Tarczyca a Hashimoto – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

Spośród wszystkich rodzajów zapaleń tarczycy - najczęstsze to tzw. choroba Hashimoto. Choroba Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczą. Polega na tym, iż układ odpornościowy, który powinien bronić organizm przed infekcjami, wytwarza stan zapalny wewnątrz własnych tkanek. Do tej pory przyczyny powstawania choroby Hashimoto nie zostały wyjaśnione, widoczny jest jednak związek pomiędzy tarczycą a Hashimoto.

Tarczyca a Hashimoto - przyczyny

W przypadku choroby Hashimoto, symptomy, które mogą pojawiać się u chorego wynikają najczęściej z niedoczynności lub nadczynności tarczycy, nieco rzadziej z powodu powiększenia tarczycy. Związek pomiędzy tarczycą a Hashimoto jest więc bardzo wyraźny.

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Hashimoto nazwę swoją zawdzięcza japońskiemu lekarzowi, który ją opisał w 1912 roku. Choroba Hashimoto  najczęściej dotyka kobiety w średnim wieku, ale także zdarza się, że z powodu choroby Hashimoto cierpią także młode kobiety. Do czynników wyzwalających chorobę Hashimoto zalicza się predyspozycje genetyczne, osłabienie organizmu spowodowane długotrwałym stresem, przemęczeniem.

Choroba Hashimoto może przebiegać bezobjawowo. Osoby z Hashimoto, często żyją w niewiedzy i przez długi czas nie zdają sobie sprawy z istnienia choroby. Wraz z postępowym charakterem zapalenia, może dojść do zmian w rozmiarze tarczycy, np. do jej powiększenia i powstania wola. Tarczyca może także ulegać zanikowy – niedoczynność tarczycy. Oba te czynniki potwierdzają związek pomiędzy tarczycą a Hashimoto.

Czym jest choroba Hashimoto i jakie znaczenie ma w niej dieta chorego?

Dietetyk, Natalia Łasek, mówi o tym, co powoduje chorobę Hashimoto. Chorzy powinni zwrócić uwagę w szczególności na dietę. Posłuchaj, dlaczego i co należy...

Tarczyca a Hashimoto - objawy

Stan zapalenia tarczycy może dawać takie objawy jak nieustanne poczucie zmęczenia, senność, kłopoty z koncentracją i pamięcią, zmienność nastrojów, skłonność do depresji, marznięcie ciała, obfite miesiączki, suchość i szorstkość skóry, wypadanie włosów, zaparcia, bóle mięśni i stawów, podwyższony poziom cholesterolu, wzrost masy ciała. Wszystkie te objawy mogą sugerować związek tarczycą i Hashimoto. Zdarza się, że z powodu Hashimoto zaburzony zostaje cykl owulacyjny kobiety, co może skutkować problemami z zajściem w ciąże, a czasem poronieniem.

 

Tarczyca a Hashimoto - leczenie

Jeśli istnieją podejrzenia choroby Hashimoto, konieczna jest konsultacja ze specjalistą – endokrynologiem, który dzięki specjalistyczym badaniom biochemicznym zbada poziom TSH (hormon przysadki mózgowej odpowiadający za pracę tarczycy) we krwi.

Jeśli poziom jest podwyższony, świadczy to o niedoczynności tarczycy. Podstawowym badaniem biochemicznym jest określenie we krwi poziomu TSH (tyreotropiny) hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy. Związek pomiędzy tarczycą a Hashimoto wskazuje na konieczność wykonania takich badań.

Podwyższone TSH świadczy o jej niedoczynności, często wykonuje się badanie na obecność przeciwciał tarczycowych (jeśli znajdują się we krwi, świadczy to o chorobie). Dzięki USG tarczycy można dokonać oceny rozmiaru i struktury gruczołu. Objawy związane z zapaleniem tarczycy i Hashimoto są na tyle „ogólne” i bagatelizowane, że nie zawsze są one poprawnie wiązane z zaburzeniem pracy gruczołu.

Gdy w organizmie rozwija się  niedoczynność tarczycy zaleca się rozpoczęcie farmakoterapii w celu uregulowania poziomu hormonów. Istotne jest kontrolowanie poziomu hormonów, nawet wtedy, gdy choroba przebiega bezobjawowo.

Nie istnieje skuteczny lek zwalczający przyczyny choroby, podjęte leczenie polega na usuwaniu skutków choroby tarczycy. Jeśli we krwi stwierdzono obecność przeciwciał, ale tarczyca nie została powiększona i pracuje prawidłowo, wystarczy kontrolować rozwój choroby.

Tarczyca a Hashimoto - dieta

Dieta w chorobie Hashimoto odgrywa istotną rolę. Zaleca się spożywanie produktów zawierających goitrogeny, które korzystnie wpływają na układ immunologiczny (brukselka, brokuły, kalarepa, gorczyca, brzoskwinie, truskawki, rzodkiewki, rzepa, szpinak, bataty, orzeszki pinni, siemię lniane, kalafior, kapusta pekińska, jarmuż, pędy bambusa, chrzan, gruszki).

Choroba Hashimoto powoduje, że praca jelit ulega spowolnieniu, zaś błonnik pobudza jelita do pracy, dlatego warto jeść banany, jabłka, buraki, marchew, awokado, migdały, kiełki oraz ziarna zbóż. W czasie Hashimoto zaleca się spożywać białko w postaci mięsa oraz jajek. Nie wskazane jest spożywanie cukrów prostych, soi, gotowanych wędlin, alkoholu, kawy, ryżu, pomidorów oraz papryki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne
Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

#dziejesienazywo: Choroby, które wywołuje Hashimoto (WIDEO)

#dziejesienazywo: Choroby, które wywołuje Hashimoto (WIDEO)

Hashimoto to choroba autoimmunologiczna. Chorobę trudno rozpoznać, jednak po usłyszeniu diagnozy jest ona bardzo łatwo kontrolowana. Hashimoto daje (...) bardzo niejednoznaczne objawy. Chorobę leczy...

Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Objawy Hashimoto - najczęstsze symptomy, specyfika choroby

wigoru, a także znaczny spadek koncentracji. Są to objawy, które rzadko skłaniają nas do wizyty u specjalisty. * Tarczyca, a odchudzanie (...) leków przeciwzapalnych, a...

#dzieńdobryWP

Rola diety przy chorobie Hashimoto (WIDEO)

Rola diety przy chorobie Hashimoto (WIDEO) Odtwórz wideo

Rola diety przy chorobie Hashimoto Choroba Hashimoto, to coraz popularniejsze schorzenie tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna, dlatego (...) oraz o jakie witaminy i składniki mineralne powinniśmy uzupełnić swoją...

Hormony - charakterystyka, choroby endokrynologiczne

Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto, inaczej przewlekłe limfocytowe zapalenie gruczołu tarczowego, jest to jedna z najczęstszych przyczyn wywołujących pierwotną niedoczynność tarczycy. Inne nazwy choroby Hashimoto to także...

Nadczynność tarczycy - przyczyny, przebieg, objawy, diagnostyka

Schorzenia tarczycy

Schorzenia tarczycy

Scyntygram gruczołu tarczowego: A - zdrowa tarczyca, B - tarczyca z chorobą Gravesa-Basedowa, C - tarczyca z chorobą Plummera, D - gruczolak toksyczny, E - zapalenie tarczycy.