Trwa ładowanie...

Wino rozluźnia, wódka powoduje agresję

Avatar placeholder
14.08.2019 10:41
Emocje po wypiciu alkoholu zależą od jego rodzaju - przekonują naukowcy
Emocje po wypiciu alkoholu zależą od jego rodzaju - przekonują naukowcy (123rf)

Że alkohol wpływa na emocje, wiemy doskonale. Badania naukowe pokazują jednak, że to, jak się czujemy po alkoholu, zależy od jego rodzaju. Nasz nastrój po czerwonym winie może być diametralnie inny niż np. po szklaneczce whisky. I nie chodzi tu o ilość, a o rodzaj trunku właśnie.

1. Naukowcy na tropie emocji po trunkach

Badania opublikowane w British Medical Journal pokazują jasno, że to, jak będziemy się czuć po spożyciu alkoholu zależy nie tylko od tego – co dość oczywiste – ile go wypijemy, ale i od tego, po jaki rodzaj sięgniemy.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,

zobacz galerię

Naukowcy wykorzystali anonimowe odpowiedzi do internetowej ankiety dotyczącej legalnego i nielegalnego zażywania narkotyków i alkoholu wśród dorosłych (Global Drug Survey lub GDS).

Zobacz film: "Pijesz alkohol? Takie zmiany zachodzą w ciele"

Zawiera ona szczegółowe pytania dotyczące spożywania alkoholu i emocji związanych z piciem piwa, napojów spirytusowych oraz czerwonego lub białego wina w domu lub poza nim. Badanych pytano m.in. o takie odczucia jak przypływ energii, rozluźnienie, uczucie bycia seksownym, pewność siebie, ale także zmęczenie, agresja, niepokój i płaczliwość.

Badanie było spore, bo w analiza obejmowała odpowiedzi prawie 30 tys. osób w wieku od 18 do 34 lat z 21 krajów, które piły każdy z wymienionych rodzajów alkoholu w ciągu ostatniego roku i wypełniły wszystkie odpowiednie sekcje kwestionariusza.

2. Co czujemy, gdy pijemy?

Mocne alkohole, jak pokazało badanie, najrzadziej powodują rozluźnienie (20 proc.). Tak działa za to na większość osób czerwone wino (nieco poniżej 53 proc.), a w dalszej kolejności piwo (około 50 proc.).

Bardzo istotny wniosek jest taki, że picie mocnych alkoholi częściej wywoływało negatywne uczucia niż wszystkie inne rodzaje alkoholu. Prawie jedna trzecia (30 proc.) osób pijących napoje spirytusowe kojarzyło je z uczuciem agresji, w porównaniu z około 2,5 proc. osób pijących czerwone wino.

Jest jednak i druga strona medalu: ponad połowa (około 59 proc.) badanych łączyła napoje spirytusowe z przypływem energii i pewności siebie. 42,5 proc. osób uznało także, że po mocnych alkoholach czują się bardziej sexy.

Ciekawe jest też to, że kobiety częściej zgłaszały odczuwanie wszystkich emocji podczas picia alkoholu, z wyjątkiem uczucia agresji. Wyniki pokazały także, że duży wpływ na to, jak czujemy się po wypiciu alkoholu, ma stopień uzależnienia. Prawdopodobieństwo agresji jest znacznie wyższe u osób uzależnionych w porównaniu z osobami o niskim ryzyku.

3. Pijemy niestety za dużo

Autorzy badania podkreślają, że na uczucia wywoływane przez alkohol wpływa wiele czynników, w tym choćby reklama, czas i miejsce picia alkoholu oraz procentowa zawartość alkoholu w różnych napojach. Dlaczego badanie emocji jest w kontekście alkoholu tak ważne?

Zrozumienie emocji związanych ze spożywaniem alkoholu jest niezbędne, aby zaradzić jego nadużywaniu – tłumaczą badacze. Zidentyfikowane w badaniu różnice między grupami socjodemograficznymi i wpływ na wybór napojów w różnych warunkach, mogą pomóc w profilaktyce alkoholizmu i zrozumieniu wzorców picia poszczególnych osób, a przez to na zmianę zachowań.

A jest nad czym pracować, bo nadużywanie alkoholu to plaga naszych czasów. Około 3,3 miliona zgonów i około jeden na 20 przypadków złego stanu zdrowia i obrażeń na całym świecie można bezpośrednio przypisać alkoholowi.

W Polsce pod tym względem jest, mówiąc wprost, fatalnie. Jak pokazują statystyki, z roku na rok pijemy coraz więcej. Rocznie przeciętny Polak wypija nawet 11 litrów czystego spirytusu! Dla porównania, w 2005 roku było to 9,5 litra. Z danych GUS wynika, że rośnie przede wszystkim spożycie mocnych trunków, takich jak wódka, spada zaś spożycie czerwonego wina.

Komentarz wydaje się zbędny…

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze