Trwa ładowanie...

Taniec z chorobą Parkinsona

Avatar placeholder
25.01.2017 11:59
Taniec z chorobą Parkinsona
Taniec z chorobą Parkinsona

Ciało 60-letniego Charlesa Dennisa nie porusza się już tak naturalnie, jak kiedyś. Jego kończyny często są sztywne. Każdy ruch jest wykonywany ogromną siłą woli. Jednak kiedy tańczy walca, jego ruchy miękną, a on zatraca się w muzyce i na chwilę zapomina, jak bardzo chce się dalej ruszać.

Mówi, że czuje się naprawdę zatracony w muzyce i zapomina o tym, że musi się skupiać na wykonaniu kolejnego ruchu. Dodaje, że choć lekarze nie wiedzą, dlaczego tak jest, ale cieszy się, że może być częścią tych badań.

Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurologicznym, które stopniowo pozbawia daną osobę zdolności do poruszania się. To także wpływa na koordynację, równowagę, siłę i może wpływać na zdolność do wyraźnego mówienia.

Przez prawie dekadę Sarah Robichaud, klasycznie wykształcony tancerz, oraz założyciel i instruktor "Tańca z chorobą Parkinsona", widziała to, co naukowcy starają się teraz udowodnić.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Naukowe wyjaśnienie tej sytuacji pojawiło się dopiero teraz. Joseph De Souza jest neurobiologiem z Uniwersytetu York w Toronto. W ciągu ostatnich trzech lat on i jego naukowcy śledzili fale mózgowe kilkudziesięciu osób biorących udział w zajęciach tanecznych Robichaud.

Najnowsze badanie sugerują, że taniec ma pozytywny wpływ na leczenie osób z chorobą Parkinsona
Najnowsze badanie sugerują, że taniec ma pozytywny wpływ na leczenie osób z chorobą Parkinsona

Uczestnicy przechodzą skanowanie mózgu przed i po godzinnych zajęciach tanecznych. Przechodzą również serię testów fizycznych w celu określenia wpływu zajęć tanecznych na ich chód i koordynację.

"Niemal każdy, kto uczestniczy w zajęciach, zauważa poprawę ruchów, jakości życia i nastroju" - mówi DeSouza. Naukowcy chcieli dowiedzieć się, jak i gdzie w mózgu zachodzą te zmiany.

Istnieją dowody na to, że ćwiczenia budują siłę mięśni i mózgu u osób z chorobą Parkinsona. Dane dotyczące tańca są wstępne, ale także obiecujące.

DeSouza niedawno przedstawił swoje wcześniejsze ustalenia na międzynarodowej konferencji Parkinsona.

Odkrył, że jedna godzina lekcji tańca wywołuje zwiększenie fal mózgowych alfa. Ta odnowiona aktywność mózgu może tłumaczyć, dlaczego większość uczestników wskazuje na poprawę równowagi i chodu po zajęciach. DeSouza chce określić, jak to wpływa na progresję choroby.

Badanie DeSouzy jest jeszcze w powijakach, a jego próba jest niewielka i składa się z około 50 osób z chorobą Parkinsona. Jednak to, czego się już dowiedział, wykorzystują eksperci w tej dziedzinie.

Dr Galit Kleiner prowadzi Klinikę Zaburzeń Ruchu przy Szpitalu Baycrest w Toronto. Mówi ona, że potrzebne są dalsze badania kliniczne, aby udowodnić, jak dobrze działają terapie niemedyczne.

Jednak ona sama na nie czeka na nowe terapie. Mówi, że pojawiające się badania nad terapiami, takimi jak taniec, są wystarczająco dobre i ona zaleca go swoim pacjentom, ponieważ pomagają i dają ludziom nadzieję.

Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna)
Czynniki ryzyka choroby Parkinsona (prezentacja edukacyjna) [8 zdjęć]

Choroba Parkinsona Choroba Parkinsona jest schorzeniem neurodegeneracyjnym, czyli nieodwracalnym

zobacz galerię

Ciężko zmierzyć optymizm, ale DeSouza jest przekonany, że emocjonalny impuls, jaki oferuje grupa, odgrywa istotną rolę w leczeniu. On i jego zespół chcą dalej obserwować uczestników przez co najmniej pięć lat, aby sprawdzić, czy pozytywny wpływ tańca się utrzymuje. Ostatecznie celem jest identyfikacja markerów lub wzorów, które przewidują chorobę Parkinsona i pozwalają na wczesną interwencją, jak taniec.

Jeśli chodzi o Dennisa, choroba jest nadal jego niechcianym towarzyszem i wciąż zmaga się z obawami związanymi z tym, co przyniesie przyszłość. I choć ma wahania nastroju, to taniec dodaje mu wiary i utwierdza w przekonaniu, że nauka idzie do przodu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze