Trwa ładowanie...

Bigoreksja - charakterystyka, objawy

Avatar placeholder
Weronika Misiuk 30.03.2021 22:32
Osoba cierpiąca na bigoreksję ma zaburzony obraz własnego ciała
Osoba cierpiąca na bigoreksję ma zaburzony obraz własnego ciała (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Zaczyna się niewinnie – w trosce o swoją kondycję fizyczną zapisujesz się na siłownię, ćwiczysz regularnie, aż w końcu zaczynasz spędzać na niej coraz więcej i więcej czasu, nawet kosztem życia rodzinnego i towarzyskiego. Stojąc przed lustrem, nigdy nie jesteś do końca zadowolony z uzyskanych efektów, więc zaczynasz stosować restrykcyjną dietę, sięgasz po wspomagacze i suplementy, a siłownia staje się twoim drugim domem… Czym jest bigoreksja i jak ją rozpoznać?

spis treści

1. Bigoreksja - charakterystyka zaburzenia

Wszechobecny kult pięknie wyrzeźbionej sylwetki sprawia, że pogoni za idealnym wyglądem ulegają także mężczyźni. Chcąc dorównać bohaterom z pierwszych stron gazet, coraz większą wagę przywiązują do swojej muskulatury i kondycji fizycznej. Regularne ćwiczenia na siłowni mogą przynieść wiele korzyści zdrowotnych, jeżeli jednak uzyskanie idealnej rzeźby ciała staje się głównym celem w życiu i zaczynasz koncentrować się wyłącznie na swoim wyglądzie, może to świadczyć o poważnym zaburzeniu zwanym bigoreksją.

Według lekarzy objawy bigoreksji można zauważyć aż u 10 proc. mężczyzn zajmujących się kulturystyką. To uzależnienie zaczyna się w głowie i może spowodować prawdziwe spustoszenie w organizmie. Często bigoreksja dotyczy mężczyzn o obniżonym poczuciu własnej wartości lub takich, którzy nie byli akceptowani przez rówieśników w dzieciństwie.

2. Bigoreksja - objawy

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Bigoreksja to bardzo groźne uzależnienie. Niestety, wiele osób nie przyjmuje do wiadomości faktu, że są jej ofiarami. Jak rozpoznać objawy bigoreksji? Przede wszystkim bigorektyk ma zaburzony obraz własnego ciała. Chociaż wszyscy wokoło przekonują go, że wygląda znakomicie, taka osoba nie zaprzestaje intensywnych treningów. Wręcz przeciwnie, spędza na ćwiczeniach coraz więcej czasu i nieustannie sprawdza obwód poszczególnych partii ciała, aby być jeszcze bardziej doskonałym.

Osoby chore na bigoreksję zazwyczaj sami przygotowują swoje posiłki. Dbają o to, żeby były wysokokaloryczne i zawierały dużo białka. Kolejnym objawem jest nadużywanie sterydów anabolicznych.

Stosowanie wspomagaczy może mieć nieodwracalne konsekwencje dla zdrowia. Zawarte w nich substancje z jednej strony wpływają na przyrost masy mięśniowej, a z drugiej mogą spowodować problemy z płodnością i potencją. Szczególnie niebezpieczne jest przyjmowanie sterydów przez młodzież w okresie dorastania, gdyż mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń rozwojowych. Nadmierne skupienie się na swoim wyglądzie i treningach sprawia, że bigorektyk zaniedbuje życie towarzyskie, unika kontaktów i spotkań ze znajomymi, gdyż woli ten czas spędzić na siłowni.

Żadnych z powyższych objawów nie można lekceważyć. Bigoreksja to poważny problem, który nie ogranicza się tylko do nadmiernej dbałości o wygląd swojego ciała. Często kryją się za tym inne poważne zaburzenia związane z samoakceptacją lub problemami w relacjach z innymi, z którymi chory nie może sobie samodzielnie poradzić.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze