Trwa ładowanie...

Test na inteligencję. Tylko 17 proc. ludzi zna odpowiedź na te 3 pytania

Lubisz sprawdzać swoje zdolności w testach? Mamy trzy pytania, które sprawdzą twoją inteligencję. Ponoć tylko 17 proc. ludzi zna prawidłowe podpowiedzi. Podejmiesz wyzwanie?

Zobacz film: "Bartek Kacprzak - od piłkarza do lekarza - cudotwórca polskich sportowców"

1. Najkrótszy test na inteligencję

Ten test zajmie ci chwilę lub trochę więcej czasu, gdy poznasz prawidłowe odpowiedzi i będziesz się zastanawiać nad tym, gdzie tkwi błąd. Nie wierzysz? Sprawdź.

To tylko trzy pytania. Statystyki mówią, że tylko 17 proc. ludzi zna na nie odpowiedzi. Chcesz się poczuć jak geniusz? A zatem czytaj uważnie.

Oto pytania:

  1. Kij i piłka kosztują razem 1,10 USD. Kij kosztował dolara więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?
  2. Jeśli pięć maszyn w pięć minut wykona pięć gadżetów, ile czasu zajmie stu maszynom wykonanie stu gadżetów?
  3. W jeziorze znajduje się lilia wodna. Codziennie podwaja swój rozmiar. Jeśli pokrycie całego jeziora zajmuje 48 dni, ile czasu zajmie pokrycie połowy jeziora?

Czy już znasz odpowiedzi? Większość osób podaje kolejno: 10 centów, 100 minut, 24 dni. To błąd! Prawidłowe odpowiedzi to: 5 centów, 5 minut, 47 dni. Jak to możliwe?

Wyjaśniamy.

2. Najkrótszy test na inteligencję – odpowiedzi

Kij kosztuje o dolara więcej, a więc piłka nie może być warta 10 centów, jak się w pierwszej chwili wydaje, bo wtedy różnica wynosiłaby 90 centów. A więc musimy uznać, że cena piłki to x, a kija x + dolar. Jaki z tego wniosek? 1,10 USD = x + 1USD + x, czyli 1,10 USD – 1 USD = 2x, a więc 2x = 0,1 dolara, czyli 10 centów. Oznacza to, że x = 5 centów. To matematyka na poziomie szkoły podstawowej, ale intuicyjnie często podajemy wynik błędny.

Jeśli chodzi o maszyny, to bez trudu możemy obliczyć, że każda z nich, jeśli pracują jednocześnie, potrzebuje 5 minut na 1 gadżet. To oznacza, że niezależnie od ilości maszyn, jeśli każda produkuje tylko jedną rzecz, odpowiedzią zawsze będzie 5 minut. Ta odpowiedź zmieniłaby się, gdyby np. pytanie dotyczyło 100 gadżetów wykonanych przez 5 maszyn.

Natomiast lilia zawsze podwaja swoją powierzchnię. Czyli, jeśli 48. dnia będzie pokrywać całe jezioro, oznacza to, że dzień wcześniej pokrywa połowę. Będzie to więc 47 dzień jej rozwoju. Proste?

3. Testy na inteligencję to tylko zabawa

Oczywiście jest to tylko zabawa. Testy na inteligencję są znane i lubiane, ale nie należy ich traktować jako wyznacznika – szczególnie tych, które wykonujemy samodzielnie. Nawet te testy, które proponują, a następnie analizują specjaliści, nie są wyznacznikiem ewentualnego sukcesu w życiu.

3 nawyki, które obniżają inteligencję. Sprawdź, czy je znasz
3 nawyki, które obniżają inteligencję. Sprawdź, czy je znasz [6 zdjęć]

Myślisz, że na poziom inteligencji mają wpływ tylko edukacja i geny? Jesteś w błędzie. Bardzo duże znaczenie...

zobacz galerię
Ten test na inteligencję rozwiązuje tylko 17 proc. osób
Ten test na inteligencję rozwiązuje tylko 17 proc. osób (123rf)

Proponowany przez nas krótki test nazywany jest Testem Refleksji Poznawczej. Pojawił się po raz pierwszy w 2005 r. w artykule profesora Shane'a Federicka. W artykule omówiono również wyniki tego testu. Jak się okazało, studenci prestiżowych uczelni, jak np. Harvard, mieli największe problemy z rozwiązywaniem tych zadań. Oznacza to, że jeśli tobie się nie powiodło w tym zadaniu, nie masz powodów do zmartwień. Nadal jesteś w bardzo dobrym towarzystwie elity intelektualnej. Realnie ten test nie ocenia IQ, ale sprawdza pewien styl i schemat myślenia, któremu prawie wszyscy ulegamy na co dzień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.