Trwa ładowanie...

Tylko 40 tys. nastolatków zgłosiło się na szczepienie przeciw COVID-19. Prof. Zajkowska: Trzeba dotrzeć do młodzieży (WIDEO)

Avatar placeholder
17.05.2021 19:23

17 maja ruszyła rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla 16- i 17-latków. Nowością w przypadku osób niepełnoletnich jest wymóg podpisanego przez opiekuna ustawowego oświadczenia ze zgodą na wykonanie szczepienia.

Wcześniej Europejska Agencja leków oceniła, że prepart firmy Pfizer jest bezpieczny i może być podawany osobom w wieku 16 i 17 lat. Jednak czy szczepionka przeciw COVID-19 będzie równie skuteczna u nastolatków jak w przypadku osób dorosłych?

- Oczywiście, że tak - mówi krótko prof. Joanna Zajkowska, zastępca kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku, która była gościem programu WP "Newsroom".

Zdaniem ekspertki, jeśli szczepionka została dopuszczona do stosowania i spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa, to będzie również skuteczna w przypadku młodzieży.

- Zwłaszcza biorąc pod uwagę, że młodzi ludzie generalnie skuteczniej reagują na szczepionki, ponieważ ich układy immunologiczne są w okresie największej wydolności - powiedziała prof. Zajkowska.

Jak poinformował Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19, do tej pory na szczepienie przeciw COVID-19 zgłosiło się nieco ponad 40 tys. nastolatków, co nie jest dużą grupą.

- Myślę, że jest to dopiero początek akcji szczepień wśród nastolatków i liczę, że ta grupa chętnych zdecydowanie się zwiększy - mówiła prof. Zajkowska. - Myślę też, że duży wpływ ma otoczenie oraz rówieśnicy, w związku z tym jeśli zapanuje moda na szczepienie, to liczba zainteresowanych wzrośnie - dodała.

Według ekspertki ten czas, zanim się zgłoszą kolejne osoby, trzeba wykorzystać na przekonanie pozostałych. Trzeba to zrobić, używając argumentów, skierowanych konkretnie do tej grupy pacjentów.

- Trzeba tłumaczyć, że dzięki szczepieniom nastolatki będą mogły wrócić do szkoły oraz swoich normalnych zajęć i aktywności, że będą bezpieczni dla swoich rodziców i krewnych, którzy nie mogą się zaszczepić. Trzeba o tym mówić jak najwięcej i jak najczęściej - podkreśliła prof. Joanna Zajkowska.

Dowiedz się więcej z WIDEO.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze