Trwa ładowanie...

Wpływ koronawirusa na mózg. Może prowadzić do udaru lub choroby Alzheimera

 Maria Krasicka
Maria Krasicka 16.01.2021 18:46
Neurologiczne powikłania po COVID-19
Neurologiczne powikłania po COVID-19 (GettyImages)

Cały organizm jest bardzo obciążony, gdy walczy z ciężką chorobą. Może to prowadzić do długofalowych powikłań. Badania naukowców z National Institutes of Health wykazały, że zakażenie SARS-CoV-2 może wywołać poważne zaburzenia neurologiczne. W rozmowie z WP abcZdrowie eksperci wyjaśnili, jaki wpływ na mózg ma koronawirus.

spis treści

1. Zaburzenia neurologiczne a COVID

Naukowcy z National Institutes of Health postanowili dokładnie sprawdzić, jaki wpływ na mózg ma zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. W tym celu przeprowadzili badania na tkance mózgowej pobranej od 19 pacjentów zmarłych na COVID-19 w wieku od 5 do 73 lat.

Do badania wykorzystali rezonans magnetyczny, który pozwolił im stwierdzić uszkodzenie pnia mózgu i opuszki węchowej. Jednak jak zaznaczają autorzy badań, w tkance mózgowej nie znaleziono koronawirusa, co może świadczyć o tym, że uszkodzenie było wynikiem zapalnej odpowiedzi organizmu na wirusa.

Zobacz film: "Ciche oznaki udaru mózgu"

Naukowcy odkryli uszkodzenia spowodowane nieszczelnością cienkich naczyń krwionośnych mózgu w próbkach od pacjentów, którzy walczyli z koronawirusem. U dziesięciu z nich stwierdzono powikłania przypominające udar, a skany ujawniły uszkodzenia, które odpowiadały zatkanym naczyniom krwionośnym. Jednak nie wyglądały tak, jakby były związane z niedotlenieniem.

"Mózgi pacjentów, u których doszło do zakażenia SARS-CoV-2, mogą być podatne na mikronaczyniowe uszkodzenia. Nasze wyniki sugerują, że może to być spowodowane reakcją zapalną organizmu na wirusa" – powiedział dr Avindra Nath, dyrektor kliniczny w National Institute of Neurological Disorders and Stroke.

Wyniki badań sugerują, że dotychczas odnotowywane uszkodzenia mózgu, mogły nie być bezpośrednio spowodowane przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Jak zapowiadają naukowcy z NIH, w przyszłości planują zbadać, w jaki sposób COVID-19 uszkadza naczynia krwionośne mózgu i za które powikłania odpowiada bezpośrednio.

Dr Nath przyznał, że był zaskoczony odkryciem, ponieważ wcześniej przypuszczał, że uszkodzenia mózgu są spowodowane brakiem tlenu. Dopiero po przeprowadzeniu badań na próbkach pobranych od chorych na COVID-19 zauważono wieloogniskowe uszkodzenia, które są zazwyczaj związane z udarami i chorobami neurozapalnymi.

"Mamy nadzieję, że te wyniki pomogą lekarzom zrozumieć pełne spektrum problemów, z jakimi mogą borykać się pacjenci i pomoże to opracować lepsze metody leczenia" – dodał dr Nath.

2. Wpływ koronawirusa na mózg

Zakażenie koronawirusem może dawać różne objawy. Szereg z nich dotyczy funkcji poznawczych. Pacjenci skarżą się na problemy z koncentracją, pamięcią, zawroty głowy, utratę węchu i smaku. Zdaniem lekarzy powikłania po COVID-19 mogą prowadzić do poważnych uszkodzeń w układzie nerwowym, takich jak udar, czy choroba Alzheimera.

- Już w pierwszych publikacjach z Chin mówiono o tym, że nawet 70-80 proc. chorujących na COVID-19 może mieć objawy neurologiczne. Późniejsze, bardziej szczegółowe badania pokazywały, że przynajmniej 50 proc. pacjentów chorujących na COVID-19 ma któryś z objawów neurologicznych. Chorującym zaczęto wykonywać na szerszą skalę badania obrazowe, czyli rezonans magnetyczny (MRI) oraz tomografię komputerową (CT) i one również wykazywały u części pacjentów zmiany chorobowe w mózgu - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Centrum Neurologii w Łodzi.

Ekspert dodaje, że dowody na bezpośredni wpływ koronawirusa na układ nerwowy, były gromadzone od początku pandemii. Podczas obserwacji klinicznej pacjenci chorujący na COVID-19 borykali się z objawami neurologicznymi. To pozwoliło przeprowadzić badania na obecność białka ACE2 koronawirusa, które umożliwia wniknięcie i zakażenie organizmu, w układzie nerwowym.

- Musimy pamiętać, że wirus SARS-CoV-2 jest pochodną dwóch wcześniejszych epidemii SARS-CoV i MERS. Te wcześniejsze wirusy były wyizolowane i badane w różnych modelach doświadczalnych, dzięki czemu jednoznacznie udowodniono, że to są wirusy neurotropowe, czyli mogą wnikać do mózgu i go uszkadzać. Wszystko wskazuje na to, że wirus SARS-CoV-2 ma bardzo podobne właściwości - mówi prof. Selmaj.

Badania neurologiczne
Badania neurologiczne (GettyImages)

Dr Adam Hirschfeld, neurolog z Oddziału Neurologii i Udarowego Centrum Medycznego HCP w Poznaniu dodaje, że zakażenie koronawirusem może rozprzestrzeniać się w całym ośrodkowym układzie nerwowym. Jednak jak zaznacza, płat skroniowy jest najczęstszym miejscem docelowym wirusa.

- Z dotychczasowych badań na zwierzętach wiemy, że szczególnie wrażliwym pozostaje region hipokampu, czyli struktury mózgu odpowiedzialnej chociażby za pamięć – wyjaśnia.

Specjalista tłumaczy, że wirus atakujący układ oddechowy, poprzez wywoływany proces zapalny i prowokowanie zmian niedokrwiennych, prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych. Jednak należy pamiętać, że wiele wcześniejszych badań oceniających funkcje poznawcze u osób wymagających respiratoroterapii z różnych przyczyn wykazywały późniejsze ubytki. Niewłaściwie dotleniony mózg podlega po prostu przewlekłemu uszkodzeniu.

- Weźmy jeszcze pod uwagę cichą pandemię zaburzeń psychicznych, która również wyłania się z obecnych doniesień naukowych. Depresja, zaburzenia lękowe, przewlekły stres - pandemia nie pozostaje łaskawa dla naszego zdrowia psychicznego - tłumaczy neurolog. - To z kolei może stanowić kolejny czynnik obniżający nasze zdolności poznawcze.

Dr Hirschfeld odniósł się również do badania Imperial College London, w którym przeanalizowano dolegliwości 84 tys. osób. Wszystkie miały do czynienia z zaburzeniami neurologicznymi.

- Obserwowany spadek funkcji poznawczych prawdopodobnie ma tło wieloczynnikowe, czyli bezpośrednie uszkodzenie komórek nerwowych przez wirusa, uszkodzenia mózgu dokonane przez jego niedotlenienie i częstsze problemy ze zdrowiem psychicznym. Oczywiście tego typu doniesienia wymagają dalszej rzetelnej weryfikacji i odpowiedniego czasu na prowadzenie dalszych obserwacji - podsumowuje dr Hirschfeld.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze