5 pozornie błahych dolegliwości. Tak poznasz, że wątroba wysiada
Justyna Krzemińska, dietetyczka w sieci znana z profilu Just Food Therapy, przypomina, że jeden z najważniejszych narządów, wątroba, często niedomaga. Cierpi po cichu, jednocześnie zaburzając działanie całego niemal organizmu. Problemy hormonalne, zaburzenia gospodarki cukrowej i wysoki cholesterol? To wszystko może wskazywać na problemy z wątrobą.
1. Zanim weźmiesz lek, sprawdź kondycję wątroby
Mgr Justyna Krzemińska, dietetyk kliniczny, na Instagramie opublikowała post, w którym zwraca uwagę na rolę wątroby w funkcjonowaniu orgnizmu. Przyznaje, że gdy rośnie poziom cholesterolu, pacjent niekiedy dostaje po prostu statyny, gdy rośnie poziom glukozy, otrzymuje receptę na metforminę, a lewotyroksynę, gdy niedomaga tarczyca. Na problemy z drogami żółciowymi - lek żółciopędny. Tymczasem niekiedy warto najpierw poszukać źródła problemu, pamiętając, że to od niego trzeba rozpocząć proces terapii.
"Warto się zatrzymać i przyjrzeć pracy wątroby! Bo ona jedna jest mianownikiem tych wszystkich problemów i wielu innych" – pisze Krzemińska.
Wątroba jest największym gruczołem układu pokarmowego i odpowiada za ponad 500 funkcji w organizmie. Wytwarza nawet półtora litra żółci niezbędnej do trawienia i wchłaniania tłuszczów, odpowiada za produkcję 85 proc. białek obecnych w osoczu, przekształca węglowodany, magazynuje kluczowe witaminy, wreszcie filtruje i oczyszcza organizm z toksyn.
Jej tytaniczna praca trwa nieustannie przez 24 godziny na dobę, ale pod warunkiem, że właściwie o nią dbamy. Bo gdy zaczyna niedomagać, stan ten wcale nie objawia się bólem, stąd łatwo wątrobowe problemy przegapić. Niekiedy aż do momentu, gdy narząd odmówi posłuszeństwa.
2. 5 symptomów chorej wątroby
Jakie symptomy daje, jak zwraca uwagę Krzemińska, "przepracowana" wątroba? Dietetyczka zwraca uwagę na pięć podstawowych oznak:
- zażółcenie skóry, błon śluzowych, białek oczu,
- zmiany pigmentacji skóry – ciemne plamki np. na twarzy, wybroczyny na skórze,
- uciążliwy świąd skóry, nasila się wieczorami,
- problemy trawienne, wzdęcia, nudności, wymioty.
To jednak nie wszystko, bo niektóre dolegliwości mogą być wynikiem niedoborów witamin, odbijać się w wynikach lipidogramu, np. poprzez zbyt wysokie lub zbyt niskie stężenie cholesterolu. O problemie z wątrobą mogą świadczyć także obrzęki kostek czy pojawienie się siniaków, pękających naczynek, wreszcie ciemnego moczu i jasnego, odbarwionego stolca.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.