Trwa ładowanie...

Strój do biegania - bielizna, odzież, buty, dodatki

Avatar placeholder
23.04.2021 12:44
Strój do biegania - bielizna, odzież, buty, dodatki
Strój do biegania - bielizna, odzież, buty, dodatki (123RF)

Strój do biegania uzależniony jest od kilku czynników. Wyznacznikami są pory roku, poziom zaawansowania treningowego lub dystans, jaki pokonujemy. Warto zapoznać się z kilkoma cennymi wskazówkami, dzięki którym nie wydamy bezsensownie pieniędzy. Mimo tego, że dla wielu ludzi biegnie wydaje się sportem niedrogim, to realia są inne. Jeżeli biegasz rekreacyjnie, np. raz w tygodniu, to rzeczywiście na strój do biegania nie musisz wydawać dużo, ale jeżeli bieganie jest twoją pasją, biegasz zawodowo i często to z czasem niezbędne staną się nowe i lepsze akcesoria do biegania.

spis treści

1. Strój do biegania - bielizna

Strój do biegania, to bardzo ważny wybór. Jeżeli trenujemy bieganie zawodowo, to strój do biegania jest podstawą treningu. Kompletny strój do biegania, to bardzo droga inwestycja, jednak jeżeli jesteś zawodowcem, to musisz zainwestować. Strój do biegania nie jest konieczny dla amatorów. Poradzą sobie w zywkłych bawełnianych ubranich, które z czasem mogą zamienić na coś lepszego.

Bardzo ważne jest dostosowanie odpowiedniej bielizny do biegania do pory roku. W zimę najlepiej, żeby była termoaktywna. Możemy skorzystać z podspodenek do biegania, które z racji tego, że bardzo przylegają do ciała, zapewniają suchą skórę podczas treningu, doskonale sprawdzą się na chłodne i zimowe dni.

Zobacz film: "Bieganie - nowy sport narodowy Polaków?"

Kobiety muszą pamiętać o doborze odpowiedniego stanika sportowego do biegania. Powinien dokładnie przylegać do ciała, tak by piersi były stabilne i nie utrudniały nam biegania. Bieganie bez stanika sportowego jest bardzo uciążliwe, bo zwykły biustonosz wbija się w nasze ciało, a podczas licznych ruchów rękami, opada z ramion, w związku z czym kobiety zmuszone są do ich ciągłego poprawiania, co nie sprzyja poprawnemu treningowi biegowemu.

Skarpety do biegania są bardzo istotnym elementem ubioru biegacza. Najlepiej, żeby były bezszwowe i nie uwierały nas w stopy, warto wybrać skarpety dłuższe, bo nie narazimy się na bolesne otarcia. Skarpetki na lato powinny być cienkie i lekkie, aby jak najszybciej niwelować nadmiar potu.

2. Strój do biegania - odzież

Strój do biegania powinien być przede wszystkim wygodny. Spodnie biegacza nie mogą być za ciasne, by nie uwierały nas podczas długich dystansów, a koszulka swobodnie przylegająca do ciała. Najważniejsze jest obuwie do biegania, bo to ono najbardziej nam służy.

Najlepszy sport dla kręgosłupa
Najlepszy sport dla kręgosłupa [10 zdjęć]

Choroby kręgosłupa rozwijają się przez lata na skutek wielu zaniedbań. Do tych najczęstszych schorzeń

zobacz galerię

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem i nie wiesz, w czym wyjść pobiegać na pierwszy trening, to odpowiedni będzie taki strój do biegania, w którym uczęszczasz na zajęcia fitness. Opięte legginsy oraz bawełniana koszulka z krótkim rękawkiem będą idealne. Jeżeli jest zima, wybierz długi bawełniany rękaw oraz poliestrową kurtkę.

Profesjonalni biegacze również muszą czuć się dobrze, wygodnie i komfortowo. Legginsy do biegania są dobrym wyborem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, doskonale trzymają mięśnie, dodatkowo ściskają ciało tam gdzie najbardziej narażone jest na nieprzyjemnie otarcia, czyli w okolicy ud. Jedynym ich minusem może być fakt, że dla osób z lekką nadwagą mogą być krępujące.

Koszulki do biegania z krótkim rękawem powinny być nieco luźniejsze, żeby nie ograniczały twoich ruchów, warto też zwrócić uwagę na materiał pod pachami, powinien być nieco lżejszy, oddychający, żebyśmy sczuli się lepiej. Oczywiście jest możliwość wyboru koszulki kompresyjnej, która jak wiadomo bardzo przylega do ciała.

Kolejnym elementem stroju do biegania jest bluza. Dobrze byłoby ją zakupić, bo w sezonach przejściowy może się nam przydać. Taka bluza nie powinna być zbyt gruba, jednak musi być dodatkowo ocieplona. Warto, aby była przylegająca, nie może nam przeszkadzać w trakcie biegu.

Kurtka do biegania jest niemniej istotna. Srój do bieganie będzie kompletny i bez niej. Dlaczego? Ponieważ jeżeli wybierzemy grubą, puchową (zwłaszcza zimą) to po chwili truchtania będzie nam tak gorąco, że będziemy się rozpinali, ściągali poszczególne warstwy ubrań, co jak wiadomo może doprowadzić do choroby.

Kurtka biegowa powinna być uniwersalna, taka w której można biegać zimą, wiosną i jesienią. Pamiętajmy, że pod nią zawsze możemy ubrać bluzę albo koszulkę termoaktywną. Warto zaopatrzyć się w materiał przeciwdeszczowy, który skutecznie ochroni nas przed deszczem.

3. Strój do biegania - buty

Buty są najistotniejszym elementem stroju do biegania. Każdy kto zdecyduje się uprawiać tą dyscyplinę sportu powinien mieć dobrze dopasowane buty i nie ma co na nich oszczędzać! Muszą być wygodne i dostosowane do danej nawierzchni. Niestety buty biegowe to droga inwestycja, co prawda fajnie by było mieć w szafie kilka par różnych butów do biegania, ale w jednych porządnych też damy radę. Jednak bez butów, strój do biegania będzie niekompletny.

Najbardziej odpowiednie będą buty do biegania po asfalcie, bo większość osób biega właśnie po takiej nawierzchni. Buty te powinna cechować dobra przyczepność i amortyzacja. Takie obuwie posiadają płaski bieżnik, są lekkie. Pamiętajmy także o wywietrznikach! Buty w których biegamy w lato, jesień i wiosnę, będą też odpowiednie na zimę. Niestety, jeżeli nasza trasa jest bardzo śliska lub mokra, buty powinny mieć głębszy bieżnik, można też wybrać buty z kolcami, dzięki nim będziemy mieli pewność, że się nie wywrócimy i unikniemy kontuzji, a nasze ruchy staną się pewne i stabilne.

ZOBACZ TAKŻE:

4. Strój do biegania - dodatki

W zimne dni warto pamiętać o czapce, która ochroni nasze uszy i ochroni nas przed chorobą. Nie trzeba kupować specjalnej czapki dla biegaczy, wystarczy zwykła bawełniana, lekko ocieplana. Rękawiczki wystarczą zwykłe, bawełniane. Cienki komin na zimę też może się przydać, wybierzmy ten z materiału łatwo wchłaniającego pot. Na lato wybierajmy czapkę z daszkiem, by chroniła naszą głowę od udaru.

Pamiętajmy, że strój do biegania powinien być wygodny. Nie może nas krępować, a buty nie mogą nas cisnąć w stopy i tworzyć nieprzyjemnych otarć i ran. Jeżeli sami nie posiadamy dostatecznej wiedzy na temat doboru takiego stroju, to wybierzmy się do sklepu z odzieżą sportową, a tam na pewno uzyskamy garść cennych i rzetelnych informacji na temat wyboru stroju do biegania.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze