Trwa ładowanie...

Najkrótszy test na inteligencję i wzrokowy test na IQ - sprawdź się!

Najkrótszy test na inteligencję i wzrokowy test na IQ - sprawdź się! Lubisz sprawdzać swoje zdolności w testach? Mamy trzy pytania, które sprawdzą twoją inteligencję. Ponoć tylko 17 procent ludzi zna prawidłowe odpowiedzi. Podejmiesz wyzwanie?

spis treści

1. Najkrótszy test na inteligencję

Ten test zajmie ci chwilę lub trochę więcej czasu, gdy poznasz prawidłowe odpowiedzi i będziesz się zastanawiać nad tym, gdzie tkwi błąd. Nie wierzysz? Sprawdź.

To tylko trzy pytania. Statystyki mówią, że tylko 17 proc. ludzi zna na nie odpowiedzi. Chcesz się poczuć jak geniusz? A zatem czytaj uważnie.

Oto pytania:

  1. Kij i piłka kosztują razem 1,10 USD. Kij kosztował dolara więcej niż piłka. Ile kosztuje piłka?
  2. Jeśli pięć maszyn w pięć minut wykona pięć gadżetów, ile czasu zajmie stu maszynom wykonanie stu gadżetów?
  3. W jeziorze znajduje się lilia wodna. Codziennie podwaja swój rozmiar. Jeśli pokrycie całego jeziora zajmuje 48 dni, ile czasu zajmie pokrycie połowy jeziora?

Czy już znasz odpowiedzi? Większość osób podaje kolejno: 10 centów, 100 minut, 24 dni. To błąd! Prawidłowe odpowiedzi to: 5 centów, 5 minut, 47 dni. Jak to możliwe?Wyjaśniamy.

1.1. Odpowiedzi

Kij kosztuje o dolara więcej, a więc piłka nie może być warta 10 centów, jak się w pierwszej chwili wydaje, bo wtedy różnica wynosiłaby 90 centów. A więc musimy uznać, że cena piłki to x, a kija x + dolar. Jaki z tego wniosek? 1,10 USD = x + 1USD + x, czyli 1,10 USD – 1 USD = 2x, a więc 2x = 0,1 dolara, czyli 10 centów. Oznacza to, że x = 5 centów. To matematyka na poziomie szkoły podstawowej, ale intuicyjnie często podajemy wynik błędny.

Jeśli chodzi o maszyny, to bez trudu możemy obliczyć, że każda z nich, jeśli pracują jednocześnie, potrzebuje 5 minut na 1 gadżet. To oznacza, że niezależnie od ilości maszyn, jeśli każda produkuje tylko jedną rzecz, odpowiedzią zawsze będzie 5 minut. Ta odpowiedź zmieniłaby się, gdyby np. pytanie dotyczyło 100 gadżetów wykonanych przez 5 maszyn.

Natomiast lilia zawsze podwaja swoją powierzchnię. Czyli, jeśli 48. dnia będzie pokrywać całe jezioro, oznacza to, że dzień wcześniej pokrywa połowę. Będzie to więc 47 dzień jej rozwoju. Proste?

2. Testy na inteligencję to tylko zabawa

Oczywiście jest to tylko zabawa. Testy na inteligencję są znane i lubiane, ale nie należy ich traktować jako wyznacznika – szczególnie tych, które wykonujemy samodzielnie. Nawet te testy, które proponują, a następnie analizują specjaliści, nie są wyznacznikiem ewentualnego sukcesu w życiu.

3 nawyki, które obniżają inteligencję. Sprawdź, czy je znasz
3 nawyki, które obniżają inteligencję. Sprawdź, czy je znasz [6 zdjęć]

Myślisz, że na poziom inteligencji mają wpływ tylko edukacja i geny? Jesteś w błędzie. Bardzo duże znaczenie

zobacz galerię

Proponowany przez nas krótki test nazywany jest Testem Refleksji Poznawczej. Pojawił się po raz pierwszy w 2005 r. w artykule profesora Shane'a Federicka. W artykule omówiono również wyniki tego testu. Jak się okazało, studenci prestiżowych uczelni, jak np. Harvard, mieli największe problemy z rozwiązywaniem tych zadań. Oznacza to, że jeśli tobie się nie powiodło w tym zadaniu, nie masz powodów do zmartwień. Nadal jesteś w bardzo dobrym towarzystwie elity intelektualnej. Realnie ten test nie ocenia IQ, ale sprawdza pewien styl i schemat myślenia, któremu prawie wszyscy ulegamy na co dzień.

3. Wzrokowy test na IQ

Badacze z amerykańskiej uczelni w Rochesterze opracowali specjalny test wzrokowy, który może oceniać poziom IQ poszczególnych osób. Naukowcy zastosowali prosty trik, odwołując się do ćwiczenia, które mierzy nieświadomą zdolność mózgu do filtrowania informacji wizualnej.

Badanie pokazuje, że osoby, których mózgi mają zdolność do koncentrowania się na pierwszym planie obrazu, lepiej radzą sobie ze standardowymi pomiarami inteligencji. Poniżej możesz przystąpić do testu. Zrób to zanim przeczytasz pozostałą część artykułu.

Zobacz film: "Wzrokowy test na IQ"

3.1. Bystrość w oku

Osoby biorące udział w badaniu oglądały krótkie klipy wideo przedstawiające czarno-białe paski poruszające się po ekranie komputera. Zadaniem uczestników eksperymentu było ustalenie, w którym kierunki przemieszczają się paski: w prawo czy w lewo. Linie były przedstawiane na zmianę w trzech rozmiarach.

Najmniejsze linie ograniczały się do "centralnego kręgu", czyli powierzchni wielkości średnicy kciuka, w której postrzeganie jest najbardziej efektywne. Osoby biorące udział w badaniu wcześniej przeszły standardowy test na inteligencję.

Badanie pokazało, że osoby z wyższym ilorazem inteligencji szybciej wyłapywały ruch pasków podczas obserwowania najmniejszej wersji obrazu.

"Wyniki naszych obserwacji potwierdziły wcześniejsze badania, które wskazywały, że osoby z wyższym poziomem IQ lepiej analizują obraz i są w stanie szybciej go ocenić, mają większy refleks" - tłumaczy Michael Melnick z Uniwersytetu w Rochesterze.

3.2. Inteligencja to również umiejętność selekcji informacji

Co ciekawe - w chwili, kiedy badacze pokazywali uczestnikom eksperymentu klipy z większymi obrazami, odwróciła się zaobserwowana wcześniej tendencja. Im wyższe IQ miała dana osoba, tym wolniej wykrywała ruch pasków na ekranie.

"Na podstawie poprzednich badań spodziewaliśmy się, że wszyscy uczestnicy eksperymentu będą gorzej wykrywali ruch na dużych obrazach, ale okazało się, że osoby z wysokim IQ były w tym dużo słabsze" - przyznaje Melnick. Autorzy testów wyjaśniają, że wynika to ze zdolności mózgu do tłumienia ruchu tła.

Naukowcy tłumaczą to zachowanie tym, że nasz mózg jest bombardowany przytłaczającą ilością informacji sensorycznych. O inteligencji świadczy nie tylko to, jak szybko nasze sieci neuronowe przetwarzają odbierane sygnały, ale również to, jak dobrze radzą sobie z tłumieniem mniej znaczących informacji. Potwierdzenie tych zależności może pomóc w lepszym poznaniu procesów zachodzących w mózgu.

To nie pierwsze badania tego testu wzrokowego prowadzone przez Amerykanów. Wcześniejsze eksperymenty również potwierdzały związek między sposobem reakcji na pokazywane klipy a inteligencją.

"Ponieważ test jest prosty i niewerbalny, może pomóc również lepiej zrozumieć przetwarzanie neuronowe u osób z niepełnosprawnością intelektualną" - zauważa prof. Loisa Bennetto z Uniwersytetu w Rochesterze.

Badania naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym "Current Biology".

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ten test na inteligencję rozwiązuje tylko 17 proc. osób
Ten test na inteligencję rozwiązuje tylko 17 proc. osób (123rf)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza