Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Niektórzy lekarze apelują do młodych, żeby się nie szczepili. "Ci ludzie wyrządzają ogromną szkodę"

Fundacja lekarzy-antyszczepionkowców znowu sieje teorie spiskowe. Tym razem apeluje do młodych Polaków, aby się nie szczepili, ponieważ "COVID-19 jest jak przeziębienie". - Wypisują głupoty - mówi wprost prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB. Kłopot w tym, że prezeską fundacji jest dr Dorota Sienkiewicz, pracownik Białostockiego Uniwersytetu Medycznego.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"

spis treści

1. Zniechęcają młodych do szczepień

"Słyszycie zewsząd, jak niebezpieczna jest najbardziej popularna obecnie choroba. Ale mam dla was dobrą wiadomość: to nie jest prawda. Choroba ta jest podobna do innych przeziębień, które na pewno mieliście w swoim życiu nie raz" - tak brzmi początek wideooświadczenia Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców, które z kartki odczytuje dr Dorota Sienkiewicz.

dr Dorota Sienkiewicz
dr Dorota Sienkiewicz (PSNLiN)

Postać dr Sienkiewicz budzi ogromne emocje w środowisku lekarskim. W maju w 2021 roku stanęła ona na czele nowo stworzonego stowarzyszenia, które połączyło lekarzy-antyszczepionkowców.

Prof. Joanna Zajkowska z kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB oraz podlaska konsultant ds. epidemiologii nie przebiera w słowach.

- Wypisują głupoty. Czy ktoś widział, żeby zwykłe przeziębienie było leczone za pomocą tlenu? COVID-19 powoduje masywne zapalenie płuc, którego prowadzi do inwalidztwa oddechowego. Oprócz tego codziennie liczby zgonów mówią same za siebie. Od początku pandemii z powodu COVID-19 zmarło 90 tys. osób w Polsce - mówi prof. Zajkowska.

Dla porównania w sezonie 2018/2019, który uchodzi za najcięższy od dekady, odnotowano 150 zgonów z powodu grypy, a przypadków zakażeń było ponad 3,7 mln.

Jak zaznacza prof. Zajkowska, wcześniej fundacja dr Sienkiewicz wysłała apel do wszystkich dyrektorów szkół.

- Teraz straszą młodych ludzi, żeby się nie szczepili. Ci ludzie wyrządzają ogromną szkodę, ponieważ sieją nieufność do szczepień, a przy tym nie ponoszą żadnych konsekwencji - mówi prof. Zajkowska.

## Uczelnia jest bezsilna

Kłopot w tym, że dr Sienkiewicz jest pracownikiem Białostockiego Uniwersytetu Medycznego. Choć od początku pandemii publicznie negowała zagrożenie, jakie stanowi SARS-CoV-2, uczelnia nie przerwała z nią współpracy.

- Dr Sienkiewicz cały czas jest pracownikiem uczelni, pracuje w klinice rehabilitacji - potwierdza Marcin Tomkiel, rzecznik prasowy BUM. - Nie mamy możliwości dyscyplinarnego zwolnienia dr Sienkiewicz ze względu na jej poglądy. W Polsce obowiązuje wolność słowa. Natomiast jako uczelnia tych poglądów nie popieramy, ponieważ nie są one zgodne z aktualną wiedzą medyczną - dodaje.

Jak podkreślił Tomkiel, Izba Odpowiedzialności Zawodowej przy Naczelnej Izbie lekarskiej (NIL) cały czas prowadzi postępowanie w sprawie działalności dr Sienkiewicz.

- Dopiero postanowienie NIL może posłużyć nam za podstawą do dalszego postępowania - mówi Tomkiel.

Dr Sienkiewicz nie jest jedynym lekarzem-antyszczepionkowcem na BUM. Podobne poglądy podziela również prof. Ryszard Rutkowski, lekarz chorób wewnętrznych i alergolog.

2. Czwarta fala a dzieci

12 grudnia w Polsce rozpoczęły się zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w grupie 5-11 lat. Pediatrzy i zakaźnicy apelują do rodziców, aby nie marginalizowali zagrożenia, jakie dla dzieci stanowi COVID-19.

Widać to zwłaszcza podczas czwartej fali epidemii koronawirusa.

- Dużo więcej dzieci choruje, to nie ulega wątpliwości – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie. - Mamy na oddziele dzieci w różnym wieku. Od noworodków – dosłownie kilkugodzinnych – do niemal 18-letnich. To są dzieci zarówno z obciążeniami, jak i wolne od nich, zupełnie dotychczas zdrowe, które chorują na COVID-19 bardzo ciężko – przyznaje dr Stopyra.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza