Wykrycie obecności pewnych związków tłuszczowych w kale skuteczną metodą diagnozy raka jelita grubego

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli, szybki, nieinwazyjny sposób, który mógłby doprowadzić do wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Ultraczuła technologia ma być w stanie zidentyfikować cząsteczki w kale, które oznaczają obecność zmian przedrakowych.

Ten "metaboliczny odcisk palca" pasuje do zmian w ludzkich tkankach nowotworowych okrężnicy i może być to potencjalnie nowe narzędzie diagnostyczne dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w warunkach klinicznych.

Autorami badań był Huber Hill, Michael Williams, Raymond Reeves, Linda Resar z różnych placówek naukowych w USA.

Odkrycia zostały zgłoszone w tym miesiącu i opublikowane w czasopiśmie „Journal of Proteome Research”.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Prawie 1,4 miliona nowych przypadków zdiagnozowano w 2012 roku.  To jest druga najczęstsza przyczyna zgonów związanych z nowotworami w USA

Chociaż wczesne wykrycie nowotworu jest kluczem do skutecznego leczenia, większość badań przesiewowych jest ograniczona do możliwości diagnostyki i łatwości stosowania. Kolonoskopia, na przykład, jest znaną metodą, lecz bardzo kosztowną a więc nieatrakcyjną dla wielu pacjentów.

Jeśli metody byłyby mniej inwazyjne, z pewnością zachęciłoby to ludzi do skorzystania z takich metod. Williams uważa, że więcej osób będzie gotowych na dostarczenie próbki kału niż poddanie się biopsji przez kolonoskopię. Ponadto, kolonoskopia ogranicza się tylko do pewnego obszaru jelita, co może nie wykryć wszystkich zmian rakowych.

Produkty, które sieją spustoszenie w twoich jelitach

Niektóre z nich mogą powodować wzdęcia i niestrawność, a inne o wiele poważniejsze skutki, jak zniszczenie jelit i mikrobiomu przewodu pokarmowego. Czas...

 „Dzięki naszemu nowo odkrytemu badaniu, możliwe będzie zdiagnozowanie raka występującego w całej okrężnicy” – powiedział Williams.

Molekularna identyfikacja raka jelita grubego ma się odbyć dzięki zastosowaniu technologii spektrofotometrii ruchliwości jonów sprzężona z chromatografią cieczową. Podobnych metod używa się do wykrycia narkotyków, czy też materiałów wybuchowych na lotniskach.

Metoda ta mierzy setki metabolitów jednocześnie, takich jak enzymy, tłuszcze, glukoza i aminokwasy.

Naukowcy odkryli, że rak okrężnicy spowodował znaczne zmiany metabolizmu tłuszczu, zwłaszcza lipidów i kwasów tłuszczowych. Nieprawidłowości te jest w stanie wykryć nowy test z próbek kału.

„Obecność lipidów, takich jak lizofosfolipidy jest istotna w rozwoju nowotworów i jest szczególnie związana z rakiem jelita grubego” – informuje Williams.

 Wszystkie te dane są zachęcające dla naukowców do poszukiwania bardziej przyjemnej metody diagnozowania raka jelita grubego we wczesnym stadium choroby.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn nowotworem. Jest również drugim pod względem...

Korzyści z wczesnego wykrycia nowotworu jest wiele. Przede wszystkim ważne jest to, że nowotwór może zostać wykryty przed wystąpieniem przerzutów do innych części ciała. Badania te mają dawać możliwość wykrycia nowotworu tak wcześnie, jak to tylko jest możliwe.

„Ekscytującą częścią badań było zobaczenie różnic w stolcu. Nasze badania mogą prowadzić do powstania nowej, nieinwazyjnej i bardziej kompleksowej metody wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Należy jeszcze wykonać wiele badań, aby metoda ta mogła wejść w życie” – podsumowuje Hill.

Hill informuje także, że sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzenia tych badań diagnostycznych jest już dostępny w sprzedaży.

Natalia Kulik, 11 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...