Trwa ładowanie...

Wszystko, co musisz wiedzieć o raku szyjki macicy. Badaj się regularnie

Avatar placeholder
26.11.2018 14:51
Rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo
Rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo (123rf.com)

Co roku ponad 3,5 tys. Polek słyszy diagnozę: rak szyjki macicy. Na ten nowotwór chorowała m.in. posłanka Jolanta Szczypińska. Co warto wiedzieć o raku szyjki macicy i czy można się przed nim chronić?

1. Jolanta Szczypińska chorowała na raka

Posłanka Jolanta Szczypińska kilka dni temu trafiła do szpitala z poważnymi powikłaniami po wcześniejszej chorobie. Jak zapewniają przedstawiciele jej partii, nie ma to związku z chorobą nowotworową. Szczypińska kilkanaście lat temu chorowała na raka szyjki macicy. W 2015 roku podobno choroba powróciła, ale posłanka nie komentowała swojego stanu zdrowia.

Szczypińska od lat zaangażowana jest w walkę o poprawę warunków pacjentów onkologicznych. Przekonuje, jak ważna jest dostępność nowoczesnych metod diagnostyki i profilaktyka przeciwnowotworowa.

Rak szyjki macicy, z którym zmagała się posłanka, ma bardzo wysokie szanse na wyleczenie, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

2. Rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo

Zobacz film: "Rak szyjki macicy atakuje młode kobiety. Możesz być w grupie ryzyka"

Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym wśród kobiet nowotworem na świecie. Jest to też najczęściej występujący nowotwór narządu rodnego u kobiet. W Polsce wskaźnik umieralności na raka szyjki macicy jest bardzo wysoki. Według szacunków na 10 kobiet, u których wykryto ten nowotwór, 5 umiera.

Dużym problemem jest fakt, że rak szyjki macicy przez długi czas rozwija się w ukryciu.

- Początkowo rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo, następnie pojawia się krwawienie z dróg rodnych, na przykład po stosunku, lub samoistnie między miesiączkami, w przypadku większego zaawansowania pojawiają się dolegliwości bólowe, upławy o nieprzyjemnym zapachu. Z uwagi na długi bezobjawowy przebieg choroby, tak ważne są badania profilaktyczne – tłumaczy lek. Joanna Gładczak.

Badaniem, które pomaga wykryć nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy jest cytologia. W profilaktyce raka szyjki macicy ważną rolę odgrywa również szczepienie przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego.

3. Regularnie odwiedzaj ginekologa

Rak szyjki macicy najczęściej diagnozowany jest u kobiet w przedziale wiekowym 40-55 lat, może się jednak rozwijać u kobiet po 25. roku życia. Powstaniu raka szyjki macicy sprzyja zakażenie niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego, przenoszonego drogą płciową.

Wczesne wykrycie raka szyjki macicy daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Warto wiedzieć, że podstawą wczesnego wykrycia jest regularne wykonywanie cytologii. Na podstawie tego badania można określić nieprawidłowości w budowie nabłonka szyjki macicy.

Cytologia powinna być wykonywana średnio co trzy lata. Powinna ją wykonywać każda kobieta w wieku powyżej 25 lat (nawet jeśli nie rozpoczęła jeszcze współżycia) i kobiety w wieku poniżej 25 lat, które są aktywne seksualnie co najmniej od 3 lat.

4. Zaszczep się przeciw HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest głównym winowajcom raka szyjki macicy. W Polsce dostępna jest szczepionka przeciw HPV, którą można podawać kobietom w wieku od 9 do 26 lat. Szczepienie jest najbardziej skuteczne, jeśli zostanie podane młodej kobiecie, jeszcze przed rozpoczęciem współżycia, najlepiej w wieku 11-12 lat.

Szczepionkę przeciw HPV przyjmuje się w 3 dawkach, w kilkumiesięcznych odstępach. Niestety, według szacunkowych danych nawet 80 proc. dorosłych kobiet zarażonych jest wirusem HPV.

5. Szanse na wyleczenie

Szanse na wyleczenie raka szyjki macicy zależą od wielu czynników. Najważniejszymi z nich są stopień zaawansowania nowotworu, ogólna kondycja zdrowotna chorej i stan węzłów chłonnych. Leczenie dobiera się indywidualnie, a kobieta może być leczona za pomocą leczenia chirurgicznego, radioterapii, chemioterapii lub leczenia skojarzonego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze