Trwa ładowanie...

Tempo szczepień przeciwko COVID-19. Polska w ogonie Europy

Wariant Alfa potrzebował 5 miesięcy, żeby opanować Polskę. Delcie udało się to w półtora miesiąca
Wariant Alfa potrzebował 5 miesięcy, żeby opanować Polskę. Delcie udało się to w półtora miesiąca (Getty Images)

W Polsce zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki jest 48,8 proc. populacji. Oznacza to, że nasz kraj zajmuje 21. miejsce w Unii Europejskiej pod tym względem. Jednak największy niepokój ekspertów budzi spadająca dynamika szczepień. - Jeszcze tydzień temu byliśmy bardzo blisko średniej europejskiej, teraz lecimy w dół - zauważa prof. Tomasz J. Wąsik.

spis treści

1. Polska poniżej średniej europejskiej

Informacje publikowane na portalu ourworldindata.org są opracowywane przez Uniwersytet Oksfordzki na podstawie oficjalnych danych przekazywanych przez poszczególne kraje, wskazują, że w wyścigu szczepień w Europie przodują Malta, Dania i Hiszpania.

Polska znajduje się w tym zestawieniu na 21 miejscu. Jednak jak zauważa wirusolog prof. Tomasz J. Wąsik, wiele zależy od parametrów uwzględnianych w poszczególnych publikacjach, np. czy mówimy o jednej, czy dwóch dawkach szczepionek.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski o antyszczepionkowych wypowiedziach Dudy"
Odsetek zaszczepionych przeciw Covid-19 w UE
Odsetek zaszczepionych przeciw Covid-19 w UE (Our World in Data)

Dane dotyczące zakażeń i szczepień regularnie publikuje też Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

- Z danych podawanych przez ECDC, uwzględniających szczepienia osób powyżej 18. roku życia, wynika, że najgorzej pod względem szczepień w Europie wypadają Bałkany. W wielu krajach brakuje pełnych danych. Polska pod względem szczepień jest trochę poniżej średniej w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Jeszcze tydzień temu byliśmy bardzo blisko średniej, teraz lecimy w dół - mówi prof. Tomasz J. Wąsik, szef Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

2. Prof. Wąsik: Obawiam się, że wygra kalkulacja polityczna

Tempo szczepień w Polsce wyraźnie zwalnia. Zdaniem profesora, jeżeli nie będzie konkretnych działań zachęcających do szczepień ze strony rządu, nie mamy szansy na lepsze rezultaty.

- Ja to widzę czarno. Jeżeli dalej będzie to tak szło, to akcja szczepień za chwilę zupełnie wyhamuje. Nie ma ze strony rządu jasnego i jednoznacznego sygnału, że te szczepienia ratują życie, i są obecnie jedynym sposobem na spłaszczenie szczytu następnej fali i uniknięcia kolejnych lockdownów. Nie widzę też ze strony rządu jednoznacznego potępienia ruchów antyszczepionkowych. Raczej jest wrażenie, że rząd przymyka oko na agresywne działania antyszczepionkowców, a ekscesy uchodzą im na sucho - przyznaje prof. Wąsik.

- Niestety obawiam się, że tu wygra kalkulacja polityczna, rządzący wiedzą, że w większości antyszczepionkowcy to ich elektorat. Proszę nałożyć mapę szczepień, na wyniki wyborów - to daje do myślenia. Niestety polityka miesza się w zdrowie publiczne, a to jest groźne - dodaje ekspert.

3. Wakacje w dobie COVID. Gdzie jest bezpiecznie?

Dynamiczne przyrosty zakażeń widać już w zasadzie w całej Europie. Na mapach opublikowanych przez ECDC (Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób) na czerwono są oznaczane kraje podwyższonego ryzyka.

W ostatnim tygodniu do tej listy państw dołączyły Islandia i Estonia. Niepokój budzi również sytuacja u naszych sąsiadów - Litwa została zaklasyfikowana jako kraj pomarańczowy.

Jednym z parametrów branych pod uwagę przez osoby planujące wyjazdy pod koniec wakacji, powinien być odsetek szczepień w danym kraju. Zdaniem prof. Wąsika powinniśmy wziąć pod uwagę również liczbę nowych przypadków zakażeń i obowiązujące w danym miejscu restrykcje. Fakt, że w danym regionie szczepienia przyjęła duża część społeczeństwa, nie jest gwarancją bezpieczeństwa.

- Radziłbym przede wszystkim najpierw się zaszczepić, w przeciwnym razie mamy bardzo duże prawdopodobieństwo, że przywieziemy ze sobą z wakacji wirusa. Polecałby nie tyle patrzeć na bezwzględne dane, ile na ilość zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. Wtedy możemy porównywać kraje między sobą. Groźne jest to, że kiedy jedziemy np. do Chorwacji, to będziemy mieli kontakt z turystami z bardzo różnych rejonów świata, z różnym poziomem wyszczepienia. Nawet jeżeli jedziemy do zamkniętego ośrodka, gdzie jest większość osób zaszczepionych, wystarczy jedna osoba, która przyniesie Deltę - tłumaczy prof. Wąsik.

Podobnego zdania jest dr Robert Susło, który tłumaczy, że sytuacja jest niestabilna. Nie mamy obiektywnych danych, które by jasno wskazywały, które rejony są bezpieczne.

- To nie jest tylko kwestia wyszczepienia osób w danym rejonie. Zwłaszcza jeżeli to jest miejscowość turystyczna, równie istotne jest to, jaka tam jest dyscyplina, jak się zachowują osoby przebywające w danym regionie, na ile egzekwowane są obowiązuje zasady - zauważa dr n. med. Robert Susło, konsultant wojewódzki w dziedzinie epidemiologii w woj. dolnośląskim.

4. Wariant Alfa, żeby opanować Polskę potrzebował 4-5 miesięcy, Delcie udało się to w półtora miesiąca

Prof. Wąsik przypomina, że siła wariantu Delta leży w jego zakaźności.

- Współczynnik R dla wariantu Delta wynosi niemal tyle, co w przypadku ospy wietrznej - 5-8 osób. To oznacza, że jedna osoba może zakazić 5 kolejnych, a każda z nich kolejnych 5, te zakażenia rozwijają się w postępie geometrycznym. Proszę zauważyć, że wariant Alfa, żeby opanować Polskę potrzebował 4-5 miesięcy, Delcie udało się to w półtora miesiąca - tłumaczy profesor.

Zdaniem eksperta czwarta fala powinna być mniejsza niż poprzednie, ale liczba zakażeń może przekroczyć nawet 10 tys. dziennie.

- Z modeli matematycznych, które są przygotowywane, wynika, że w czarnym scenariuszu będzie po kilkanaście tysięcy zakażeń dziennie. Najwięcej zakażeń będzie w tych rejonach, gdzie jest najniższa wyszczepialność, bo tam jest najwięcej osób podatnych w populacji, które będą rozsiewały wirusa. Pytanie, ile z tych zakażeń zostanie zgłoszonych - zauważa prof. Wąsik. - W szpitalach będą hospitalizowane i będą umierały te osoby, które dzisiaj są niezaszczepione. Widzimy to już w Anglii, gdzie 99.1 proc. osób, które trafiły do szpitali z powodu COVID-19 to osoby nieszczepione - podsumowuje wirusolog.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

W sobotę 7 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 181 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.

Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: małopolskim (26), mazowieckim (23), wielkopolskim (20), śląskim (19).

Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 2 osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze