Trwa ładowanie...

Soczewki kontaktowe dla diabetyków

Cukrzyca wiąże się niestety z ciągłym, regularnym sprawdzaniem poziomu glukozy we krwi. Jest to procedura dość uciążliwa, zwłaszcza jeśli chory jest akurat poza domem. Badania prowadzone przez University of Western Ontario mogą znacznie ułatwić diabetykom monitorowanie poziomu cukru we krwi. Pomysł oparty jest o znane wszystkim soczewki kontaktowe. Być może odpowiednio przygotowane, będą mogły zastąpić chorym glukometry - do kontroli stanu organizmu wystarczyłoby wówczas zwykłe... lusterko.

Zobacz film: "Jak założyć soczewki?"

spis treści

1. Nanocząsteczki w soczewkach kontaktowych

Kluczem do nowej jakości życia diabetyków mają być nanocząsteczki umieszczone w hydrożelowych soczewkach kontaktowych. Reagują one z molekułami glukozy zawartymi w łzach - i poprzez zmianę koloru soczewki, informują użytkownika o stwierdzeniu zbyt niskiego lub zbyt wysokiego poziomiu cukru we krwi. Chorym wystarczy więc po prostu codzienne zakładanie soczewek kontaktowych i noszenie przy sobie lusterka. Określona barwa, jaką zobaczą, oznaczać będzie konkretny przedział poziomu glukozy. Jeśli okaże się on za niski bądź zbyt wysoki, użytkownik soczewek może natychmiast zareagować bez konieczności dodatkowego badania krwi za pomocą glukometru.

2. Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Oczywiście, pozostają jeszcze pewne aspekty związane z samym używaniem soczewek kontaktowych, takie jak konieczność ich odpowiedniej pielęgnacji oraz określony maksymalny czas noszenia bez przerw. Ponieważ jednak od dłuższego już czasu używa się również soczewek całodobowych, zapewne ten problem również zostanie w podobny sposób rozwiązany.

3. Wyższy komfort życia dla diabetyków

Canada Foundation przyznała na dalsze badania nad nowym rodzajem glukometru grant w wysokości 200.000$ - można więc spodziewać się kontynuowania rozpoczętych prac. Zapewne na upowszechnienie się soczewek trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, ale jest to niewątpliwie duży krok w kierunku zapewnienia diabetykom znacznie wyższego komfortu życia i jednocześnie skuteczności kontroli choroby.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza