Średnia liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła o 100 proc. "Czwarta fala właśnie się rozpędza"
W ciągu ostatniego miesiąca, średnia zakażeń SARS-CoV-2 w Polsce wzrosła o 100 proc. "Czwartą falę, która właśnie się rozpędza, wywołuje superwariant Delta" - ostrzega dr Paweł Grzesiowski. Eksperci wskazują, gdzie powstaną ogniska zakażeń i odpowiadają na pytanie, czy uda się nam uniknąć lockdownu?
1. Wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce
Z codziennych danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniego miesiąca nastąpił stuprocentowy wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. 21 lipca było ich 97, a 21 sierpnia jest ich 222.
- Wirus nie zniknął z Polski. Czwartą falę, która właśnie się rozpędza, wywołuje superwariant Delta, który częściowo przełamuje odporność i atakuje dzieci. Szczepienia i testy ratują życie – uczula dr Paweł Grzesiowski, pediatra i ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.
Podobnego zdania jest prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych ze Szpitala Uniwersyteckiego w Białymstoku. Lekarka dodaje jednak, że oprócz Delty, która odpowiada w Polsce za ponad 80 proc. zakażeń, wpływ na wzrost mogą mieć także inne czynniki takie jak, chociażby zagraniczne podróże.
- Wszystko wskazuje na to, że do tej czwartej fali już zmierzamy. Wracamy z wakacji, nierzadko z miejsc, w których zakażeń jest w Europie najwięcej tj. z Hiszpanii, Portugalii czy innych krajów basenu Morza Śródziemnego. I nawet przy najlepszym systemie nadzoru wirus jego nowe warianty i tak przedostaną się do Polski – mówi ekspertka.
Lekarka nie ma dobrych wieści – w najbliższym czasie sytuacja będzie się jeszcze pogarszać.
- Dzieci wrócą do szkół, a ludzie do pracy, czyli zamkniętych pomieszczeń. W takich miejscach najbardziej narażeni na zakażenie będą ludzie niezaszczepieni. Dla nich ryzyko jest największe i należy to podkreślać, bo właśnie w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie przebywać będą niezaszczepieni, będą tworzyły się ogniska zakażeń – dodaje.
2. Nawet 10 tys. zakażeń koronawirusem jesienią
To właśnie od poziomu wyszczepienia społeczeństwa i przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych zależeć będzie to, jak potoczy się czwarta fala zakażeń koronawirusem w Polsce. Ile dziennych zakażeń możemy spodziewać się jesienią?
- Pandemia trwa, nikt nie powinien o tym zapominać. Na ten moment, moim zdaniem dzienna liczba zakażeń podczas szczytowego momentu czwartej fali będzie oscylowała wokół 10 tys., jednak nie powinna tej liczby przekroczyć – twierdzi prof. Anna Broń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych.
Lekarka zwraca uwagę na jeszcze jeden aspekt pandemii.
- Zakażeń może być bardzo dużo, ale najważniejsze jest to, jaki będzie przebieg choroby. Dane pochodzące z literatury medycznej wskazują, że zakażenie Deltą charakteryzuje się nieco łagodniejszym przebiegiem, aniżeli klasycznym wariantem. Nie wiadomo, jak wyglądać to będzie w przypadku wariantu Lambda, bo tych przypadków jest na tyle mało, że na razie nie można stwierdzić, czy przebieg będzie cięższy – dodaje ekspertka.
- To, co także przewija się w badaniach to prawdopodobieństwo, że wariant Lambda będzie tym wariantem, na który dwie dawki dostępnych na rynku szczepionek będą nieskuteczne i nie uchronią przed infekcją wywołaną tym mutantem. Pocieszające może być jednak to, że dzięki szczepionkom przebieg zakażenia będzie skąpoobjawowy – twierdzi prof. Boroń-Kaczmarska.
3. Obostrzenia powrócą?
W obliczu zaszczepienia niemal 50 proc. społeczeństwa wiele osób zadaje sobie pytanie, czy da się uniknąć obostrzeń i lockdownu jesienią? Obserwowana w ciągu ostatniego miesiąca tendencja wzrostowa zakażeń koronawirusem nie skłania jednak do optymizmu.
Główny doradca premiera ds. pandemii COVID-19, prof. Andrzej Horban niejednokrotnie powtarzał, że jeśli dzienna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce przekroczy 1000 przypadków, wprowadzenie restrykcji będzie konieczne.
- Mamy dwa sposoby chronienia się przed COVID-19, jednym sposobem jest szczepienie, a drugim ograniczenie transmisji wirusa, czyli lockdown. Ale ponieważ mamy zróżnicowany poziom szczepień w województwach i na pewno zróżnicowana będzie liczba zakażeń, to w przypadku czwartej fali obostrzenia będą zapewne regionalne – twierdzi prof. Zajkowska.
Zdaniem ekspertki wiele zależeć będzie właśnie od liczby wykonanych szczepień.
- Mam nadzieję, że mimo wzrostu zakażeń będziemy obserwowali mało zgonów. To jest celem szczepień, aby preparat przeciwko COVID-19 przyjęła jak największa liczba osób, która dzięki temu nie będzie narażona na ciężki przebieg choroby, hospitalizację i zgon – podsumowuje prof. Zajkowska.
4. Raport Ministerstwa Zdrowia
W sobotę 21 sierpnia resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 222 osoby otrzymały pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2.
Najwięcej nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia odnotowano w województwach: małopolskim (32), mazowieckim (27) i łódzkim (19).
Z powodu COVID-19 zmarła 1 osoba. Żadna osoba nie zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.