Szczepionka Johnson & Johnson. EMA zdiagnozowała kolejny groźny problem z krzepnięciem krwi
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o możliwym związku między rzadkimi przypadkami krzepnięcia krwi w żyłach głębokich a szczepionką Johnson & Johnson przeciw COVID-19. Ma on zostać uwzględniony w ulotce jako efekt uboczny szczepionki.
1. Zakrzepica po szczepionce Johnson & Johnson
Dotychczas zarówno szczepionki Johnson & Johnson, jak i AstraZeneca były wiązane z bardzo rzadką kombinacją krzepnięcia krwi i niskiej liczby płytek krwi, znaną jako zespół zakrzepicy z małopłytkowością (TTS).
W piątek 1 października EMA zaleciła, aby do informacji o szczepionce J&J oraz AstraZeneca zostało dodane kolejne działanie niepożądane. Mowa o małopłytkowości immunologicznej (ITP), zaburzeniu krwawienia, które powoduje omyłkowy atak organizmu na płytki krwi. Częstotliwość występowania zjawiska nie jest znana.
Firma farmaceutyczna Johnson & Jonson nie odpowiedziała na prośbę o komentarz.
2. VTE trafi do ulotki
EMA stwierdziła, że nowy stan krzepnięcia, znany jako żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (VTE), prawdopodobnie zagraża życiu i ma zostać umieszczony w ulotce do szczepionki J&J odrębnie od TTS.
VTE rozpoczyna się zazwyczaj od powstania skrzepu w żyle w nodze, ramieniu lub pachwinie i następnie przemieszcza się do płuc, gdzie blokuje dopływ krwi.
Niezależnie od zastosowania szczepionki, VTE jest najczęściej spowodowana urazem lub brakiem ruchu u pacjentów przykutych do łóżka. Jako czynniki ryzyka są również postrzegane pigułki antykoncepcyjne i szereg chorób przewlekłych.
3. Szczepienia tymczasowo wstrzymane
W środę Janez Poklukar, minister zdrowia Słowenii, poinformował o wstrzymaniu szczepień preparatem J&J. Trwa badanie przyczyn śmierci 22-letniej kobiety, która zmarła dwa tygodnie po przyjęciu szczepionki.
Poklukar poinformował, że wstrzymanie szczepień do czasu dokładnego wyjaśnienia przyczyn zgonu, zaproponował słoweński Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.
Wstępnie wiadomo, że 22-latka zmarła na skutek krwotoku do mózgu i skrzepów krwi.
Wcześniej inna młoda kobieta doświadczyła po szczepieniu poważnych efektów ubocznych, jednak udało się ją uratować.
Według słoweńskiej agencji prasowej STA popularność jednodawkowej szczepionki J&J wzrosła w ostatnich tygodniach po decyzji rządu, że do certyfikatu sanitarnego COVID-19 kwalifikować się będą jedynie zaszczepieni. Obecnie w Słowenii bez tego certyfikatu nie można korzystać z większości usług publicznych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.