Trwa ładowanie...

Wystosowała "apel do młodych Polaków". Znana lekarka zawieszona

 Karolina Rozmus
21.11.2022 16:33
Dr Dorota Sienkiewicz przez rok nie będzie mogła pracować jako lekarz
Dr Dorota Sienkiewicz przez rok nie będzie mogła pracować jako lekarz (Getty Images)

Antyszczepionkowcy prężnie działali w czasie pandemii COVID, siejąc dezinformację. Niestety w ich szeregach byli także lekarze, w tym dr Dorota Sienkiewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Właśnie Sąd Lekarski odebrał lekarce prawo wykonywania zawodu na rok.

spis treści

1. Dr Sienkiewicz bez prawa wykonywania zawodu

Prof. dr hab. Krzysztof Pyrć za pośrednictwem Twittera poinformował o zawieszeniu prawa do wykonywania obowiązków zawodowych dr Dorocie Sienkiewicz. Tę informację skomentował krótką frazą – "step by step", odnosząc się do nieustającej walki z siejącymi dezinformację antyszczepionkowcami.

Decyzja zapadła przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Białymstoku 14 listopada za publikację materiału "Apel do młodych Polaków". Lekarka, występując w nagraniu jako "matka, a wkrótce i babcia" oraz lekarz pediatra, wystosowała ostrzeżenie przed szczepionką przeciw COVID-19.

Wyszła od szokującego twierdzenia, że infekcja wywołana SARS-CoV-2 "podobna jest do innych przeziębień, które na pewno mieliście w swoim życiu nie raz. Wirus niesie niewielkie ryzyko, zwłaszcza dla młodych ludzi, dzieci". Mówiła, że w tej grupie osób zagrożenie dla życia jest "jak jeden do miliona", a w przypadku hospitalizacji lekarze potrafią wyleczyć infekcję u dzieci i młodzieży.

Zobacz film: "Szczepienie niemowlaków przeciw COVID-19. Lekarz o efektach"

W kontrowersyjnym nagraniu lekarka nazywa też szczepionkę "szczypawką" i mówi, że szczepienia prowadzą do ciężkich powikłań.

W innych wystąpieniach publicznych, w tym w rozmowie na antenie radia WNET, lekarka powielała także inne fałszywe plotki krążące od początku pandemii, czyli tzw. fake newsy. Wypowiadała się wówczas m.in. o tym, że "sam twórca testów PCR zdyskwalifikował je do celów" diagnostycznych, czy że w Polsce "nie ma praktycznie systemu rejestracji Niepożądanych Odczynów Poszczepiennych". Żadne z tych twierdzeń nie jest prawdziwe.

Niespełna czterominutowy apel, jak i inne wypowiedzi lekarki, stoją w kontrze z ówczesnymi, jak i aktualnymi wynikami badań światowych, zgodnie z którymi szczepionki są bezpieczne, chronią przed powikłaniami po COVID-19, zapobiegają hospitalizacji, a także zmniejszają ryzyko zgonu.

2. PSNLiN murem za lekarką

O decyzji Sądu Lekarskiego w Białymstoku informuje także Polskie Stowarzyszenie Niezależnych Lekarzy i Naukowców, na czele którego w maju 2021 roku stanęła dr Sienkiewicz. PSNLiN to grupa, którą współtworzą m.in. lekarze-antyszczepionkowcy, którzy solidaryzują się z białostocką pediatrą.

Na swojej witrynie PSNLiN zarzuca składowi sędziowskiemu, że podczas posiedzenia "naruszali prawo" i nie odnosili się do argumentów obrońcy mec. Arkadiusza Teteli ani dr Doroty Sienkiewicz.

Dr Sienkiewicz pracowała w klinice rehabilitacji Białostockiego Uniwersytetu Medycznego, jednocześnie nie kryjąc się ze swoimi poglądami. Budziło to duży sprzeciw środowiska medycznego, które nie zgadzało się z poglądami dr Sienkiewicz. Pod koniec ubiegłego roku rzecznik prasowy BUM, Marcin Tomkiel w rozmowie z WP abcZdrowie przyznał, że Izba Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie lekarskiej (NIL) prowadzi postępowanie w sprawie lekarki i że środowisko pracowników uczelni odcina się od kontrowersyjnych tez ich koleżanki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze