Trwa ładowanie...

Wystarczy jedna dawka szczepionki Johnson&Johson? Obiecujące rezultaty badań

Obiecujące rezultaty badań nad szczepionką firmy Johnson&Johnson
Obiecujące rezultaty badań nad szczepionką firmy Johnson&Johnson (123 rf)

Wstępne badania dotyczące rezultatów podania szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson & Johnson są obiecujące. Preparat wywołał długotrwałą odpowiedź immunologiczną już po podaniu jednej dawki, co pozwala z optymizmem myśleć o wdrożeniu szczepionki na rynek.

spis treści

1. Wystarczy jedna dawka?

Jak wynika z raportu, w ciągu 29 dni po otrzymaniu zastrzyku, ponad 90 proc. uczestników wytworzyło białka odpornościowe, zwane przeciwciałami neutralizującymi. Wszyscy uczestnicy wytworzyli je w ciągu 57 dni. Odpowiedź immunologiczna trwała przez pełne 71 dni badania.

- Szczepionka jednorazowa generuje więcej przeciwciał neutralizujących niż pojedyncza dawka innej czołowej szczepionki COVID-19 [Pfizer czy Moderna - przyp.red.], które podaje się schematem dwudawkowym - powiedział w jednym z wywiadów Paul Stoffels, dyrektor naukowy J&J

Zobacz film: "Groźny wypadek unieruchomił chłopca na rok"

Jak poinformował New England Journal of Medicine, tymczasowe wyniki dotyczą pierwszej fazy badań, w której udział wzięło 805 uczestników w wieku 18 lat i starszych. Postępy firmy J&J są bacznie obserwowane przez czołowych ekspertów chorób zakaźnych. Szczepionka ta ma bowiem potencjał, aby stać się pierwszą, która może skutecznie chronić ludzi przed COVID-19 już po jednym podaniu i jednocześnie znacznie ułatwić masowe szczepienia.

Końcowy etap badań nad preparatem J&J ma przypaść na początek przyszłego miesiąca. Zaszczepionych zostanie 45 000 ochotników. Pełne dane dotyczące skuteczności szczepionki powinniśmy poznać w marcu. Preparat powinien wejść na rynek już w kwietniu.

Obiecujące rezultaty badań nad szczepionką firmy Johnson&Johnson
Obiecujące rezultaty badań nad szczepionką firmy Johnson&Johnson (123 rf)

2. Jaka będzie skuteczność preparatu J&J?

Jak informuje szef amerykańskiego programu szczepień na COVID-19 dr Moncef Slaoui jednorazowe podanie preparatu J&J ma zapewnić 80/85-procentową skuteczność.

Eksperci twierdzą, że jednorazowa szczepionka Johnson&Johnson ma dwie główne zalety: łatwość dystrybucji i podawania. Szczepionki firm Moderna, AstraZeneca i Pfizer-BioNTech wymagają dwóch zastrzyków, co oznacza wielokrotne wysyłki i wizyty w klinice. W odróżnieniu od szczepionek Moderny i Pfizera, które muszą być zamrożone, preparat J&J można przechowywać w lodówce przez trzy miesiące.

Badanie opublikowane w środę wykazało również, że druga dawka zastrzyku J&J, podana dwa miesiące później, doprowadziła do trzykrotnego wzrostu przeciwciał neutralizujących.

3. Z czego zrobiona jest szczepionka J&J?

Szczepionka J&J jest zrobiona z adenowirusa, który został zmodyfikowany tak, aby tworzył kopie białka wypustowego koronawirusa, wspomagające dostanie się do komórek. Chociaż zmieniony wirus nie może replikować się u ludzi, wywołuje odpowiedź immunologiczną, która przygotowuje organizm do rzeczywistej infekcji COVID-19.

Ten rodzaj szczepionki został opracowany we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Harvarda, którzy spędzili lata, pracując nad platformą adenowirusów. Adenowirusy są wykorzystywane także w szczepionce J&J przeciwko Eboli, trwają także badania nad jej skutecznością w schorzeniach tj. Zika, RSV i HIV.

Raport NEJM wykazał, że szczepionka była dobrze tolerowana przez uczestników badania. Nie było różnicy w odpowiedzi immunologicznej u młodszych uczestników i osób starszych. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi były gorączka, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i ból w miejscu wstrzyknięcia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze