Trwa ładowanie...

Wypadnie włosów po COVID-19. "Dotyka nawet jedną trzecią ozdrowieńców"

Wypadnie włosów po COVID-19. "Dotyka nawet jedną trzecią ozdrowieńców"
Wypadnie włosów po COVID-19. "Dotyka nawet jedną trzecią ozdrowieńców" (Getty Images)

Lekarze alarmują, że przybywa pacjentów, którym po przechorowaniu COVID-19 wypadają włosy. Najczęściej zdarza się to po upływie kilku miesięcy od ustąpienia objawów chorobowych i dotyka nawet jedną trzecią ozdrowieńców. Ekspert wyjaśnia, jak długo może trwać to powikłanie.

spis treści

1. Wypadanie włosów po COVID-19

Badania prowadzone przez dr Natalie Lambert z Indiana University School of Medicine wskazują, że wypadanie włosów znalazło się na 21. miejscu na liście dolegliwości zgłaszanych przez osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem. Problem zgłaszało 27 proc. ankietowanych.

W połowie maja na problem zwrócili uwagę także brytyjscy dermatolodzy. Szacowali, że wypadanie włosów dotykało jednego na czterech pacjentów. Dane uzyskali dzięki z aplikacji King’s College London. Niedawno podobne obserwacje poczyniono także w Polsce.

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa a cukrzyca. Dr Dzieciątkowski odpowiada"

"Po infekcji COVID-19 obserwujemy bardzo gwałtowne, nasilone wypadanie włosów, które pacjenci określają jako wyłażenie włosów garściam. Dotyczy to od jednej trzeciej do jednej czwartej wszystkich ozdrowieńców" - powiedziała PAP prof. Dorota Krasowska, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Lekarka sprecyzowała, że w klinice, w której pracuje, ponad 20 pacjentów (głównie kobiety), zmaga się z problemem intensywnego wypadania włosów po przebytej infekcji COVID-19. Prof. Krasowska zaznaczyła, że choć wypadanie włosów nie jest dolegliwością zagrażającą życiu, to wywołuje negatywne skutki emocjonalne u pacjentów. Pojawia się stres i lęk o całkowitą utratę włosów.

Wypadnie włosów po COVID-19. "Dotyka nawet jedną trzecią ozdrowieńców"
Wypadnie włosów po COVID-19. "Dotyka nawet jedną trzecią ozdrowieńców" (Getty Images)

2. Co jest główną przyczyną wypadania włosów po COVID-19?

Lekarze twierdzą, że wypadanie włosów po COVID-19 to tzw. łysienie telogenowe. Występuje ono, gdy dana osoba chwilowo doświadcza utraty włosów. Zwykle ma to miejsce, gdy pacjent niedawno doświadczył stresującej sytuacji, ciężkiej choroby, dużej utraty wagi lub silnej gorączki.

- Faktycznie jest tak, że spora część moich pacjentów to ozdrowieńcy. Jest sporo publikacji, które mówią o stresie, który wywołuje infekcja. Proszę mi wierzyć, że włosy są katalizatorem stresu. Wystarczy kilka dni, aby zaczęły wypadać. Nie bez znaczenia są również hormony, na które wpływa SARS-CoV-2 - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Grzegorz Kozidra, trycholog.

Lekarz uspokaja, że wypadanie włosów po COVID-19 nie ma charakteru trwałego. Przypadłość zazwyczaj utrzymuje się od miesiąca do pół roku od wystąpienia pierwszych objawów COVID-19.

- Pacjentki i pacjenci, bo trzeba zaznaczyć wyraźnie, że panowie też doświadczają wypadania włosów, choć orientują się później od pań, często nie wiążą wypadania włosów z COVID-19. Od ponad pół roku zadaje pacjentom pytanie, czy chorowali. Czuję się jednak w obowiązku wszystkich państwa uspokoić. Zdecydowana większość, po kilku miesiącach odzyskuje swoje włosy - podsumowuje trycholog.

3. Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Dermatolodzy od kilku lat z powodzeniem leczą wypadanie włosów. Jedną ze skuteczniejszych metod jest terapia z wykorzystaniem lasera o niskiej energii. Zabieg polega na naświetlaniu skóry głowy specjalną lampą, która emituje światło czerwone. Nie jest to terapia bolesna, ani inwazyjna.

Fale światła czerwonego docierają nawet do 6 mm w głąb skóry, gdzie są zlokalizowane mieszki włosowe. Zabieg umożliwia nasilenie procesów metabolicznych w komórce, zadaniem których jest pobudzenie, regenerację oraz ukrwienie mieszka włosowego.

Aby terapia przyniosła oczekiwane efekty, powinna być przeprowadzona seriami. Ilość serii ustalana jest indywidualnie.

Dobrze sprawdzą się także tradycyjne metody takie jak delikatny masaż i wcierki na porost włosów. Znaczenie ma również odpowiednia dieta. Najlepiej, aby była bogata w warzywa i owoce, dzięki którym dostarczymy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze