Usuwanie brodawki

Usuwanie brodawki polega na zamrażaniu, wycięciu chirurgicznym albo laserowym lub chemicznym wypaleniu zmian skórnych wywołanych przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Brodawki, określane także jako kurzajki, to nieestetycznie wyglądające grudki skórne, mogące rozprzestrzeniać się na inne odcinki ciała. Brodawki na skórze różnią się wielkością i kształtem. Wyróżnia się: brodawki płaskie, brodawki stóp, brodawki przejściowe czy kłykciny kończyste. Jest to częsty problem, z którym walczy dermatologia estetyczna.

Zobacz film: "Mezoterapia bezigłowa"

Rodzaje brodawek

Brodawki (kurzajki) to grudkowe zmiany skórne. Wywołuje je wirus HPV, czyli Human Papilloma Virus. Najczęściej kurzajki pojawiają się na skórze stóp, rąk oraz w okolicach intymnych. Brodawkami najczęściej można zarazić się na pływalniach, salach gimnastycznych lub poprzez używanie tego samego ręcznika. Brodawki na skórze mają różną wielkość i wygląd. Są umiejscowione w różnych miejscach na ciele:

  • brodawki zwykłe – o wielkości od 5 do 10 mm i kolorze skóry, pojawiają się głównie na palcach,
  • brodawki stóp – o wielkości od 1 do 2 cm, występują na podeszwie stóp, są umiejscowione głęboko lub powierzchniowo,
  • brodawki płaskie – tzw. brodawki młodocianych, o wielkości kilku minimetrów i gładkiej powierzchni,
  • brodawki przejściowe – mają cechy brodawek płaskich i zwykłych,
  • kłykciny kończyste – tzw. brodawki weneryczne lub płciowe, mogą przybrać kalafiorowaty kształt,
  • uogólnione zakażenie skóry – brodawki mogą sugerować toczący się proces  nowotworowy.

Usuwanie kurzajek

Usuwanie kurzajek jest zalecane nie tylko ze względów estetycznych, lecz także medycznych. Rodzaj wdrożonego leczenia zależy od wielu czynników: wieku pacjenta, miejsca wystąpienia brodawki, ilości i wielkości zmian, czasu pojawienia się oraz ich rodzaju. Decyzja o podjęciu konkretnego leczenia brodawek ma miejsce po konsultacji z lekarzem.

Chirurgiczne usuwanie brodawek

Ta metoda jest polecana, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że zmiana skórna może mieć charakter złośliwy. Chirurg wycina grudki skórne, pamiętając o marginesie bezpieczeństwa, co eliminuje zagrożenie pojawienia się choroby nowotworowej. Wycięty fragment skóry poddaje się badaniu histopatologicznemu, co daje pewność, że życie pacjenta nie jest zagrożone. Zabieg może pozostawić małe blizny.

Laserowe usuwanie brodawek

Jest to najskuteczniejszy sposób na brodawki, choć czasami pojawia się konieczność powtórzenia zabiegu po paru tygodniach. Zabiegi laserowe są zalecane wszystkim pacjentom, u których zmiany skórne mają charakter łagodny. Metoda nie jest zalecana do zmian o charakterze złośliwym, ponieważ usuwany fragment ciała ulega odparowaniu, co eliminuje wykonanie badania histopatologicznego. Brodawki rzadko stanowią zagrożenie onkologiczne, dlatego metoda ta w większości przypadków jest bezpieczna. Nieliczne typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozrosty nowotworowe. Zabieg nie pozostawia widocznych blizn.

Usuwanie brodawek za pomocą krioterapii

W tym celu stosuje się krioterapię miejscową, która poprzez zastosowanie bardzo niskiej temperatury powoduje wyniszczenie chorej tkanki. Metoda jest stosowana w przypadku zmian skórnych o charakterze złośliwym i łagodnym, nie powoduje powstanie blizn. Krioterapia jest bardzo często stosowana w celu usuwania brodawek.

Chemiczne wypalanie brodawek

Ten sposób na brodawki polega na usunięciu zmian wskutek zastosowania wypalających substancji chemicznych, takich jak kwas mlekowy czy kwas salicylowy. Jednocześnie ma miejsce „rozmiękczenie” kurzajki.

Może się także zdarzyć, że brodawki znikną z powierzchni ciała bez wdrożonego leczenia. Jednak nie warto zwlekać z decyzją o usunięciu brodawek z nadzieją, że w końcu to nastąpi.

Komentarze (9)
~Kiti
~Kiti ponad rok temu

A ja walczyłam z kurzajkami za pomocą różnych specyfików z apteki, w efekcie rozsiały się na dłoniach i ostatecznie dałam je wymrozić u dermatologa. Po dwóch latach walki bez sensu wreszcie się ich pozbyłam!!!

Odpowiedz
~Mirka42
~Mirka42 ponad rok temu

Ja miałam usuwane brodawki z dłoni właśnie za pomocą lasera. Efekty są, bo brodawki znikneły bez śladu, ale wydaje mi sie, że brak blizn czy innych defektów zawdzięczam profesjonalizmowi pani dr Drożniak z Vesuny, która dobrze ten zabieg wykonała. Mam nadzieje, że nie bede musiała tego powtarzać, bo brodawki to żadna ozdoba. Zobaczymy z czasem.

Odpowiedz
~oper11
~oper11 ponad rok temu

Usuwałem brodawkę krioterapią w przychodni Promed w Krakowie u dr.Anny Stępień.Ręka bolała przez kilka godzin po zabiegu.Zrobił się olbrzymi bąbel z wodą który na drugi dzień pękł i teraz tydzień po zabiegu mam dużą [ponad 2 cm] ranę która się nie chce goić.Odradzam ten zabieg u tej pani.

Odpowiedz
~ola
~ola ponad rok temu

Ja również usuwałam brodawki metodą laserową, byłam u różnych dermatologów, mrozili je, mówili ze trzeba zabieg powtórzyć kilka razy wiec chodziłam a brodawki cały czas odrastały, dopiero pani DR. dermatolog z Amaryllisu usuneła mi wszystkie laserem, w końcu mój problem znikł, po brodawkach nie ma sladu a zabieg i to tylko jeden robiłam pół roku temu :)

Odpowiedz
~Ania.e
~Ania.e ponad rok temu

Ja usuwałam kłykciny w Euro Klinice metodą laserową w serii zabiegów. Jesli ktoś boi się leczenia brodawek HPV lub jest niezdecydowany, to zachęcam go, żeby nie zwlekał. Zabieg jak każdy inny, w dodatku skuteczny i mało inwazyjny. Warto pozbyć się tego problemu jak najszybciej

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Mezoterapia - charakterystyka, rodzaje, korzyści
Brodawki - rodzaje, przyczyny, objawy, usuwanie brodawek

Brodawka na powiece

Brodawka na powiece

Brodawki często o nierównej, hiperkeratotycznej powierzchni wywołane są zakażonym wirusem HPV.

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Domowe sposoby na kurzajki (WIDEO)

Domowe sposoby na kurzajki (WIDEO) Odtwórz wideo

Kurzajki, inaczej brodawki skórne, pojawiają się najczęściej na dłoniach i stopach. Wywołane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) o różnych (...) ręcznika czy dotykanie przedmiotów to również najczęstsze przyczyny zarażenia. ...

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Leczenie kurzajek (WIDEO)

Leczenie kurzajek (WIDEO) Odtwórz wideo

rozprzestrzeniania się zmian chorobowych. Na szczęście istnieje wiele metod usuwania kurzajek. Oto skuteczne sposoby na brodawki wirusowe: chemiczne, np. użycie (...) Kurzajki to nieestetyczne narośla na skórze...

Zabiegi

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka

Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby, profilaktyka

Usuwanie brodawek to temat, który interesuje zarażonych wirusem brodawczaka. Brodawki to bowiem zmiany skórne, które spowodowane są własnie (...) na naskórku - czyli przy podaniu ręki. O wiele jednak trudniej jest podjąć...

Kurzajka - charakterystyka, usuwanie

Co to są kurzajki? (WIDEO)

Co to są kurzajki? (WIDEO) Odtwórz wideo

Kurzajki, inaczej brodawki skórne, to zmiany skórne o charakterze grudkowatym, występujące najczęściej na dłoniach i stopach. Brodawki skórne

Brodawki - rodzaje, przyczyny, objawy, usuwanie brodawek

Kurzajki: zagrożenia wycinania (WIDEO)

Kurzajki: zagrożenia wycinania (WIDEO) Odtwórz wideo

Wiele osób mających kurzajki, próbuje się ich pozbyć za pomocą wycinania. Czy jest to bezpieczne? O tym, czym może grozić samodzielne wycinanie kurzajek w domu, opowiada lek. Agnieszka Bańka-Wrona, lekarz medycyny estetycznej. Samodzielne wycinanie kurzajek...

Usuwanie brodawek i włókniaków

6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek

6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek

Czym są brodawki? Brodawki, zwane również kurzajkami, to grudkowe zmiany skórne nieobjęte stanem zapalnym. Zmiany te dotykają zarówno dorosłych (...) brodawek Brodawki najczęściej tworzą się w obrębie...

Dermatologia

Brodawki - rodzaje, przyczyny, objawy, usuwanie brodawek

Brodawki - rodzaje, przyczyny, objawy, usuwanie brodawek

kończyste, to niewielkie kalafiorowate wykwity, które mogą się zlewać w całość. - Usuwanie brodawki - 6 prostych sposobów na pozbycie się brodawek (...) - Brodawki na twarzy - Zamrażanie kurzajek Brodawki...