Trwa ładowanie...

Czy objawy COVID-19 można zobaczyć na paznokciach i uszach? Dr Sutkowski: "Nie jest to prawdziwa informacja"

Brytyjskie media obiegła informacja o nowych objawach koronawirusa. Według nich o zakażeniu może wskazywać charakterystyczne dla COVID-19 niedotlenienie, które można dostrzec gołym okiem na paznokciach i płatkach uszu. W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski zdementował te doniesienia.

Zobacz film: "Brytyjska mutacja koronawirusa jest już w Polsce? Prof. Horban o badaniach"

spis treści

1. Nowy objaw koronawirusa

Wielka Brytania walczy obecnie z nową mutacją SARS-CoV-2. Zmutowany szczep, który został wykryty w listopadzie, spowodował, że brytyjska ochrona zdrowia jest na skraju wydolności.

Według brytyjskich naukowców, pracujących nad aplikacją ZOE COVID Symptom Study, paznokcie i płatki uszu mogą sugerować, że doszło do zakażenia, ponieważ to właśnie na nich widać, czy poziom tlenu we krwi jest prawidłowy.

W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, powiedział, że nie ma dowodów na to, by te doniesienia były wiarygodne i na pewno nie można polegać tylko na temperaturze czy wyglądzie uszu, jeśli podejrzewa się zakażenie.

- Powodów niedotlenienia mogą być tysiące i nie musi być to koronawirus. Rozróżnienie tego od innych jednostek chorobowych jest niemożliwe. To brzmi jak pejoratywne określenie na odkrycia "amerykańskich naukowców" – mówi dr Michał Sutkowski.

Jak dodaje, nie można rozpoznać niedotlenienia spowodowanego zakażeniem koronawirusem po uszach i paznokciach.

- To musiałoby być już skrajne niedotlenienie. Można powiedzieć, że jest niedotlenienie większego lub mniejszego stopnia, ale zakażenie koronawirusem rozpoznaje się po innych objawach – mówi dr Sutkowski. - Nie można powiedzieć, że to jest prawdziwa informacja, że można tak rozpoznawać COVID-19. Nie zalecam takiego sposobu, ponieważ nie jest dokładny i wiarygodny.

By dokładnie sprawdzić poziom saturacji (tlenu we krwi) należy zrobić badanie pulsoksymetrem. Według zaleceń specjalistów, w przypadku nieposiadania żadnych obciążeń zdrowotnych, kiedy saturacja spada poniżej 95 proc., należy wziąć kilka głębokich oddechów i powtórzyć badanie.

Jeśli saturacja jest na poziomie 92 proc. należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. W przypadku niższych odczytów (90 proc. i mniej) należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe i poinformować o podejrzeniu zakażenia koronawirusem.

2. Główne objawy koronawirusa

Do głównych objawów koronawirusa należy wysoka temperatura, uporczywy kaszel oraz utrata węchu i smaku.

Według NHS większość zakażonych ma co najmniej jeden z tych objawów. W przypadku wystąpienia któregoś z nich należy jak najszybciej wykonać test na koronawirusa i powiadomić wszystkich, z którymi miało się kontakt, o podejrzeniu zakażenia. Również domownicy powinni się izolować, do momentu uzyskania wyniku testu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.