Trwa ładowanie...

Toksyczna chmura nad Polską. GIOŚ wyjaśnia, czy mamy powody do obaw

 Karolina Rozmus
27.08.2024 20:52
Takie objawy daje wysokie stężenie SO2
Takie objawy daje wysokie stężenie SO2 (Getty Images / TVN Meteo)

Nad Polską znalazła się chmura dwutlenku siarki, która pochodzi z wybuchu wulkanu na Islandii. Czy może wpływać negatywnie na zdrowie i mamy powody do obaw? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wyjaśnia.

spis treści

1. Wybuch wulkanu na Islandii. Chmura siarki w powietrzu

Brytyjska służba meteorologiczna Met Office bacznie obserwuje przemieszczającą się chmurę siarki, która powstała po erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes na Islandii.

Jak podaje Sky News, chmura zawierająca SO2 dotarła do trzech brytyjskich miast - Londynu, Norwich i Hull.

Zobacz film: "Wasze zdrowie - odc. 2. Jak smog wpływa na organizm?"

"Jest on wysoko w atmosferze i będzie miał niewielki wpływ na jakość powietrza na poziomie gruntu" - przekazuje Met Office. "Nadal monitorujemy emisje dwutlenku siarki pochodzące z Islandii, a obecne prognozy sugerują niewielki wpływ na zanieczyszczenie powietrza na powierzchni Wielkiej Brytanii w nadchodzących dniach".

2. Czy Polacy mają powody do obaw?

"Napływ smugi wysokich stężeń dwutlenku siarki nad Polskę w dniu 26 sierpnia, obrazowany na mapach prognoz udostępnianych przez Copernicus Atmosphere Monitoring Service, wskazuje na wystąpienie podwyższonych stężeń tego zanieczyszczenia w atmosferze na wysokości około 1500 metrów" - przekazał Maciej Karczyński, rzecznik w komunikacie przesłanym redakcji tvnmeteo.pl.

Dwutlenek siarki obecny w chmurze po wybuchu wulkanu jest bezbarwny, ma ostry, drażniący zapach, podobny do woni, jaką wydziela zapalona zapałka.

Narażenie na duże stężenia SO2 może powodować:

  • podrażnienie i ból gardła,
  • kaszel,
  • katar,
  • pieczenie i łzawienie oczy,
  • uczucie ucisku w klatce piersiowej,
  • trudności w oddychaniu.

Po kontakcie ze skórą może pojawić się reakcja uczuleniowa, a także świąd, pieczenie, zaczerwienienie, a nawet bolesne pęcherze.

"Jednocześnie prognozy CAMS nie wskazują na wystąpienie wysokich, zagrażających zdrowiu stężeń dwutlenku siarki przy powierzchni gruntu, w strefie oddychania ludzi" - przekazuje rzecznik GIOŚ. Dodaje, że prognozowane stężenia SO2 - 0-2 mikrogramów na metr sześcienny, lokalnie mogą być wyższe w zakresie 2-5 µg/m3 - to wartości mieszczące się w kategorii "bardzo dobry" polskiego indeksu jakości powietrza dla dwutlenku siarki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze