Trwa ładowanie...

Wyższe ryzyko udaru w młodym wieku. Ta grupa krwi jest szczególnie narażona

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 12.10.2024 11:06
Grupa krwi wpływa na ryzyko udaru
Grupa krwi wpływa na ryzyko udaru (Getty Images)

Grupa krwi może wpływać na ryzyko wczesnego udaru. Choć naukowcy nie znaleźli jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się dzieje, może mieć to związek z krzepnięciem krwi.

spis treści

1. Grupa krwi wpływa na ryzyko udaru

Wyniki badań opublikowane na łamach czasopisma "Neurology" wskazują, że grupa krwi może mieć istotne znaczenie w kontekście ryzyka wczesnego udaru.

Okazuje się, że osoby z jedną z grup krwi typu A są bardziej narażone na udar przed 60. rokiem życia w porównaniu z osobami z innymi grupami krwi.

Zobacz film: "Grupa krwi zwiększa ryzyko chorób"

Grupy krwi opisują bogatą różnorodność substancji chemicznych znajdujących się na powierzchni czerwonych krwinek. Do najbardziej znanych należą te nazwane A i B, które mogą występować razem jako AB, pojedynczo jako A lub B lub nie występować wcale - jako 0.

Nawet w obrębie tych głównych grup krwi występują subtelne różnice wynikające z mutacji w genach.

Grupa krwi może wpływać na ryzyko udaru
Grupa krwi może wpływać na ryzyko udaru (Getty Images)

Naukowcy poddali analizom dane z 48 badań genetycznych, które objęły około 17 tys. osób po udarze i prawie 600 tys. osób w grupie kontrolnej bez udaru (uczestnicy byli w wieku 18-59 lat).

Analiza określonych typów genów związanych z grupą krwi wykazała, że u osób z grupą A, ryzyko wystąpienia udaru mózgu przed 60. rokiem życia było o 16 proc. wyższe w porównaniu z populacją innych grup krwi. W przypadku osób z genem grupy 0 ryzyko było niższe o 12 proc.

- Nadal nie wiemy, dlaczego grupa krwi A miałaby wiązać się z wyższym ryzykiem – wskazał neurolog i jeden z autorów badania Steven Kittner z Uniwersytetu Maryland, cytowany przez sciencealert.com.

- Prawdopodobnie ma to coś wspólnego z czynnikami krzepnięcia krwi, takimi jak płytki krwi i komórki wyściełające naczynia krwionośne, a także z innymi krążącymi białkami, które odgrywają rolę w tworzeniu się skrzepów krwi - dodał naukowiec.

2. Wczesny udar inny niż u starszych

Co ciekawe, naukowcy odkryli, że zwiększone ryzyko udaru u osób z grupą krwi A było nieistotne w grupie z udarem o późnym początku. To sugeruje, że udary występujące we wczesnym okresie życia mogą mieć inny mechanizm niż te, które występują później.

Autorzy badania tłumaczą, że udary u młodszych osób rzadziej są spowodowane odkładaniem się złogów w tętnicach (miażdżyca), a częściej czynnikami związanymi z tworzeniem się skrzepów.

Choroby neurologiczne wyprzedziły choroby serca i to one są główną przyczyną niepełnosprawności na świecie. Udar jest jednym z największych zagrożeń, atakuje i zabija coraz młodszych pacjentów, nawet przed 40-stką.

Do czynników ryzyka udaru należą m.in.:

  • wiek,
  • palenie papierosów,
  • nadużywanie alkoholu,
  • niewłaściwa dieta (bogata w tłuszcze nasycone i cukry),
  • wysoki cholesterol,
  • brak aktywności fizycznej.

Takie czynniki możemy modyfikować, choć często tego nie robimy.

- To one wiążą się też z nadciśnieniem tętniczym, migotaniem przedsionków czy otyłością, które także zwiększają to ryzyko. Niestety, to coraz częściej dotyczy młodych osób, które nie wiedzą o nadchodzącym zagrożeniu, bo nie korzystają z badań profilaktycznych - zwracał uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie neurolog prof. Konrad Rejdak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze