Trwa ładowanie...

Wyrywkowe testy na lotnisku dały wynik pozytywny u jednej z osób. Pasażerowie samolotu zmuszeni do kwarantanny

Hiszpańskie media informują o sytuacji, która miała miejsce w samolocie lecącym z Madrytu do Vigo. U jednego z pasażerów wykryto koronawirusa. Ze względu na to, że na pokładzie nie przestrzegano wymogów dystansowania społecznego, część pasażerów trafiła na przymusową kwarantannę.

Zobacz film: "Hiszpania. Teraz to inny świat. Polka z Barcelony: czuję się jak w filmie science fiction"

1. Zasady dystansowania społecznego

Przymusowa kwarantanna związana jest z tym, że test przeprowadzony u jednego z pasażerów samolotu dał wynik pozytywny. Po tym, jak badanie wykazało infekcję wirusem SARS-CoV-2 hiszpańskie władze postanowiły podjąć zdecydowane kroki. Nie tylko pacjent trafił na obserwację.

Według ustaleń hiszpańskich mediów, na pokładzie samolotu nie obowiązywały zasady dystansowania społecznego. Wszystkie miejsca w samolocie były zajęte. W związku z tym postanowiono, że kwarantanną zostaną objęci również inni pasażerowie samolotu. Przymusowe zamknięcie czeka teraz wszystkie osoby siedzące 2 m od zarażonego pasażera. Łącznie jest to 12 osób.

Hiszpanie obawiają się strat związanych z zamrożonym na początku roku ruchem turystycznym (123rf)
Hiszpanie obawiają się strat związanych z zamrożonym na początku roku ruchem turystycznym (123rf)

2. Koronawirus a latanie samolotem

To nie pierwszy taki przypadek w Hiszpanii. W czerwcu podobną procedurę zastosowano wobec 14 osób, które znajdowały się na pokładzie samolotu lecącego z Madrytu na Wyspy Kanaryjskie.

Lecąc samolotem, należy pamiętać, że jeśli przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa (do których już powinniśmy się przyzwyczaić) to ryzyko zarażenia się koronawirusem w samolocie nie jest zbyt duże.

Powinniśmy zatem pamiętać o dystansie, minimum 2 metry od współpasażerów, częstym myciu dłoni, a także podróżowaniu wyłącznie z zasłoniętymi ustami i nosem. Okazuje się, że kolejnym sposobem na uniknięcie zarażenia może być wybór odpowiedniego siedzenia.

Amerykańskie wydanie portalu Business Insider podaje, że najlepszym wyborem w samolocie jest teraz siedzenie najbliżej okna. Przy obecnym reżimie sanitarnym pozostaje nam wybór między siedzeniem przy korytarzu a tym przy oknie.

Nawet jeśli linia lotnicza, którą podróżujemy, nie stosuje dodatkowych zabezpieczeń, na przykład plastikowych kurtyn oddzielających siedzenia, w najgorszym przypadku jesteśmy oddaleni od pasażerów wchodzących na pokład o metr.

3. Wakacje w Hiszpanii

Choć Hiszpania jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych koronawirusem w Europie, to władze zniosły już znaczną część obostrzeń. Stan alarmowy obowiązujący na terytorium Królestwa Hiszpanii został zniesiony o północy, 21 czerwca 2020 roku. Normy obowiązującej tzw. "nowej normalności" regulują wytyczne ujęte w dekrecie królewskim przyjętym przez hiszpański rząd 9 czerwca 2020 roku.

Wyjeżdżając do Hiszpanii, pamiętajmy, żeby podczas wyjazdu mieć ze sobą kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego korzystania z opieki medycznej w kraju, w którym się aktualnie znajdujemy. Wyrobienie karty jest bezpłatne, przysługuje ona wszystkim ubezpieczonym w ramach NFZ. Regulamin programu mówi o dostępie do niezbędnej pomocy medycznej, która obejmuje nagłe zachorowania oraz niespodziewane pogorszenie stanu zdrowia. Polskim pacjentom przysługują takie same prawa, jakie obowiązują inne osoby ubezpieczone w danym państwie.

Publiczna opieka zdrowotna w Hiszpanii jest bezpłatna, również dla turystów legitymujący się EKUZ. Dokument ten nie jest honorowany w prywatnych gabinetach i klinikach.

Przed wyjazdem warto pomyśleć też o dodatkowym ubezpieczeniu, które w razie sytuacji awaryjnej pokryje koszty leczenia w szerszym zakresie. Warto też sprawdzić w biurze podróży albo u przewoźnika, jak wygląda kwestia ewentualnego przełożenia terminu powrotu z wakacji z przyczyn niezależnych od nas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.