Przejdź na WP

Parafina - opis, kosmetyki, działanie, zabiegi, przeciwwskazania

Jeżeli Twoja skóra jest wiotka, przesuszona i poszarzała, możesz to zmienić stosując parafinę. To przezroczysta masa bez zapachu i smaku, stosowana do wyrobu wielu kosmetyków. Parafina to tani i skuteczny sposób na zdrową i piękną skórę.

Zobacz film: "Jak własnoręcznie zrobić świecę?"

spis treści

1. Parafina - opis

Ta powszechnie znana mieszanka stałych węglowodorów nasyconych, otrzymywanych z ropy naftowej ma zastosowanie do wyrobu m.in. świec i papieru.

W produkcji kosmetyków wykorzystuje się parafinę czystą chemicznie, która topnieje w temperaturze 42-45 stopni. Przechodzi w stan stały i charakteryzuje się dużą pojemnością ciepła, potrafi je długo utrzymać. Jest to szczególnie pożądane w celach leczniczych, ponieważ ciepło z okładów z parafiny przenika głęboko do tkanek i podwyższa ich temperaturę. Wyróżnia się trzy rodzaje parafiny: miękką, twardą i ciekłą.

2. Parafina - kosmetyki

Przy produkcji kosmetyków wykorzystywana jest parafina miękka i parafina ciekła. Miękka służy do wyrobu sztucznej wazeliny, kremów i pomadek, parafina ciekła zaś do maseczek na twarz i dekolt, a także olejków do kąpieli i specjalnych płynów do moczenia dłoni i stóp. Parafina kosmetyczna zawiera wiele naturalnych substancji natłuszczających, które bardzo dobrze regenerują zniszczoną skórę właśnie dłoni i stóp.

Pod jej wpływem pękające pięty stają się gładkie jak u niemowlęcia. Parafinę sprzedaje się m. in. na kilogramy, jeden wystarcza na 15 domowych zabiegów. Można także kupić ją w butelce i stosować jako płyn do kąpieli. Ponadto można kupić kremy, balsamy i maseczki z dodatkiem parafiny.

Piękna skóra
Piękna skóra

Dermatolodzy przekonują, że wprowadzenie kilku zmian w trybie życia i pielęgnacji cery może znacznie...

zobacz galerię

3. Parafina - działanie

Nasz organizm cierpi z powodu ciągłej utraty wody. Często naszej skórze brakuje skutecznych substancji, które mają zdolność do zatrzymywania wilgoci. Przez kontakt z detergentami niszczymy naturalny płaszcz lipidowy, chroniący przed utratą wody. Ciało staje się suche i szorstkie, a podrażniona skóra jest wrażliwsza na działanie czynników zewnętrznych. Potrzebujemy skutecznej, nawilżającej ochrony. Ratuje nas parafina. Sama parafina nie ma właściwości nawilżających, ale potrafi stworzyć na skórze warstwę, która skutecznie zatrzymuje wilgoć.

Okłady z parafiny otwierają pory na skórze, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi, a także wchłanianie drogocennych substancji z kosmetyków pielęgnacyjnych. Po tych okładach skóra staje się bardziej napięta i gładsza. Dodatkowo jest miękka i elastyczna. Kąpiel z olejkiem z parafiny łagodzi skórę łokci i kolan, parafina rozgrzewa stopy i dłonie, jest także ukojeniem dla przemęczonych i bolących stawów, ponadto rozluźnia mięśnie.

4. Parafina - zabiegi

Zabiegi parafinowe można przeprowadzić w domu. Ich wykonanie jest bardzo proste. Zabieg nawilżenia parafiną dłoni należy rozpocząć od umycia i dezynfekcji dłoni. Następnie trzeba wykonać peeling i masaż dłoni i rąk. Kolejnym etapem jest położenie maseczki lub kosmetyku, który będzie działał odżywczo. Potem zanurzamy dłonie w ciekłej parafinie. W celu utrzymania okładu zakładamy foliowe rękawiczki a na nie frotowe. Utrzymujemy okład przez około 20 minut.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

5. Parafina - przeciwwskazania

Zabiegi parafinowe nie mogą być stosowane przez osoby cierpiące na egzemę i grzybicę, a także na wszelkie choroby skóry i paznokci. Niektórzy uczuleni są na parafinę i jej pochodne. Chorzy na niewydolność krążenia nie powinni używać okładów parafinowych na dużej powierzchni ciała.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy