Trwa ładowanie...

To nie tylko rok COVID-19. W 2020 dokonano wielu ważnych odkryć medycznych. Oto one

Avatar placeholder
11.12.2020 12:46
Najważniejsze odkrycia medycyny w 2020 roku
Najważniejsze odkrycia medycyny w 2020 roku (123rf)

Rok 2020 został zdominowany przez pandemię koronawirusa. Nie da się tego ukryć, jednak nie zapominajmy, że w dobie pandemii naukowcy z całego świata prowadzili ważne badania medyczne, które doprowadziły ich do przełomowych odkryć, jak opracowanie testu z krwi na chorobę Alzheimera czy nowatorskiej metody leczenia anemii.

spis treści

1. Ważne wydarzenia w medycynie w 2020 roku

Można wskazać 7 ważnych odkryć badawczych z 2020 roku, które już znacząco wpłynęły lub wpłyną na oblicze współczesnej medycyny.

Są wśród nich:

Zobacz film: "Dr Radosław Sierpiński o komentuje szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce"
  • opracowanie terapii genowej w leczeniu anemii

  • opracowanie zupełnie nowej, niehormonalnej, metody antykoncepcji

  • rozwój i wprowadzenie (w wielu krajach) telemedycyny

  • opracowanie innowacyjnego testu wykrywającego chorobę Alzheimera

  • zwiększenie badań nad zdrowiem czarnoskórych kobiet

  • wynalezienie jednorazowych wzierników medycznych

  • opracowanie nowoczesnego i wygodnego laktatora

Przyjrzymy się im bliżej.

2. Nowatorska terapia genowa anemii

Naukowcy z Boston Children's Hospital właśnie prowadzą testy nowatorskiej metody genowej, która ma być stosowana w leczeniu anemii. Na czym polega? Nowa terapia ma – ujmując rzecz kolokwialnie – "zmusić" zmutowany gen wytwarzający hemoglobinę w krwinkach czerwonych do "powrotu" do zdrowszej wersji hemoglobiny S. Autorzy innowacyjnej terapii wyrażają nadzieję, że w przyszłości pomoże ona również w leczeniu innych chorób, w tym nowotworów.

Opracowano nową metodę leczenia anemii
Opracowano nową metodę leczenia anemii (123rf)

3. Antykoncepcja bez hormonów

Wiele kobiet z całego świata czekało na nieingerującą w układ hormonalny nową metodę antykoncepcji, która jednocześnie nie będzie stwarzać bariery fizycznej podczas stosunku, jak na przykład prezerwatywa. I w końcu jest. Mowa o żelu Phexxi, który po zaaplikowaniu do pochwy powoduje, że środowisko pH staje się kwaśne, a tym samym nieprzyjazne plemnikom.

Zaletą żelu jest jego proste zastosowanie. Za pomocą aplikatora wystarczy niewielką jego ilość umieścić w pochwie – najlepiej godzinę przed stosunkiem. Istotne pytanie brzmi: jaka jest skuteczność żelu? Autorzy twierdzą, że ok. 86 proc., jednak wyraźnie zaznaczają, że nie chroni on przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ważna informacja jest taka, że to pierwsza od wielu lat metoda zapobiegania ciąży.

4. Telemedycyna coraz popularniejsza w wielu krajach

Pandemia COVID-19 wymusiła rozwój telemdycyny na całym świecie.

W niektórych krajach ten rodzaj świadczenia usług zdrowotnych działał już od dawna i sprawdzał się. Inne społeczeństwa, na przykład polskie, musiało przyzwyczaić się do nowego systemu. Teleporady w dobie pandemii sprawdzają się głównie w konsultacjach z lekarzem pierwszego kontaktu, a także z psychiatrą czy psychoterapeutą. W przypadku konsultacji specjalistycznych zdania są podzielone, ponieważ lekarz specjalista często nie jest w stanie poprawnie zdiagnozować schorzenia nie badając pacjenta fizykalnie. Eksperci zaznaczają, że teleporady stanowią duże ułatwienie w systemie leczenia, jednak trudno ocenić, jak długo będą praktykowane i czy – choćby w Polsce – przyjmą się na dłużej.

5. Opracowanie innowacyjnej metody wykrywania Alzheimera

To odkrycie z pewnością zasługuje na miano przełomowego! Naukowcom udało się opracować bardzo prosty w wykonaniu test krwi, który pozwala zdiagnozować chorobę Alzheimera. Jak działa? Wykrywa w krwi obecność konkretnych białek, który wywołują tę chorobę. Aktualnie trwają badania, które ostatecznie potwierdzą skuteczność i bezpieczeństwo nowatorskiego testu na Alzheimera.

6. Czarnoskóre kobiety badane na szerszą skalę

Mało kto wie, że czarnoskóre kobiety umierają podczas porodu cztery razy częściej niż białe. Ich śmiertelność jest także wyższa w przypadku prawie wszystkich chorób. Dotychczas medyczne eksperymenty czy testy nowych leków niezwykle rzadko wykonywano wśród czarnoskórych kobiet, co jednocześnie wpływało na ubogość wiedzy naukowej na temat ich zdrowia. Dziś – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych - to się zmienia, lecz powoli. Badania naukowe coraz częściej uwzględniają czarnoskóre kobiety. Wywalczyły to protestujące czarnoskóre kobiety, których udział w protestach nierzadko kończył się śmiercią.

7. Jednorazowe wzierniki medyczne

Wzierniki medyczne to elastyczne rurki zakończone kamerką, które umożliwiają badanie wnętrza organizmu człowieka. Wykorzystuje się je m.in. podczas endoskopii, gastroskopii czy kolonoskopii. Do tej pory stosowano wyłącznie wzierniki wielorazowe, jednak specjaliści zwracali uwagę, że trudno je dokładnie zdezynfekować, co może prowadzić do rozwoju infekcji w organizmie pacjenta. W odpowiedzi na te problemy amerykańscy naukowcy opracowali pierwszy w historii jednorazowy wziernik – dwunastoskop, który – co najważniejsze - został dopuszczony do stosowania.

8. Wygodny laktator

Na koniec coś dla mam karmiących. W 2020 roku opracowano również nowoczesny, mały i bardzo wygodny laktator o nazwie Willow’s Generation 3, który mamy mogą bezpośrednio wsunąć do biustonosza. Urządzenie pobiera mleko nawet, gdy kobieta śpi. Dzięki niemu mamy mogą czuć się bardziej komfortowo, a także zyskać czas w ciągu dnia na ściąganie pokarmu używając – często nieporęcznych i wieloelementowych – laktatorów.

9. Szczepionka, leki i testy na COVID-19 – najważniejsze badania 2020

Mówiąc o ważnych badaniach i odkryciach medycznych w 2020 roku nie można pominąć tych dot. szczepionki, leku oraz testów na COVID-19. Na całym świecie trwają badania nad tymi preparatami. Naukowcom najbardziej zależy na szczepionce przeciwko SARS-CoV-2, która może zatrzymać pandemię.

W tym roku opracowano również nowoczesne testy wykrywające wirusa. Nieustannie trwają też badania nad preparatem leczącym chorych na COVID-19.

Na całym świecie prowadzone są badania nad szczepionką przeciwko COVID-19
Na całym świecie prowadzone są badania nad szczepionką przeciwko COVID-19 (123rf)

Zobacz także: Nowa forma witaminy D lepiej prognozuje rozwój niektórych schorzeń. Przełomowe badania

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze