Trwa ładowanie...

Wykrycie obecności pewnych związków tłuszczowych w kale skuteczną metodą diagnozy raka jelita grubego

Naukowcy z Uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli, szybki, nieinwazyjny sposób, który mógłby doprowadzić do wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Ultraczuła technologia ma być w stanie zidentyfikować cząsteczki w kale, które oznaczają obecność zmian przedrakowych.

Ten "metaboliczny odcisk palca" pasuje do zmian w ludzkich tkankach nowotworowych okrężnicy i może być to potencjalnie nowe narzędzie diagnostyczne dla wczesnego wykrywania raka jelita grubego w warunkach klinicznych.

Opracowano nowe badanie diagnozujące nowotwór jelita grubego we wczesnych stadiach choroby
Opracowano nowe badanie diagnozujące nowotwór jelita grubego we wczesnych stadiach choroby (123RF)

Autorami badań był Huber Hill, Michael Williams, Raymond Reeves, Linda Resar z różnych placówek naukowych w USA.

Odkrycia zostały zgłoszone w tym miesiącu i opublikowane w czasopiśmie „Journal of Proteome Research”.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem na świecie. Prawie 1,4 miliona nowych przypadków zdiagnozowano w 2012 roku.  To jest druga najczęstsza przyczyna zgonów związanych z nowotworami w USA

Chociaż wczesne wykrycie nowotworu jest kluczem do skutecznego leczenia, większość badań przesiewowych jest ograniczona do możliwości diagnostyki i łatwości stosowania. Kolonoskopia, na przykład, jest znaną metodą, lecz bardzo kosztowną a więc nieatrakcyjną dla wielu pacjentów.

Jeśli metody byłyby mniej inwazyjne, z pewnością zachęciłoby to ludzi do skorzystania z takich metod. Williams uważa, że więcej osób będzie gotowych na dostarczenie próbki kału niż poddanie się biopsji przez kolonoskopię. Ponadto, kolonoskopia ogranicza się tylko do pewnego obszaru jelita, co może nie wykryć wszystkich zmian rakowych.

 „Dzięki naszemu nowo odkrytemu badaniu, możliwe będzie zdiagnozowanie raka występującego w całej okrężnicy” – powiedział Williams.

Molekularna identyfikacja raka jelita grubego ma się odbyć dzięki zastosowaniu technologii spektrofotometrii ruchliwości jonów sprzężona z chromatografią cieczową. Podobnych metod używa się do wykrycia narkotyków, czy też materiałów wybuchowych na lotniskach.

Metoda ta mierzy setki metabolitów jednocześnie, takich jak enzymy, tłuszcze, glukoza i aminokwasy.

Naukowcy odkryli, że rak okrężnicy spowodował znaczne zmiany metabolizmu tłuszczu, zwłaszcza lipidów i kwasów tłuszczowych. Nieprawidłowości te jest w stanie wykryć nowy test z próbek kału.

„Obecność lipidów, takich jak lizofosfolipidy jest istotna w rozwoju nowotworów i jest szczególnie związana z rakiem jelita grubego” – informuje Williams.

 Wszystkie te dane są zachęcające dla naukowców do poszukiwania bardziej przyjemnej metody diagnozowania raka jelita grubego we wczesnym stadium choroby.

Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna)
Rak jelita grubego i odbytnicy (prezentacja edukacyjna) [14 zdjęć]

Czym jest rak jelita grubego i odbytnicy? Rak ten jest trzecim najczęściej spotykanym u kobiet i mężczyzn...

zobacz galerię

Korzyści z wczesnego wykrycia nowotworu jest wiele. Przede wszystkim ważne jest to, że nowotwór może zostać wykryty przed wystąpieniem przerzutów do innych części ciała. Badania te mają dawać możliwość wykrycia nowotworu tak wcześnie, jak to tylko jest możliwe.

„Ekscytującą częścią badań było zobaczenie różnic w stolcu. Nasze badania mogą prowadzić do powstania nowej, nieinwazyjnej i bardziej kompleksowej metody wczesnego wykrywania nowotworu jelita grubego. Należy jeszcze wykonać wiele badań, aby metoda ta mogła wejść w życie” – podsumowuje Hill.

Hill informuje także, że sprzęt laboratoryjny niezbędny do przeprowadzenia tych badań diagnostycznych jest już dostępny w sprzedaży.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.