Trwa ładowanie...

Wątroba cierpi po cichu. Ten objaw to ostatnie ostrzeżenie

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
23.10.2023 11:28
Jak rozpoznać chorą wątrobę?
Jak rozpoznać chorą wątrobę? (Getty Images)

Choroby wątroby są siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, wyprzedzają nawet raka piersi i raka szyjki macicy. Szacuje się, że na przewlekłe schorzenia wątroby cierpi nawet 380 tys. Polaków. Wątroba jest jedynym organem, który potrafi się samodzielnie regenerować. Kluczowe jest rozpoznanie choroby na jak najwcześniejszych etapie.

spis treści

1. Choroby wątroby

Zakażenia wirusowe, nieodpowiednia dieta, nadużywanie alkoholu oraz przyjmowanie niektórych leków lub suplementów diety - to główni sprawcy dewastujący wątrobę. Wirusowe zapalenie wątroby to jedno z najpoważniejszych schorzeń tego organu, Światowa Organizacja Zdrowia wymienia je w grupie największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku.

- Poza czynnikami zakaźnymi, w polskich warunkach głównymi przyczynami schorzeń wątroby są: nadmierne spożywanie alkoholu oraz wysokokaloryczna dieta i bezruch. W skrócie - piwo z golonką i siedzenie na kanapie. Metaboliczna choroba wątroby jest główną przyczyną postępującego włóknienia, marskości i powikłań oraz główną przyczyną przeszczepów wątroby w świecie - podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego.

Bolesność w okolicy prawego podżebrza może świadczyć o powiększeniu wątroby i ucisku na otaczającą ją błonę surowiczą
Bolesność w okolicy prawego podżebrza może świadczyć o powiększeniu wątroby i ucisku na otaczającą ją błonę surowiczą (Getty Images)
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Najczęstsze choroby wątroby:

  • wirusowe zapalenie wątroby typu A, B, C, D i E,
  • marskość wątroby,
  • polekowe uszkodzenie wątroby,
  • niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby,
  • alkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby.

2. Wątroba nie boli

Eksperci podkreślają, że tak jak w przypadku wielu innych schorzeń - kluczem jest wykrycie zaburzeń jak najwcześniej. Problem w tym, że wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli. Szacuje się, że nawet u jednej trzeciej chorych przez wiele lat nie występują żadne charakterystyczne objawy.

- Przewlekła choroba wątroby rozwija się powoli w sposób bardzo podstępny, niezależnie od tego, czy przyczyną są substancje toksyczne, w polskich warunkach głównie alkohol, czy zakażenia wirusowe - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Robert Flisiak specjalista chorób zakaźnych, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

- W przypadku chorób ostrych spowodowanych przez wirusy lub substancje toksyczne zwykle objawy pojawiają się nagle i są wyraźne. W ostrych zapaleniach wątroby szybko narasta żółtaczka, dolegliwości dyspeptyczne i inne niespecyficzne objawy, takie jak nudności, wymioty, czasem biegunka, bóle brzucha - dodaje lekarz.

Objawy chorej wątroby:

  • nadmierna męczliwość,
  • pojawienie się rumieni na dłoniach i stopach oraz pajączków naczyniowych, wybroczyn, siniaków na skórze,
  • zmiana koloru moczu na ciemnobrązowy,
  • ból i obrzęk brzucha,
  • obrzęki nóg i kostek,
  • świąd skóry,
  • zmiana koloru stolca na bladszy,
  • spadek apetytu,
  • gwałtowne chudnięcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze