Wiek skóry

Mogłoby się wydawać, że wiek naszej skóry jest równy naszemu metrykalnemu wiekowi. Okazuje się jednak, że skóra może być młodsza lub starsza – w zależności od genetyki, sposobu pielęgnacji skóry oraz naszego trybu życia. Określeniem rzeczywistego wieku skóry zajmuje się dermatolog bądź kosmetolog. Istnieją rozmaite skale, na podstawie których określa się wiek skóry. Moga to być m.in. skala Fitzpatricka oraz skala Glogau. Jakie czynniki w szczególności przyczyniają się do starzenia się skóry? Na co należy uważać, by dłużej zachować młody wygląd?

Zobacz film: "Domowe sposoby na pozbycie się trądziku"

Przyczyny starzenia się skóry

Każda kobieta powinna znać czynniki, które decydują o starzeniu się skóry. Co sprawia, że skóra wygląda na zmęczoną, zniszczoną i starszą?

Zadbana cera

Kobiety chcą jak najdłużej zachować gładką i świeżą cerę, ponieważ jest ona oznaką młodości.

  • Palenie papierosów – dym papierosowy fatalnie wpływa na wygląd skóry, a także przyczynia się do znacznego obniżenia poziomu witaminy C w naszym organizmie (witamina C między innymi jest silnym przeciwutleniaczem, wzmacnia naczynia krwionośne i nadaje skórze promienny wygląd).
  • Promieniowanie słoneczne – skórę niezabezpieczoną przed działaniem słońca mogą pokryć brązowe plamy, tzw. przebarwienia skóry. Ponadto promieniowanie słoneczne wysusza skórę, sprawia, że traci ona jędrność i szybciej pojawiają się na jej powierzchni zmarszczki. Dlatego skóra wymaga odpowiedniej ochrony przed działaniem słońca. Trzeba używać balsamów bądź kremów chroniących przed promieniami UVA i UVB.
  • Brak ruchu – każdego dnia wskazana jest aktywność fizyczna, aby poprawić krążenie krwi i jędrność skóry. Według naukowców, ćwiczenia opóźniają proces starzenia się skóry.
  • Działanie mrozu – niskie temperatury mogą przyczynić się do wysuszenia skóry. Przed wyjściem na mróz należy smarować twarz kosmetykami o bogatszej konsystencji, które będą chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych, takich jak niska temperatura lub silny wiatr. Jeżeli pracujemy w klimatyzowanych pomieszczeniach, to warto stosować preparaty silnie nawilżające, gdyż zapobiegną odwodnieniu skóry.
  • Nadużywanie alkoholu – alkohol rozszerza naczynka włosowate i nadużywany może doprowadzić do utrwalenia na powierzchni skóry rumienia i widocznej sieci naczyń w postaci tzw. pajączków.
  • Nadmierny stres – w wyniku działania stresu cera jest w gorszej kondycji i może wyglądać na zmęczoną. Ponadto stres przyśpiesza tworzenie się zmarszczek. Ogólnie niekorzystnie wpływa on na stan psychiczny i fizyczny.
  • Brak snu – problemy ze snem odbijają się na naszej skórze, zwłaszcza na twarzy. Po niewyspanej nocy mamy nie tylko podkrążone oczy, ale skórze brakuje blasku.

Tylko dermatolog bądź kosmetolog, kierujący się profesjonalnymi kryteriami, mogą fachowo ocenić stan naszej skóry.

Skala Fitzpatricka i skala Glogau

Fototyp skóry polega na obserwacji reakcji skóry na światło słoneczne. Dzięki skali Fitzpatricka określa się wrażliwość skóry na słońce oraz jej podatność na fotostarzenie się. Natomiast skala Glogau to sposób na ustalenie stopnia starzenia się skóry oraz tego, czy aktualny stan skóry mieści się w granicach właściwych dla jej biologicznego wieku. Na podstawie tych dwóch badań ustala się listę zabiegów w gabinetach kosmetycznych lub dermatologicznych. Zastosowanie zabiegów opóźnia starzenie się skóry i wygładza zmarszczki.

Kobiety chcą jak najdłużej zachować gładką, świeżą cerę, ponieważ jest to oznaka młodości. Nie jest to jednak proste. Brak ruchu i niezbyt higieniczny tryb życia przyczyniają się do zbyt szybkiego starzenia się skóry. Wówczas pomocne są różne zabiegi pielęgnacyjne, których skuteczność jest większa, gdy pacjentka wprowadza jednocześnie zmiany do swojego trybu życia.

Małgorzata Kazbieruk, Joanna Brodziak, ponad rok temu

Typy urody

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wiek skóry
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Wiek skóry
Wiek skóry

Czynności przyśpieszające starzenie się skóry (WIDEO)

Czynności przyśpieszające starzenie się skóry (WIDEO)

Walcząc ze starzeniem się skóry, zazwyczaj sięgamy po kremy do skóry. Jednak często okazuje się, że pomijając określone czynności, możemy opóźnić procesy starzenia. Zobacz, jakie błędy popełniamy na co dzień.

Wiek skóry

Pąki drzew przywracają młodość

po preparaty przeciw starzeniu się skóry. Sposobów na zatrzymanie czasu jest wiele. Począwszy od kremów pielęgnacyjnych, do inwazyjnych zabiegów (...) czy krakersy. Wolne rodniki są nieszkodliwe w małej ilości, jednak ich zwiększone...

Wiek skóry

Zadbana cera

Zadbana cera

Kobiety chcą jak najdłużej zachować gładką i świeżą cerę, ponieważ jest ona oznaką młodości.

Wiek skóry

Skóra na dłoniach

Skóra na dłoniach, jej poziom nawilżenia, jedwabistość i koloryt - to najprostszy sposób na odgadnięcie, jaki jest wiek kobiety. Okazuje (...) , często są tego nieświadome, dlatego kuracje odmładzające stosują głównie...

Problemy

Długość życia

Długość życia

Za 450 euro możemy poddać sie testowi, który określi biologiczny wiek naszego organizmu i oszacuje, ile czasu nam zostało.

Cera sucha

Sposoby nawilżania skóry

Sposoby nawilżania skóry

. Odpowiednie nawilżanie skóry pomaga złagodzić oznaki starzenia się, zredukować zmarszczki i poprawić koloryt twarzy. Jeżeli nie dostarczymy skórze dostatecznej (...) ilości wody, wówczas włókna kolagenowe, odpowiadające...

Cera dojrzała

Anty-aging tylko dla osób starszych? (WIDEO)

Anty-aging tylko dla osób starszych? (WIDEO) Odtwórz wideo

Medycyna anty-aging skupia się na poszukiwaniu naturalnych środków na opóźnienie procesu starzenia się skóry. To nowoczesny rodzaj leczenia (...) geriatrycznego „przeciw starzeniu się". Ma za zadanie diagnozowanie i leczenie chorób...

Kosmetyki

Czy naprawdę potrzebujesz tych kosmetyków?

Czy naprawdę potrzebujesz tych kosmetyków?

wiek biologiczny. Możesz przez wiele lat starannie dbać o skórę twarzy, jednak brak regularnej pielęgnacji w obrębie szyi i dekoltu szybko zdradzi (...) półkach można bowiem dostrzec szereg kosmetyków do pielęgnacji...