Problemy personalne w ochronie zdrowia, zmniejszająca się, zwłaszcza w sezonie infekcyjnym, liczba łóżek w szpitalu i respiratorów z powodu COVID-19, znoszenie obostrzeń związanych z SARS-CoV-2, są czynnikami decydującymi.

Zdaniem ekspertów z AMS nieodzowne jest zwiększenie liczby miejsc w szpitalach, a także wdrożenie kampanii, mającej na celu uświadomienie społeczeństwu skali zagrożenia, jakim jest grypa. Dodatkowo, jak podkreślają autorzy raportu, konieczne jest, by rząd jasno określił wytyczne dotyczące zakładania maseczek w miejscach publicznych, takich jak zatłoczone środki transportu, utrzymywania dystansu społecznego i samoizolacji chorych, mogących zarażać innych.

Eksperci podkreślają, że celem raportu nie jest straszenie „najgorszą zimą w historii ludzkości”, ale zwrócenie uwagi na to, że trzeba przedsięwziąć pewne kroki, które pomogą zminimalizować falę zachorowań w nadchodzącym sezonie zimowym.

3. NHS się przygotowuje

Rzecznik NHS w odpowiedzi na apel naukowców z AMS zadeklarował, że pracownicy ochrony zdrowia od początku pandemii robią wszystko, by zminimalizować ryzyko niewydolności systemu. NHS zapowiada, że ich działania ukierunkowane są na wyszczepienie przeciw COVID-19 jak największej części populacji, a także na nadrobienie zaległości w innych dziedzinach medycyny, spowodowanych przez pandemię.

Choć raport dotyczył Wielkiej Brytanii, to z powodzeniem można go odnieść do większości państw europejskich, w tym także Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze