Trwa ładowanie...

Niektórzy lekarze apelują do młodych, żeby się nie szczepili. "Ci ludzie wyrządzają ogromną szkodę"

Fundacja lekarzy-antyszczepionkowców znowu sieje teorie spiskowe. Tym razem apeluje do młodych Polaków, aby się nie szczepili, ponieważ "COVID-19 jest jak przeziębienie". - Wypisują głupoty - mówi wprost prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB. Kłopot w tym, że prezeską fundacji jest dr Dorota Sienkiewicz, pracownik Białostockiego Uniwersytetu Medycznego.

spis treści

1. Zniechęcają młodych do szczepień

"Słyszycie zewsząd, jak niebezpieczna jest najbardziej popularna obecnie choroba. Ale mam dla was dobrą wiadomość: to nie jest prawda. Choroba ta jest podobna do innych przeziębień, które na pewno mieliście w swoim życiu nie raz" - tak brzmi początek wideooświadczenia Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców, które z kartki odczytuje dr Dorota Sienkiewicz.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
dr Dorota Sienkiewicz
dr Dorota Sienkiewicz (PSNLiN)

Postać dr Sienkiewicz budzi ogromne emocje w środowisku lekarskim. W maju w 2021 roku stanęła ona na czele nowo stworzonego stowarzyszenia, które połączyło lekarzy-antyszczepionkowców.

Prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB oraz podlaska konsultant ds. epidemiologii nie przebiera w słowach.

- Wypisują głupoty. Czy ktoś widział, żeby zwykłe przeziębienie było leczone za pomocą tlenu? COVID-19 powoduje masywne zapalenie płuc, którego prowadzi do inwalidztwa oddechowego. Oprócz tego codziennie liczby zgonów mówią same za siebie. Od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło 90 tys. osób w Polsce - mówi prof. Zajkowska.

Dla porównania w sezonie 2018/2019, który uchodzi za najcięższy od dekady, odnotowano 150 zgonów z powodu grypy, a przypadków zakażeń było ponad 3,7 mln.

Jak zaznacza prof. Zajkowska, wcześniej fundacja dr Sienkiewicz wysłała apel do wszystkich dyrektorów szkół.

- Teraz straszą młodych ludzi, żeby się nie szczepili. Ci ludzie wyrządzają ogromną szkodę, ponieważ sieją nieufność do szczepień, a przy tym nie ponoszą żadnych konsekwencji - mówi prof. Zajkowska.

## Uczelnia jest bezsilna

Kłopot w tym, że dr Sienkiewicz jest pracownikiem Białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Choć od początku pandemii publicznie negowała zagrożenie, jakie stanowi SARS-CoV-2, uczelnia nie przerwała z nią współpracy.

- Dr Sienkiewicz cały czas jest pracownikiem uczelni, pracuje w klinice rehabilitacji - potwierdza Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy BUM. - Nie mamy możliwości dyscyplinarnego zwolnienia dr Sienkiewicz ze względu na jej poglądy. W Polsce obowiązuje wolność słowa. Natomiast jako uczelnia tych poglądów nie popieramy, ponieważ nie są one zgodne z aktualną wiedzą medyczną - dodaje.

Jak podkreślił Tomkiel, Izba Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie lekarskiej (NIL) cały czas prowadzi postępowanie w sprawie działalności dr Sienkiewicz.

- Dopiero postanowienie NIL może posłużyć nam za podstawą do dalszego postępowania - mówi Tomkiel.

Dr Sienkiewicz nie jest jedynym lekarzem-antyszczepionkowcem na BUM. Podobne poglądy podziela również prof. Ryszard Rutkowski, lekarz chorób wewnętrznych i alergolog.

2. Czwarta fala a dzieci

12 grudnia w Polsce rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w grupie 5-11 lat. Pediatrzy i zakaźnicy apelują do rodziców, aby nie marginalizowali zagrożenia, jakie dla dzieci stanowi COVID-19.

Widać to zwłaszcza podczas czwartej fali epidemii koronawirusa.

- Dużo więcej dzieci choruje, to nie ulega wątpliwości – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. - Mamy na oddziele dzieci w różnym wieku. Od noworodków – dosłownie kilkugodzinnych – do niemal 18-letnich. To są dzieci zarówno z obciążeniami, jak i wolne od nich, zupełnie dotychczas zdrowe, które chorują na COVID-19 bardzo ciężko – przyznaje dr Stopyra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza