Surfing

Surfowanie to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na świecie. Wystarczy umieć pływać i zaopatrzyć się w deski surfingowe, by rozpocząć swoją przygodę z surfingiem. Na czym polega ten sport? Surfer stoi na desce i unosi się na krawędzi fali w stronę brzegu. Brzmi to dość prosto, ale w praktyce nauka surfowania zajmuje trochę czasu. Na razie surfing w Polsce nie jest powszechnie uprawiany, ale z każdym rokiem przybywa jego miłośników, przy czym wiele osób decyduje się na surfowanie na cieplejszych wodach niż Bałtyk. Co warto wiedzieć o tym sporcie?

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Historia surfingu Sport ten wywodzi się ze starożytnej kultury polinezyjskiej. Europejczycy po raz pierwszy zetknęli się z surfingiem najprawdopodobniej w 1767 roku na Tahiti. Pierwszym podróżnikiem, który opisał to zjawisko, był porucznik James King. W 1779 roku uzupełniał on dzienniki słynnego kapitana Jamesa Cooka.

Surfowanie

Rodzajem surfingu jest bodyboard, uprawia się go w pozycji leżącej.

Niemal sto lat później, w 1866 roku, podczas swojej wyprawy na Hawaje Mark Twain napisał notatkę o „surf-bathingu”. Jednak w XIX wieku surfing zaczął odchodzić w zapomnienie, co miało związek z masowymi najazdami Europejczyków na wyspy. Próbowali oni narzucić tubylcom swoje zwyczaje i rezygnację z surfowania. Do zmian doszło w XX wieku.

Twórczość Jacka Londona i pokazy pływania George'a Freetha w Kalifornii przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tym sportem. W 1908 roku powstało pierwsze stowarzyszenie, którego celem była popularyzacja surfingu. Za jednego z ojców współczesnego surfingu uchodzi Duke Kahanamoku. Duże zasługi dla tego sportu miał również Thomas Edward Blake, który w latach 20. XX wieku stworzył lekką i technologicznie zaawansowaną deskę, stanowiącą replikę starożytnych desek hawajskich.

Nowe deski surfingowe były bardziej stabilne dzięki zastosowaniu stateczników, czyli płetw przyczepianych u spodu. W latach 40. Woody Brown udoskonalił deskę, a po 1953 roku wybuchła w Stanach Zjednoczonych moda na surfing. Surfowanie stało się nie tylko sportem, ale i sposobem na życie. Pod koniec lat 50. sport dotarł do Europy, a Biarritz stało się stolicą surfingu na kontynencie europejskim. W latach 60. nastąpił dynamiczny rozwój surfingu.

Jak surfować? Surfowanie zaczyna się od wiosłowania rękoma w stronę brzegu, w nadziei na doścignięcie fali. Kiedy fala niesie surfera, staje on na desce i jedzie na niej. Najważniejsze jest, by deska surfingowa znajdowała się tuż przed białą wodą fali. Dla początkujących dużym wyzwaniem jest samo dogonienie fali. Szacunek innych surferów można uzyskać, łapiąc falę w połowie i manewrując w taki sposób, by dostać się na krawędź fali.

Umiejętności surferów są testowane poprzez ich zdolność do kontrolowania deski w trudnych warunkach. Nie bez znaczenia są także różne figury, które wymagają dużego doświadczenia i odwagi. Aby osiągnąć wysoki poziom zaawansowania, konieczne są lata praktyki. W wielu miejscach na świecie znajdują się szkoły surfowania, które oferują kursy na różnych poziomach.

Kluczowe dla surfingu jest balansowanie, dlatego część zajęć jest poświęcona właśnie temu elementowi. Niezwykle ważne jest także przygotowanie surfera na potencjalne zagrożenia. Surfing, jak wszystkie sporty wodne, wiąże się z ryzykiem utonięcia, dlatego uczeń powinien pływać przynajmniej na średnio zaawansowanym poziomie. Mimo iż deska pomaga utrzymać się na powierzchni wody, nie spełnia tej roli, jeśli surfer znajdzie się z dala od niej. W wodzie na surfera czekają także inne niebezpieczeństwa.

Linka, którą mocuje się do kostki, może zaplątać się w rafy koralowe i doprowadzić do utonięcia. Ponadto może dojść do zderzenia z innym surferem lub przedmiotami znajdującymi się w wodzie, co grozi kontuzjami i urazami ciała. W niektórych miejscach na świecie do potencjalnych zagrożeń należy również kontakt z niebezpiecznymi zwierzętami, na przykład rekinami. Ogromne znaczenie ma także pogoda. W trudnych warunkach zginęło już wielu doświadczonych surferów, dlatego trzeba zachować ostrożność, wybierając się na surfowanie.

Surfowanie może być świetną zabawą, pod warunkiem, że zostały zachowane zasady bezpieczeństwa. Jest to ciekawy sport wodny, który nie wymaga dużych nakładów finansowych. Wystarczy kupić deski surfingowe i wykupić zajęcia w szkole surfowania.

Joanna Brodziak, ponad rok temu

Sporty wodne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Surfing
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Surfing
Surfing

Sprzęt do windsurfingu

Windsurfing wzbudza emocje i podnosi adrenalinę. Istnieje opinia, że to jeden z bardziej wymagających sportów, bo wymaga doskonałej sprawności fizycznej i zaopatrzenia w odpowiedni strój i sprzęt. Nie zawsze dostępny na każdą kieszeń. Zanim rozpoczną...

Surfing

Nauka windsurfingu

Windsurfing to inaczej żeglowanie na desce. Jest to sport wybitnie techniczny. Rozpoczynając naukę windsurfingu, należy skupić się na tym, aby od początku uczyć się wszystkiego prawidłowo i nie liczyć na to, że jakieś umiejętności da się nadrobić później....

Surfing

Podstawy windsurfingu

szkoleniowe na Półwyspie Helskim oraz na Mazurach. Najdoskonalszy polski region do nauki surfingu to Zatoka Pucka.

Surfing

Surfowanie

Surfowanie

Rodzajem surfingu jest bodyboard, uprawia się go w pozycji leżącej.

Surfing

Windsurfing dla dzieci

Windsurfing dla dzieci staje się coraz bardziej popularny. W przeciągu kilku ostatnich lat nastąpiła istna windsurfingowa rewolucja sprzętowa. Pojawiają się coraz mniejsze deski oraz niezwykle lekkie pędniki, co sprawia, że sport ten mogą uprawiać nawet...

Surfing

Windsurfing

też zanim zaczniesz uczyć się surfingu, upewnij się, że twoje umiejętności pływackie znajdują się na wysokim poziomie, ponieważ od tego może zależeć twoje życie.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Zobacz, które gwiazdy inspirują zdrowym stylem życia

Zobacz, które gwiazdy inspirują zdrowym stylem życia

i spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Cameron prowadzi niezwykle aktywny styl życia oraz stosuje dietę, aby pozostać w formie. Aktorka uprawia surfing

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty wodne

się m.in.: pływanie, żeglarstwo, kajakarstwo, aqua aerobik, nurkowanie, surfing - i tylko pływanie oraz aqua aerobik można uprawiać na krytym basenie. Siła

Sport i aktywny wypoczynek

Sporty ekstremalne

na linie (bungee jumping) - to chyba najbardziej znany sport ekstremalny. Śmiałkowie skaczą ze specjalnego dźwigu. Poruszanie się na desce po falach (surfing

Sporty ekstremalne

Uprawianie sportów ekstremalnych

się na desce po falach (surfing) - to sport ekstremalny, który ma wiele odmian, np. można ślizgać się po wzburzonych falach za pomocą deski i przyczepionego