Trwa ładowanie...

Jakie są nowe objawy koronawirusa? Badania wykazały ponad 50 oznak zakażenia SARS-CoV-2

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi postanowili przeprowadzić badania wśród osób, które przeszły COVID-19. Chcą w ten sposób ustalić, jakie objawy wywołuje zakażenie koronawirusem. Jak się okazuje, to już nie tylko kaszel, gorączka czy utrata węchu. Do tej pory udało się ustalić ponad 50 nowych objawów. Czy zatem uda się zaktualizować ich listę?

Zobacz film: "Jędrychowski o problemach z fałszywymi zaświadczeniami o szczepieniu"

spis treści

1. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

W niedzielę 7 lutego resort zdrowia opublikował nowy raport, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby 4 728 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków zakażenia odnotowano w województwach: mazowieckim (744), pomorskim (554), wielkopolskim (484), śląskim (393) i kujawsko-pomorskim (381).

Z powodu COVID-19 zmarły 33 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 60 osób.

2. Lista objawów koronawirusa

Zespół Zakładu Medycyny Rodzinnej na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, pod kierownictwem prof. Przemysława Kardasa, stworzył ankietę dla osób, które chorowały na COVID-19. Autorzy badań chcieli się dowiedzieć, jakie objawy towarzyszyły zakażeniu, czy były to klasyczne objawy (wysoka gorączka, kaszel, duszności, ból w mięśniach) czy symptomy nietypowe np. "covidowe palce".

"Jak wynika z doświadczenia lekarzy, choroba COVID-19 manifestuje się w bardzo różnorodny sposób. U jednych to tylko katar i ból głowy, u innych brak węchu i smaku, u jeszcze innych męczący kaszel i duszność. Obecnie zidentyfikowano ponad 50 objawów, które prezentują pacjenci zakażeni koronawirusem, nie do końca jednak wiadomo, które z nich występują najczęściej, a także co wpływa na wystąpienie duszności i osłabienia u jednych, a braku tych objawów u innych" – czytamy w badaniu.

Weź udział w badaniu, wypełnij ankietę http://objawycovid.pl/ Jak wynika z doświadczenia lekarzy choroba COVID-19...

Opublikowany przez Uniwersytet Medyczny w Łodzi Poniedziałek, 11 stycznia 2021

Badanie ma na celu zebranie informacji na temat objawów zakażenia koronawirusem. Zaktualizowanie takiej listy pozwoli na przeprowadzenie skutecznej diagnostyki, przez co lekarze będą mogli szybciej rozpoznać, czy doszło do zakażenia SARS-CoV-2.

W anonimowej ankiecie wzięło już udział ponad 600 osób. Wśród najczęściej pojawiających się objawów pojawiał się światłowstręt, ból gardła, a nawet ból zębów. Ankietowani wskazywali również na suchość w nosie, brak apetytu, wzmożone pragnienie, nadwrażliwość na dotyk, a także omdlenia, wypadanie włosów, swędzenie skóry, szumy w uszach czy przenikliwe zimno.

3. Czy lista objawów powinna być zaktualizowana?

Dr Paweł Grzesiowski, immunolog, doradca Naczelnej Rady Lekarskiej, podkreśla, że pacjenci sygnalizują mnóstwo różnych nietypowych dolegliwości towarzyszących zakażeniu.

- Katalog objawów COVID-19 jest tak szeroki, że właściwie przestałem reagować zaskoczeniem na jakikolwiek symptom - przyznaje. - Dość często powtarzają się też kwestie zapachowe. Nie tyle utrata węchu, co odczuwanie jednego zapachu przez cały czas. Pacjenci twierdzą, że wszystko im pachnie np. kwasem. To są tzw. omamy węchowe. Katalog objawów nietypowych jest nieskończony.

W rozmowie z WP abcZdrowie dr Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przyznał, że w tej chwili nie można scharakteryzować żadnego zespołu objawów, które byłyby typowe wyłącznie dla koronawirusa.

- Problem polega na tym, że te podstawowe objawy, o których mówiono rok temu (m.in. gorączka, kaszel oraz utrata zmysłów smaku i węchu), są od co najmniej pół roku nieaktualne, albo średnioaktualne. Ten wirus jest takim kameleonem, że po prostu boli głowa. Często u osób w obrębie jednej rodziny powoduje zupełnie inne objawy - mówi dr Dzieciątkowski.

Do tej pory podejrzewając zakażenie koronawirusem, obserwowaliśmy siebie pod kątem wysokiej gorączki, kaszlu i zaniku zmysłów.

Jakie dolegliwości teraz powinny być alarmujące? Na co zwracać uwagę?

- Na wszystko. Stosunkowo u osób dorosłych zdarzają się najrzadziej objawy ze strony układu pokarmowego, które są stwierdzane dosyć często u dzieci - mówi dr Tomasz Dzieciątkowski. - Najprawdopodobniej będą występowały objawy ze strony układu oddechowego, bo w pierwszej kolejności koronawirus wnika przez drogi oddechowe. Jednak może być też sytuacja tego typu, że będą te słynne zaniki smaku i węchu, a później coś się rozwinie. Ale co? To akurat jest loteria.

Skoro nowych objawów przybywa, to jakie są obecnie wskazania do przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa? Jedynie te trzy podstawowe, czy jeśli jest np. gorączka, światłowstręt i covidowe palce to również zostaniemy skierowani na test?

- Kaszel, gorączka, zanik smaku i węchu to są jak najbardziej poważne objawy – mówi dr Dzieciątkowski. - Przeciętny Kowalski żyjący w dobie COVID-u w pierwszej kolejności oczywiście powinien zgłosić się na teleporadę. Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, a później zadecyduje, co robić.

Czy lista podstawowych objawów zakażenia SARS-CoV-2, choroby COVID-19 i ewentualnych powikłań, powinna być zaktualizowana?

- Nikt tego nie zrobi. Bardzo bym chciał to zrobić, moi koledzy klinicyści też. Natomiast objawy opisywane od października czy listopada są tak różne, że często naprawdę nie wiadomo, czy to koronawirus je wywołuje, czy coś innego - mówi. - Zdarzają się w tej chwili opisy przypadków neurologicznych pod postacią mgły mózgowej, zaników pamięci itd. w przebiegu COVID-19, a nie na samym początku, ale to nigdy wcześniej nie było opisane. Nie jestem w stanie wiarygodnie i miarodajnie odpowiedzieć na to pytanie, przy czym mówiąc szczerze, chyba nikt nie jest.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.