Trwa ładowanie...

Czy objawy COVID-19 można zobaczyć na paznokciach i uszach? Dr Sutkowski: "Nie jest to prawdziwa informacja"

 Maria Krasicka
18.01.2021 11:55
Czy po uszach można zobaczyć czy doszło do zakażenia koronawirusem?
Czy po uszach można zobaczyć czy doszło do zakażenia koronawirusem? (GettyImages)

Brytyjskie media obiegła informacja o nowych objawach koronawirusa. Według nich o zakażeniu może wskazywać charakterystyczne dla COVID-19 niedotlenienie, które można dostrzec gołym okiem na paznokciach i płatkach uszu. W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski zdementował te doniesienia.

spis treści

1. Nowy objaw koronawirusa

Wielka Brytania walczy obecnie z nową mutacją SARS-CoV-2. Zmutowany szczep, który został wykryty w listopadzie, spowodował, że brytyjska ochrona zdrowia jest na skraju wydolności.

Według brytyjskich naukowców, pracujących nad aplikacją ZOE COVID Symptom Study, paznokcie i płatki uszu mogą sugerować, że doszło do zakażenia, ponieważ to właśnie na nich widać, czy poziom tlenu we krwi jest prawidłowy.

Zobacz film: "Brytyjska mutacja koronawirusa jest już w Polsce? Prof. Horban o badaniach"

W rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, powiedział, że nie ma dowodów na to, by te doniesienia były wiarygodne i na pewno nie można polegać tylko na temperaturze czy wyglądzie uszu, jeśli podejrzewa się zakażenie.

- Powodów niedotlenienia mogą być tysiące i nie musi być to koronawirus. Rozróżnienie tego od innych jednostek chorobowych jest niemożliwe. To brzmi jak pejoratywne określenie na odkrycia "amerykańskich naukowców" – mówi dr Michał Sutkowski.

Jak dodaje, nie można rozpoznać niedotlenienia spowodowanego zakażeniem koronawirusem po uszach i paznokciach.

- To musiałoby być już skrajne niedotlenienie. Można powiedzieć, że jest niedotlenienie większego lub mniejszego stopnia, ale zakażenie koronawirusem rozpoznaje się po innych objawach – mówi dr Sutkowski. - Nie można powiedzieć, że to jest prawdziwa informacja, że można tak rozpoznawać COVID-19. Nie zalecam takiego sposobu, ponieważ nie jest dokładny i wiarygodny.

By dokładnie sprawdzić poziom saturacji (tlenu we krwi) należy zrobić badanie pulsoksymetrem. Według zaleceń specjalistów, w przypadku nieposiadania żadnych obciążeń zdrowotnych, kiedy saturacja spada poniżej 95 proc., należy wziąć kilka głębokich oddechów i powtórzyć badanie.

Jeśli saturacja jest na poziomie 92 proc. należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. W przypadku niższych odczytów (90 proc. i mniej) należy niezwłocznie powiadomić pogotowie ratunkowe i poinformować o podejrzeniu zakażenia koronawirusem.

2. Główne objawy koronawirusa

Do głównych objawów koronawirusa należy wysoka temperatura, uporczywy kaszel oraz utrata węchu i smaku.

Według NHS większość zakażonych ma co najmniej jeden z tych objawów. W przypadku wystąpienia któregoś z nich należy jak najszybciej wykonać test na koronawirusa i powiadomić wszystkich, z którymi miało się kontakt, o podejrzeniu zakażenia. Również domownicy powinni się izolować, do momentu uzyskania wyniku testu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze