Trwa ładowanie...

W Polsce ptasia grypa atakuje koty. W USA mają inny problem

Avatar placeholder
04.07.2023 09:20
USA zmaga się z jedną z największych epidemii psiej grypy. Pamiętaj o zdrowiu swojego pupila
USA zmaga się z jedną z największych epidemii psiej grypy. Pamiętaj o zdrowiu swojego pupila (Getty Images)

Nie tylko właściciele kotów w naszym kraju drżą o zdrowie swoich pupili. W amerykańskim stanie Minnesota szaleje jedna z największych epidemii chorób u psów. Podejrzewa się, że setki czworonogów zostało zarażone psią grypą.

spis treści

1. Psia grypa atakuje w USA

W Polsce mamy plagę zachorowań na ptasią grypę wśród kotów. Główny Inspektorat Weterynarii ustalił, że odpowiedzialny jest wirus grypy H5N1. Eksperci zauważają, że jest to nietypowa sytuacja, ponieważ w przeszłości przypadki infekcji kotów ptasimi wirusami należały do bardzo rzadkich. Z innym problemem zmagają się w USA.

Epidemia psiej grypy rozpoczęła się, gdy Animal Humane Society w Minnesocie w kwietniu poinformowało, że pies przetransportowany z Oklahomy zaraził wszystkie przewożone czworonogi. Mowa o ponad 200 zwierzętach.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Organizacja tymczasowo zamknęła trzy schroniska i wstrzymała adopcje, by zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa grypy. Wielu właścicielom psów zalecono kontakt z weterynarzem w razie zauważenia niepokojących objawów u pupila.

Choć istnieje szczepionka przeciwko grypie dla psów, nie jest szczególnie popularna. Produkcja jest ograniczona, a niewielu właścicieli decyduje się na podanie środka czworonogom. Wypuch epidemii w Minnesocie doprowadził jednak do zwiększenia popytu.

Niedobór spowodował trudności w szczepieniach psów w całym stanie i kraju. Władze obawiają się, że pomimo podjętych środków ostrożności psia grypa u zwierząt wkrótce może wymknąć się spod kontroli.

Warto pamiętać o szczepieniach ochronnych czworonoga
Warto pamiętać o szczepieniach ochronnych czworonoga (Pixabay)

2. Zadbaj o zdrowie swojego psa

Spośród prawie 300 podejrzanych przypadków, 95 zostało potwierdzone. Eksperci uważają jednak, że może istnieć wiele niezdiagnozowanych, ponieważ właściciele mogli nie zdecydować się na wizytę u weterynarza.

Liczba przypadków może wydawać się niska, ale Animal Humane Society podkreśla, że w zagrożonym obszarze znajduje się około pół miliona psów. Obecnie w wielu miejscach wdrażane są rygorystyczne protokoły, a zwierzęta wykazujące objawy są izolowane.

Psia grypa jest cięższą chorobą układu oddechowego niż kaszel kenelowy i stanowi szczególne zagrożenie dla szczeniąt i wrażliwych osobników. Szczepienie łagodzi przebieg choroby i zapobiega powikłaniom.

Warto zadbać o zdrowie pupila, szczególnie jeśli z psem często odwiedzamy parki lub czworonóg przebywa w psim przedszkolu, gdzie ma kontakt z innymi zwierzętami. Pamiętamy o szczepieniach ochronnych, nie tylko obowiązkowym przeciwko wściekliźnie.

Objawy psiej grypy: charczenie, kichanie, wydzielina z nosa, letarg, brak apetytu, gorączka. Jeśli rozwinie się zapalenie płuc mogą pojawić się trudności w oddychaniu.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze