Taniec breakdance

Breakdance jest tańcem znanym jako break, breaking, b-boying, breakdancing. Wymaga od tancerza świetnych predyspozycji fizycznych, dobrej kondycji, a także wysokiego poczucia rytmu. Taniec breakdance narodził się w 1969 roku w dzielnicy Nowego Jorku – Bronksie. Breakdance to taniec polegający na wykonywaniu ewolucji akrobatycznych, które są połączone z rytmicznym tańcem i w ten sposób tworzą nierozerwalną całość. Ruchy w tym tańcu dzielą się na cztery elementy.

1. Historia breakdance'a

Taniec powstał na podstawie bitwy u prockowej, uprawianej przez gangi z Nowego Jorku. Bitwa ta polega na pokazywaniu różnych gestów pod adresem przeciwnika. Następnie uprock przekształcił się w toprock, potem powstały kroki w parterze oraz dynamiczne i coraz bardziej skomplikowane figury. Stąd w tańcu breakdance najważniejszym elementem jest rywalizacja. Może ona dotyczyć poszczególnych tancerzy lub grup tanecznych.

2. Figury w breakdansie

 • Toprock – tancerz wykonuje dynamiczne kroki, które łączone są z gestykulacją i tworzą wrażenie „mowy ciałem”. To wstęp do każdego wyjścia na parkiet. Dobre wykonanie toprocka zależy od dynamiczności i umiejętności improwizacji. Rodzaje toprocka: Apache, Salsa Step, Latino Rock, Indian Rock.
 • Power moves – czyli figury rotacyjne. Należą do najtrudniejszej części tego tańca, ponieważ wymagają ogromnej sprawności fizycznej, siły, gibkości, kondycji, umiejętności samoasekuracji oraz poczucia ciała w przestrzeni. Tancerz wykonuje je perfekcyjnie po długim trenowaniu. Podstawowe powery, to:

 • bączek (obroty na plecach),

 • łapka (obroty na jednej ręce w pozycji „skorpion” przy użyciu czegoś śliskiego),
 • bańka (obroty na głowie),
 • dziewiątka (obroty na jednej ręce w pozycji wyprostowanej),
 • żółw (na prostych rękach),
 • kręcenie się na ramieniu,
 • kręcenie się na łokciu.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny - codzienna aktywność"

Poszczególne powery powinny być połączone płynnym przechodzeniem – od jednego do drugiego – po to, aby można było wykonywać kilka pod rząd.

 • Freeze – to inaczej figury statyczne, polegające na tym, że tancerz „zastyga” w konkretnej pozycji na kilka sekund. Przykładowe freeze, to: Chair Freeze, Turtle Freeze, Air Baby, Air Jordan, Shire Freeze, Tilting Tower Freeze, Hollow Back, Invert Freeze.
 • Drop – są to przejścia z toprocka do footworka, dzięki którym tancerz zachowuje ciągłość taneczną. Należą do nich: Half Swipe, Front Swipe, Back Swipe, Cross Swipe, Knee Drop.
 • Footwork – to rodzaj kroków tanecznych, wykonywanych z pozycji przysiadu podpartego. Tancerz musi mieć dobrze wypracowaną płynność ruchów. Do footworków należą m.in.: Six Step, Four Step, Three Step, Baby Love.

Nauka tańca breakdance odbywa się w szkołach tańca nowoczesnego. Zajęcia przeznaczone są raczej dla dzieci i młodzieży. Na początku breakdance jest trudny w opanowaniu, ale jeśli „załapie się”, o co w tym wszystkim chodzi i wczuje w rytm muzyki, breakdance zaczyna przynosić radość, satysfakcję i poczucie spełnienia. Ogromne zadowolenie daje możliwość porównywania z innymi własnych postępów w nauce poprzez organizowanie „bitew” na taniec – jak na nowojorskich ulicach.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!