Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Aneta Kościołek

Właściwości oliwy z oliwek

Avatar placeholder
15.06.2023 14:28
Właściwości oliwy z oliwek
Właściwości oliwy z oliwek (Zdjęcie autorstwa U.S. Department of Agriculture / CC BY 2.0)

Oliwka to wiecznie zielone drzewo rosnące w basenie Morza Śródziemnego. Wydaje owoce, których smak zna prawie każdy z nas. Świeże owoce można spożywać na surowo lub jako zakonserwowane w postaci solonej, marynowanej, nadziewanej kaparami, papryką, czosnkiem. Najczęściej oliwki są używane jako zakąski i dodatki do potraw. A oliwa z oliwek jest niezastąpiona w kuchni i kosmetyce. Uzyskuje się ją w wyniku tłoczenia dojrzałych oliwek. Ma doskonałe właściwości zdrowotne.

spis treści

1. Oliwa z oliwek w diecie

Dobroczynny wpływ oliwy
Dobroczynny wpływ oliwy

Oliwa z oliwek jest niezastąpiona w kuchni i kosmetyce.

zobacz galerię

W oliwie z oliwek znajduje się około 72 proc. kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonienasyconym. Z kolei kwas linolowy stanowi 8 proc. wszystkich lipidów. Kwasy jednonienasycone chronią organizm przed rozwojem chorób układu krążenia, w tym choroby wieńcowej oraz miażdżycy.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje, że spożywanie oliwy z oliwek chroni organizm przed nadciśnieniem, ponieważ kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Liczne badania wykazały, że regularne spożywanie oliwy oliwek przez kobietę w ciąży oraz karmiącą, chroni dziecko przed zachorowaniem na astmę oskrzelową oraz alergie. Ponadto wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego poleca się podawanie oliwy z oliwek osobom przewlekle chorym (np. z chorobą Alzheimera, cukrzycą, stwardnieniem rozsianym, toczniem).

Oliwa z oliwek, oprócz nienasyconych kwasów tłuszczowych, zawiera witaminy o działaniu antyoksydacyjnym – A, E. Chronią one przed rozwojem miażdżycy, chorób nowotworowych. Przeciwdziała też zakrzepom. Zawarta w oliwie witamina D bierze udział w gospodarce wapnia, dzięki czemu przeciwdziała rozwojowi osteoporozy u osób dorosłych, a krzywicy u dzieci.

Wypijanie 2 łyżek oliwy z oliwek przed snem przeciwdziała występowaniu zaparć, a także spowalnia procesy starzenia się organizmu.

Oliwa z oliwek ma charakterystyczny smak. Można ją spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek, surówek, oraz do przygotowywania sosu vinegrette. We Włoszech, oliwy z oliwek używa się zamiast masła do nasączania pieczywa.

Nie może jej zabraknąć w zdrowej diecie.

2. Oliwa w kosmetyce

Oliwa z oliwek posiada lekką konsystencję, może być stosowana jako naturalny olejek do ciała. Zawarta w oliwie cenna witamina F (nienasycone kwasy tłuszczowe) chroni skórę przed utratą wilgoci, ponieważ przywraca naturalną barierę lipidową naskórka. Wpływa kojąco na skórę podrażnioną, a także likwiduje szorstkość skóry. Dla osób z suchą skórą oliwa może być nawilżającym balsamem.

W związku z tym, iż oliwa z oliwek wzmacnia odporność, polecana jest osobom cierpiącym z powodu alergii skórnych, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Można stosować ją do kąpieli, maseczek, peelingu, kremów. Oliwkowy masaż pobudza krążenie krwi, dzięki czemu skóra będzie lepiej odżywiona.

Oliwa z oliwek jest doskonałym naturalnym kosmetykiem na skórę. Można smarować skórę surową oliwą, co nadaje zdrowy, promienny wygląd, a witaminy wnikają bezpośrednio w głąb skóry. Oliwkowy kompres jest idealny jako krem przeciwzmarszczkowy. Oliwa z oliwek jest naturalnym filtrem UV, zabezpiecza skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Oliwę można też wykorzystać jako naturalny i niedrażniący środek do zmywania makijażu.

Maseczka z oliwy z oliwek to dobry sposób na regenerację zniszczonych włosów. Zabieg wykonuje się przed umyciem włosów, w przypadku włosów suchych i farbowanych należy go stosować dwa razy w tygodniu. Jeśli długie włosy mają zniszczone końcówki, a przy skórze łatwo się przetłuszczają, preparat należy nakładać na same końcówki.

Do maseczki można dodać olejek eteryczny lub sok ze świeżo wyciśniętej cytryny. Nanosi się ją małymi porcjami i delikatnie wciera we włosy. Następnie należy nałożyć foliowy czepek i owinąć głowę ogrzanym ręcznikiem. Taki oliwkowy kompres na włosy nawilży je i nabłyszczy. Pomaga również w walce z łupieżem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Brak produktów w wybranej kategorii.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze