Trwa ładowanie...

Wyrwanie ósemki – jak się odbywa, wyrywanie, zabieg, profilaktyka

Na wielu forach internetowych znajdziemy opnie pacjentów, którzy wyrywanie ósemek mają za sobą. Niestety w większości, nie są to pozytywne opinie. Większość ludzi uskarża się na ogromny ból podczas i tuż po wyrywaniu, a także liczne komplikacje podczas zabiegu. Jaka jest prawda? Czy wyrywanie ósemek jest aż tak bolesne i niebezpieczne, jak mówi większość opinii publicznej?

spis treści

1. Wyrywanie ósemki – jak się odbywa?

Ostatnie zęby, czyli potoczne „ósemki”, nazywają się także „zębami mądrości”, ponieważ rosną wtedy kiedy człowiek jest już dorosły i mogą rosnąć bardzo długo, etapami. Zęby mądrości często wraz ze wzrostem przysparzają wielu problemów, czasami ciężko się im wyrżnąć z powodu braku miejsca, a często ból jest bardzo przenikliwy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Ósemki są ostatnimi zębami, dlatego bardzo trudno jest się do nich dostać, w związku z tym to na nich może tworzyć się próchnica, która przechodzi na kolejne zęby i powoduje choroby.

2. Wyrywanie ósemki – wyrywanie

Wyrywanie ósemek jest kwestią indywidualną każdego człowieka, jeżeli zęby nie przeszkadzają, nie utrudniają codziennych czynności, ich wyrywanie jest zbędne. U niektórych osób dostanie się do ósemek powoduje trudności, dlatego często gromadzi się na nich bród, który powoduje próchnicę. Próchnica rozwija się szybko, tworząc poważne choroby zębów, przy których konieczne jest bolesne leczenie kanałowe.

Leczenie kanałowo ostatnich zębów również jest utrudnione. Bardzo często pod ósemkami tworzy się zapalenie, dlatego takie osoby powinny jak najszybciej zgłosić się do stomatologa w celu dalszego leczenia.

3. Wyrywanie ósemki – zabieg

Wyrywanie ósemki jest szybkim zabiegiem, trwającym około godziny. Zabieg bardzo często wykonywany jest pod pełną narkozą pacjenta. Stomatolog przeprowadzający zabieg powinien mieć na ząb ogląd tomograficzny, dlatego wcześniej należy wykonać takie badanie. Stomatolodzy w trakcie usuwania ósemek korzystają z mikroskopów, aby mieć pewność, że zabieg będzie przebiegał prawidłowo. Po wyrwaniu zęba rana jest dokładnie oczyszczana i dezynfekowana. Lekarz często decyduje się na założenie szwów, dzięki którym rana szybciej się zasklepia.

Domowe sposoby na ból zęba - osolona woda, guma do żucia, olejek goździkowy, lód, pasta do wrażliwych zębów, ocet i pieprz, miesznka imbiru i pieprzu cayenne, woda utleniona, akupresura
Domowe sposoby na ból zęba - osolona woda, guma do żucia, olejek goździkowy, lód, pasta do wrażliwych zębów, ocet i pieprz, miesznka imbiru i pieprzu cayenne, woda utleniona, akupresura [9 zdjęć]

Łyżeczka soli rozpuszczona w filiżance wrzącej wody stanowi doskonały, domowy sposób na ból zęba, czyli

zobacz galerię

4. Wyrywanie ósemki - profilaktyka

Po zabiegu wyrwania ósemki lekarz dokładnie poinformuje pacjenta, jak należy dbać o ranę. Dwie godziny po zabiegu nie wolna nic jeść, czasami ten czas może się znacznie przedłużyć. Żeby uśmierzyć nieco ból, warto przykładać do policzków zimne okłady. Pacjent powinien przez kilka dni stosować odpowiednią dietę, aby rana nie zaczęła boleć. Najlepiej jest wykluczyć spożywanie napojów kofeinowych, nie palić papierosów, a także odstawić alkohol i słodycze. Dobrym wyborem będzie spożywanie miękkich produktów, w postaci zupek, jogurtów czy przecierów. Jeżeli spożywamy zupy to powinny być one w temperaturze pokojowej, aby nie uszkodzić dziąsła. Zęby można umyć dopiero dzień po zabiegu, oczywiście bardzo delikatnie.

Musisz to wiedzieć

Wyrywanie ósemek jest trudniejszym zabiegiem, niż wyrywanie zwykłego zęba. Jednak, aby rana goiła się prawidłowo, należy przestrzegać prawidłowej higieny tuż po wyrywaniu zęba, a unikniemy możliwych komplikacji. Nie warto sugerować się opiniamii innych na temat wyrywania ósemek, ponieważ każdy człowiek ma inny próg bólu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Wyrwanie ósemki – jak się odbywa, wyrywanie, zabieg, profilaktyka
Wyrwanie ósemki – jak się odbywa, wyrywanie, zabieg, profilaktyka
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza