Syrop na kaszel suchy i mokry – syrop na kaszel suchy, syrop na kaszel mokry, dwa w jednym
Kiedy dopada nas przeziębienie, pierwsze co robimy wykupujemy leki na katar i kaszel. Skąd jednak wiedzieć, czy skupić syrop na kaszel suchy i mokry, czy może nie trzeba zażywać takiego preparatu, koncentrując się tylko na rodzaju kaszlu?
1. Syrop na kaszel suchy i mokry – syrop na kaszel suchy
Kaszel suchy to zwykle objaw zapalenia krtani. Może też świadczyć o rozwijającym się w naszym organizmie zapaleniu w drogach oddechowych. Warto wtedy przyjmować syrop na kaszel suchy. Substancja ta wykazuje działanie dwojakiego rodzaju. Po pierwsze – ośrodkowe. Syrop na kaszel suchy działa na ośrodek w mózgu odpowiadający za jego powstawanie. Najpopularniejszą substancją o takim działaniu jest kodeina.
Kodeina, którą znajdziemy w składzie syropu na kaszel suchy, jest częścią opium, dlatego też należy uważać z jej stosowaniem. Może więc okazać się, że pacjent, który przyjął zbyt dużą jej dawkę nie tylko pozbędzie się suchego kaszlu, ale substancja zadziała przeciwbólowo, a nawet narkotycznie. Syropy na kaszel suchy zwykle zawierają informację o możliwym uzależnieniu, jeśli w jej składzie znajdziemy kodeinę lub jej podobne.
Ci, którzy preferują medycynę naturalną, winni uważać na syrop z sosny, bowiem on również zawiera kodeinę. Zatem nie powinien być on stosowany jako syrop na kaszel suchy dłużej niż tydzień.
Po drugie syrop na kaszel suchy wykazuje działanie obwodowe. Jest to nic innego, jak znieczulanie organizmu. Jest to metoda skuteczna, bowiem działa na zakończenia nerwów czuciowych w oskrzelach.
2. Syrop na kaszel suchy i mokry – syrop na kaszel mokry
Syrop na kaszel mokry jest potrzebny, kiedy kaszel jest wilgotny oraz wydziela się substancja śluzowa. Zwiastuje to rozwijającą się w organizmie infekcję. Działanie substancji w syropie na kaszel mokry także są różnego rodzaju. Przede wszystkim znajdują się w nim substancje lecznicze, które ułatwiają płynność i wydalenie wydzieliny. W celu spotęgowania działania, możemy zapatrzeć się w olejki eteryczne. Sławny w tym temacie jest tymianek.
Inną grupą substancji, które pojawiają się w syropie na kaszel mokry są te o działaniu odruchowym. Drażnią one błonę śluzową żołądka i pobudzają organizm do produkcji śluzu w oskrzelach. Ostatnią grupą substancji, które można znaleźć w syropach na kaszel mokry są te wykrztuśne, które sprawiają, iż wydzielina staje się bardziej płynna. Działanie to jest długotrwało, bowiem polega na zmianie składu śluzu.
3. Syrop na kaszel suchy i mokry – dwa w jednym
Zaczęły się pojawiać na rynku takie preparaty, które są syropem na kaszel suchy i mokry jednoczenie. Znaczy to, że mają w składzie substancje przeciwstawne. Tego typu syrop na kaszel suchy i mokry zawiera zarówno substancje przeciwkaszlowe, jak i wykrztuśne.
Mimo iż syrop na kaszel suchy i mokry cieszy się dużą popularnością, a producenci zapewniają o bezpieczeństwie jego stosowania, wielu lekarzy odradza przyjmowanie go. Najbezpieczniej zamienić syrop na kaszel suchy i mokry na dwa odrębne preparaty i stosować je w zależności od dolegliwości.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.