Trwa ładowanie...

Trądzik – przyczyny, metody leczenia

Avatar placeholder
22.04.2024 13:03
Trądzik jest to przewlekła skóry, która jest powodowana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych.
Trądzik jest to przewlekła skóry, która jest powodowana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. (Adobe Stock)

Trądzik jest jedną z najczęściej występujących chorób zapalnych skóry. Dotyczy nie tylko nastolatków ale też wielu osób dorosłych. Jakie są przyczyny trądziku i jak z nim walczyć?

spis treści

1. Trądzik - przyczyny

Trądzik jest to przewlekła skóry, która jest powodowana nadmierną aktywnością gruczołów łojowych oraz mieszków włosowych. Nadczynność gruczołów powoduje wytwarzanie zbyt dużej ilości łoju. Jest to wydzielina, której podstawowym zadaniem jest nawilżanie skóry. Kiedy dochodzi do jego nadprodukcji w skórze zaczynają się pojawiać zmiany początkowo niezapalne, zamknięte które potocznie nazywa się zaskórnikami.

Często na skutek drażnienia tych zmian dochodzi do ich nadkażenia bakteriami Propionibacterium acnes. Wówczas powstają zmiany zapalne w postaci krost i torbieli, które zawierają wydzielinę ropną. Wokół nich pojawiają się zaczerwienienia a same stają się bolesne. 

Trądzik występuje u prawie wszystkich osób przed 30 rokiem życia. W 85% ma on postać lekką i jest do opanowania bez konieczności wdrażania leczenia dermatologicznego. W 15% trądzik przekształca się w ostre stany zapalne, które trudno wyleczyć a ponadto często pozostawiają blizny.

Zobacz film: "Trądzik różowaty"
Trądzik jest chorobą zapalną skóry
Trądzik jest chorobą zapalną skóry

2. Trądzik – metody leczenia

W zależności od nasilenia trądziku i jego postaci stosuje się różne metody radzenia sobie z nim. Począwszy od odpowiedniej pielęgnacji skóry przy zmianach łagodnych poprzez leczenie miejscowe do terapii antybiotykowej.

Pielęgnacja cery trądzikowej powinna opierać się na następujących czynnościach:

  • oczyszczaniu – które powinno być mimo wszystko wykonywane z umiarem ponieważ zbyt częste drażnienie gruczołów może powodować nadprodukcję łoju. Należy stosować kosmetyki na bazie kwasu acetylosalicylowego (mleczka, pianki, żele),
  • nawilżaniu – poprzez stosowanie odpowiednich kremów o nietłustej konsystencji. Raczej powinny to być preparaty lekkie, nie zatykające porów,
  • złuszczaniu – które powinno być wykonywane przy użyciu odpowiednio dobranych peelingów zarówno peelingów enzymatycznych jak i mechanicznych.
Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej
Najskuteczniejsze metody pielęgnacji skóry trądzikowej [10 zdjęć]

W przypadku cery trądzikowej nie należy stosować agresywnie działających preparatów odtłuszczających

zobacz galerię

Do miejscowego leczenia trądziku stosuje się następujące leki w formie maści, kremów czy płynów:

  • antybiotyki – na przykład erytromycynę czy klindamycynę stosowane bezpośrednio na zmiany zapalne,
  • nadtlenek benzoilu – który ma właściwości ściągające i obkurczające oraz antybakteryjne. Wykorzystywany jest  głównie w postaci maści i kremów,
  • kwas azelainowy – który również jest przeciwbakteryjny oraz przeciwzapalny,
  • retinoidy – które są pochodnymi witaminy A i powodują zwężanie porów oraz wspomagają prawidłowe złuszczanie naskórka.

W przypadkach, w których leczenie miejscowe nie wystarcza podejmuje się terapię farmakologiczną uogólnioną polegającą na podawaniu leków doustnie. Są to przede wszystkim:

  • antybiotyki takie jak tetracyklina, doksycyklina, minocyklina, metacyklina, które muszą być stosowane przez dłuższy okres czasu,
  • izotretinoina – która jest pochodną witaminy A, jej działanie polega na zmniejszaniu porów i redukcji stanów zapalnych,
  • antykoncepcja hormonalna – dzięki której dochodzi do wyregulowania poziomu hormonów przez co zmiany trądzikowe powstające szczególnie przed miesiączką stają się łagodniejsze.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze