Trwa ładowanie...

Woda morska – skuteczność działania, zastosowanie

Avatar placeholder
30.12.2022 16:28
Woda morska – skuteczność działania, zastosowanie
Woda morska – skuteczność działania, zastosowanie

Katar u małych dzieci to dolegliwość, która ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu dziecka. Nieleczony katar może prowadzić do chorób trudniejszych w leczeniu dla przykładu zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli, zapalenia gardła czy innych infekcji górnych dróg oddechowych. Katar przeszkadza dziecku w codziennym funkcjonowaniu np. uniemożliwia niemowlakowi swobodne jedzenie. Małe dzieci nie potrafią samodzielnie oczyszczać nosa podczas choroby, dlatego tak duże znaczenie ma dobór właściwych akcesoriów.

Krople do nosa dla dzieci mogą być stosowane jedynie przez trzy doby, dlatego podczas choroby idealnie sprawdzi się woda morska, która jest dostępna w każdej aptece. Zaletą wody morskiej jest też to, że może być stosowana przez dłuższy czas nawet w czasie, kiedy dziecko nie choruje.

spis treści

1. Woda morska – skuteczność działania

W trakcie kataru bez względu na to czy jest to katar bakteryjny, wirusowy czy katar alergiczny śluzówka w nosie staje się nabrzmiała, a to powoduje, że swobodne oddychanie przez nos staje się niemożliwe. Zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci nie tylko skutecznym, ale przede wszystkim bezpiecznym środkiem jest woda morska.

Zobacz film: "Jak pozbyć się kataru?"
Woda morska jest dostępna w każdej aptece bez recepty
Woda morska jest dostępna w każdej aptece bez recepty (123RF)

Woda morska może być w postaci roztworu izotonicznego, roztworu hipertonicznego. Środek izotoniczny nie tylko delikatnie oczyszcza błonę śluzową nosa, ale też ją właściwie nawilża. Natomiast woda morska w postaci hipertonicznej dodatkowo jeszcze obkurcza śluzówkę nosa, czyli zmniejsza jej obrzęk. Woda morska zawiera wiele pierwiastków, dzięki czemu działa nie tylko antyseptycznie, ale też przeciwbakteryjnie. Dobra woda morska zawiera potas, selen, magnez, żelazo, miedź, siarkę.

2. Woda morska – zastosowanie

Woda morska jest skutecznym środkiem, który nie tylko oczyszcza błonę śluzową z drobnoustrojów, pyłków czy nieprawidłowej wydzieliny. Woda morska powinna też nawilżać błonę śluzową i dostarczać minerałów, które ją odbudują po przebytej infekcji. Roztwór izotoniczny wody morskiej może być stosowany, jako stały środek higieny nosa, nie powinien powodować skutków ubocznych nawet przy częstym stosowaniu.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Jeżeli chodzi o hipertoniczną wodę morską to jej stosowanie należy ograniczyć w przypadku większego nieżytu nosa. Taki rodzaj środka ma też ograniczenia wiekowe, tego rodzaju środek nie jest zalecany dla noworodków i niemowląt, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia. Są również preparaty, których stosowanie u dzieci jest możliwe po skończeniu przez nich 3, a nawet 6 roku życia. Woda morska powinna być też aplikowana zgodnie z zaleceniami lekarza i samego producenta.

Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze?
Jak spokojnie przespać noc przy uciążliwym katarze? [7 zdjęć]

Czerwony nos, uciążliwa wydzielina i trudności z oddychaniem… Katar może znacznie utrudnić codzienne

zobacz galerię

Woda morska w postaci roztworu izotonicznego powinna być także elementem kuracji alergii. Strumień opłukuje nos z wszelkich pyłków i innych zanieczyszczeń, które mogą być przyczyną alergicznego kataru. Systematyczne płukanie nosa wodą morską znacznie zmniejsza nasilenie objawów wywołanych katarem. Woda morska jest dostępna bez recepty, ale stosowanie zwłaszcza roztworu hipertonicznego powinno być konsultowane z lekarzem prowadzącym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze