Trwa ładowanie...

To zdjęcie przeszło do historii. Pokazuje, dlaczego warto się szczepić

Fundacja "Szczepienia. Rozwiewamy wątpliwości" na swoich profilach w mediach społecznościowych prowadzi akcje edukacyjne, mające za zadanie wyjaśniać zasadność szczepionek. Tym razem opublikowała wymowne zdjęcie, które pokazuje, jaki wpływ na zdrowie człowieka mają właśnie szczepienia.

spis treści

1. Dwóch chłopców, jeden wirus. Dwie różne reakcje

Fotografia odwołuje się do zakażenia ospą prawdziwą. Widzimy na niej dwóch chłopców. Twarz jednego pokryta jest pęcherzami ospy prawdziwej, drugiego - nie.

"Ci dwaj chłopcy byli wystawieni na działanie tego samego wirusa ospy prawdziwej. Jeden został zaszczepiony, a drugi nie. To zdjęcie pokazuje prawdziwą różnicę oraz jak ogromne znaczenie ma szczepienie" - czytamy pod zdjęciem.

Fundacja "Szczepienia. Rozwiewamy wątpliwości" podkreśla, że dotychczas ludziom udało się pokonać tylko jedną chorobę. "W 1801 r. Edward Jenner miał nadzieję, że jego odkrycie szczepień przyniesie rozwiązanie dla czarnej ospy. Jego nadzieja została zrealizowana" - czytamy.

Badając szczepienia na ludziach, Jenner wszczepił wirusa ospy krowianki 8-letniemu chłopcu. W efekcie tego zakażenia, pojawiły się u niego delikatne objawy choroby, ale ustąpiły one po kilku dniach. Natomiast, kiedy później dziecko zostało zakażone wirusem ospy prawdziwej, symptomy choroby nie pojawiły się wcale.

Zdjęcie chłopców jest dobrze znane i udostępniane przez lekarzy i naukowców na całym świecie. Dobitnie pokazuje, jakie rezultaty dają szczepienia na choroby zakaźne.

2. Jedyna taka choroba na świecie

Ospa prawdziwa była wysoce zakaźną chorobą wirusową. Jej objawami były wysoka gorączka, silne osłabienie, dreszcze, wymioty, bół głowy i charakterystyczna plamkowo-grudkowa wysypka występująca głównie na twarzy. Choroba stanowiła jedno z najniebezpieczniejszych schorzeń w historii. To właśnie ona zdziesiątkowała ludzkość w XVI wieku., przyczyniła się do upadku imperium Inków, spowodowała śmierć ok. 100 mln ludzi na całym świecie i to jej epidemia wybuchła we Wrocławiu w 1963 r.

Co ciekawe, ospa prawdziwa (czarna ospa) jest jak do tej pory jedyną wirusową chorobą na świecie, którą udało się eradykować. W 1980 r. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że wirus ospy prawdziwej został całkowicie wyeliminowany. Udało się to osiągnąć dzięki szczepieniom. Dlatego też walka z czarną ospą stawiana jest za przykład działań epidemicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza