Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr Krystyna Pogoń

Tłuszcze trans przyczyną przedwczesnej śmierci?

 Aleksandra Miłosz
27.11.2018 14:51
Tłuszcze trans przyczyną przedwczesnej śmierci?
Tłuszcze trans przyczyną przedwczesnej śmierci? (Zdjęcie produktów bogatych w tłuszcze trans / Shutterstock)

Wbrew dotychczasowej wiedzy dietetyków dotyczącej szkodliwości tłuszczów nasyconych, obecnych m.in. w maśle, najnowsze badania pokazują, że to nie one odpowiedzialne są za wyższe ryzyko śmierci w wyniku udaru mózgu czy chorób serca wśród konsumentów na całym świecie. Według amerykańskich naukowców znacznie bardziej szkodliwe są tłuszcze trans.

spis treści
Zobacz film: "Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?"

1. Przełom w dietetyce?

Wyniki badań przeprowadzonych przez Uniwersytet McMaster i opublikowanych w British Medical Journal mogą być zaskoczeniem dla milionów osób na całym świecie. Dotychczasowe badania jednoznacznie wskazywały na szkodliwość tłuszczów trans dla ludzkiego organizmu i pozwalały przypuszczać, że podobny wpływ mają tłuszcze nasycone. Nowe odkrycie naukowców zaprzecza tym przypuszczeniom i poddaje w wątpliwość potencjalne korzyści płynące z eliminacji tłuszczów nasyconych z jadłospisu. Według obecnych zaleceń dietetycznych, ich spożycie powinno być ograniczone do zaledwie 10 proc., a tłuszczy trans do mniej niż 1 proc. naszej codziennej diety. Zdaniem specjalistów, takie ilości mają zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

2. Tłuszcze nasycone a tłuszcze trans

Tłuszcze trans mogą być najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu
Tłuszcze trans mogą być najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu

Tłuszcze nasycone pochodzą głównie z tłuszczów zwierzęcych – masła, mleka, mięsa, żółtek jaj i niektórych produktów roślinnych, takich jak czekolada czy olej palmowy. Z kolei tłuszcze nienasycone, zwane tłuszczami trans, to wynik przemysłowej produkcji olejów roślinnych. Znajdziemy je m.in. w chipsach, innych słonych przekąskach i paczkowanych wypiekach.

3. Naukowo o tłuszczach

Wnioski były możliwe do przedstawienia po analizie 50 badań obserwacyjnych oceniających związek między tłuszczami trans i tłuszczami nasyconymi, a stanem zdrowia badanych. Na tej podstawie naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że nie ma dowodów na to, aby powiązać spożywanie tłuszczów nasyconych z ryzykiem przedwczesnej śmierci spowodowanej chorobą wieńcową, chorobami sercowo-naczyniowymi, udarem niedokrwiennym czy cukrzycą typu 2.

Powszechne mity na temat odżywiania – sprawdź, czy je znasz
Powszechne mity na temat odżywiania – sprawdź, czy je znasz [7 zdjęć]

Jeszcze kilka lat temu zalecano znaczące ograniczenie spożywania tłuszczy. To błąd - są one bowiem niezbędne

zobacz galerię

Inaczej jednak było w przypadku tłuszczów trans. Ich duża ilość w diecie osoby dorosłej wiązała się ze wzrostem ryzyka przedwczesnej śmierci nawet o 28 proc. z powodu choroby wieńcowej i 21 proc. w wyniku choroby niedokrwiennej serca. Badacze nie znaleźli jednak powiązania między tłuszczami nasyconymi i tłuszczami trans a cukrzycą typu 2.

Naukowcy odpowiedzialni za przeprowadzone badanie podkreślają, że wyniki oparte są na obserwacjach, dlatego konieczne jest przeprowadzenie dalszych analiz dotyczących powiązania diety bogatej w tłuszcze z chorobami. Chociaż dotychczasowe wnioski nie są z pewnością ostatnim słowem w kwestii szkodliwości tłuszczów w diecie, to już teraz warto pomyśleć o zastępowaniu słonych przekąsek, przetworów mięsnych czy paczkowanych ciast orzechami, tłustymi rybami i produktami pełnoziarnistymi.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze